Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stravenky jsou standard, nejoblíbenějším benefitem je dovolená navíc

  6:00
Stravenky jsou nejdiskutovanější, ale i jeden z nejčastějších zaměstnaneckých benefitů. Firmy přispívají také na vzdělání, připojištění, ale třeba i na očkování. Na vše kolem výhod pro zaměstnance odpověděl Jiří Běťák z ING Pojišťovny.

Jiří Běťák je expert na životní pojištění a sleduje trendy v odměňování a motivaci zaměstnanců. | foto: Archiv J. Běťáka

Na penzijní připojištění dostanou peníze od firmy téměř tři čtvrtiny pracovníků a více než polovina zaměstnanců může počítat s finanční dotací na své životní pojištění. Zvýhodněné stravenky od svého zaměstnavatele má sedm z deseti zaměstnanců. Podle Jiřího Běťáka jsou stravenky standardním benefitem velmi oblíbeným u zaměstnanců. Domnívá se, že ještě několik let budou součástí českého daňového systému.

Odpovědi najdete zde

Dotazy čtenářů se točily i kolem příspěvků zaměstnavatele na penzijní připojištění či životní pojištění. Podle informací, které má Jiří Běťák k dispozici, přispívají podniky v průměru svým zaměstnancům do penzijního připojištění částkou zhruba 600 korun měsíčně, ti nejlepší dokonce až dva tisíce korun měsíčně. Rozhodnutí kolik přispívat je pak na dané firmě.

Zaměstnavatel si může také dát podmínku, že svým pracovníkům na penzijní připojištění přispěje, když i oni budou na účet připojištění pravidelně ukládat. "Na penzi si tak naspoříte více a o svůj zaplacený příspěvek si v některých případech můžete každoročně snížit základ daně," odpovídá Běťák.

V některých firmách se zaměstnanci setkají i s příspěvky na očkování proti chřipce, na vitamíny, na rehabilitace, na cestu do zaměstnání i na dovolenou. Mezi výhody pak můžeme počítat i mobilní telefon nebo služební automobil pro vlastní potřebu.

Co vás ještě zajímalo?

OTÁZKA: Dokázal byste shrnout, jaké benefity patří k nejoblíbenějším ze strany zaměstnanců a pak i ze strany zaměstnavatelů?

ODPOVĚĎ: Podle aktuálních výzkumů je u zaměstnanců finanční hodnocení vždy na prvním místě. Dlouhodobě tak vychází nejoblíbenější pro zaměstnance plat, odměny, z benefitů pak týden dovolené navíc, služební auto pro soukromé účely, třináctý plat a pružná pracovní doba. Stravenky, pitný režim, mobil již začínají zaměstnanci více vnímat jako standard.

U firem je pak situace taková, že vzrůstá obliba benefitů, které jsou daňově účinné, daňově neúčinné pak stagnují. Na prvních místech se objevuje vzdělání. Z ostatních pak to jsou mobilní telefon, služební automobil, kafe zdarma, stravenky, životní a penzijní připojištění. 

OTÁZKA: Mám životní pojištění i penzijní připojištění, protože se domnívám, že je třeba se do budoucna alespoň nějak finančně zajišťovat. Zajímalo by mě, jaký očekáváte v budoucnu trend od firem, jestli budou na tyto produkty příspívat více nebo dluhová krize utlumí ochotu firem přispívat zaměstnacům do těchto produktů?

ODPOVĚĎ: Dlouhodobě očekávám zachování chuti zaměstnavatelů přispívat svým zaměstnancům na oba tyto produkty. Poslední výzkumy z letošního léta ukázaly vzrůtající trend v zapojení zaměstnavatelů pro oba tyto benefity. Osobně mé zkušenosti z minulé krize finanční v jednání s podniky říkají, že podniky odkládají zavedení nových benefitů, nezvyšují stávající, krátkodobé nadstandardní benefity ruší a u dlouhodobých, kam patří penzijní a životní pojištění po dobu finanční nejistoty případně snižují příspěvky.

OTÁZKA: Zajímalo by mě, jak je to s benefity při práci na poloviční úvazek. Máme v podniku standardní osmihodinovou pracovní dobu, pak šestihodinovou a čtyřhodinovou. Náleží všem stejný benefit nebo se to má nějak krátit? Také jak je to se stravenkami? Jakmile je zaměstnanec v práci, náleží mu stravenka? Jak je to v případě, že je třeba u lékaře (preventivní prohlídka vyžadovaná a placená zaměstnavatelem)?

ODPOVĚĎ: Záleží na benefitu, který zaměstnancům firma poskytuje. U většiny benefitů je možnost jejich poskytování nezávislá na délce sjednané pracovní doby. U vámi zmiňovaných stravenek náleží zaměstnanci stravenka v případě odpracování alespoň tří hodin. Preventivní prohlídka je započítána do těchto tří hodin

Kdo odpovídal na vaše dotazy

Jiří Běťák je absolventem pojistné matematiky na Univerzitě Karlově. Je expert na životní pojištění a sleduje trendy v odměňování a motivaci zaměstnanců. V současné době vede oddělení ING Employee benefits, které se zabývá poskytováním pojistných produktů jako zaměstnaneckého benefitu. 

  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...