Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

On-line založení účtu po česku: musíte na poštu a tři týdny si počkáte

aktualizováno 
K on-line založení účtu použijete počítač jen při žádosti o jeho zřízení. Pak už s bankou komunikujete prostřednictvím pošty nebo kurýra. Některé banky dokonce vyžadují vaši přítomnost na pobočce. Připravte se i na zdlouhavý proces sjednání účtu, od minimálně pěti pracovních dní až po tři týdny.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Své finance ovládá z domova pomocí počítače čím dál víc lidí. Banky i další finanční ústavy se snaží na elektronické potřeby klientů reagovat, ale lidé jsou přesto nespokojeni, především při on-line zakládání všech typů účtů.

Klienti jsou nespokojeni, ale banky svazuje zákon

Před několika měsíci odstartoval on-line projekt bankbook.cz, který zájemcům nabízí pomoc se zhodnocením peněz (více si přečtěte v našem předchozím článku). "Dotazník uživatelů a návštěvníků portálu bankbook.cz ukázal, že od přijetí výhodné nabídky klienty často odrazuje nemožnost on-line založení účtu. Buď musí navštívit osobně pobočku banky, nebo je čeká velmi zdlouhavá cesta zasílání dokladů poštou," tlumočil nám zpětné vazby Petr Kursa ze společnosti Sardis provozující on-line portál.

Bohužel banky jinou možnost nemají. "Ukládá jim to legislativa, která říká, že klient se může neosobně identifikovat, ale mezi ním a bankou musí proběhnout několikrát poštovní korespondence, a ta trvá reálně nejméně 10 dnů," upřesňuje Kursa. Banka kromě jiného musí ze zákona ověřit totožnost žadatele, a to předložením dvou dokladů (občanský průkaz a pas nebo řidičský průkaz). Klient má na výběr ze dvou možností, buď kopie příslušných dokladů zašle bance poštou, nebo se doklady prokáže na pobočce.

On-line bez pobočky, ale s poštou

Na základě ohlasů klientů jsme se rozhodli zmapovat, jak je to s on-line založením účtu u konkrétních bank. Získané informace bohužel negativní zkušenosti klientů potvrzují. U mnoha bank si účet on-line nezřídíte. A pokud vám to některé z nich umožní, cesta od počítače na poštu vás stejně nemine.

Bez návštěvy pobočky vám v současnosti zřídí účet jen několik bank. U Raiffeisenbank a mBank si přes internet můžete založit běžné účty. U ING, LBBW Bank, AXA, mBank a Volksbank si zřídíte spořicí účty.

Proces založení účtu je u všech bank prakticky totožný. Nejdříve musíte banku požádat o jeho zřízení pomocí on-line formuláře na jejích webových stránkách. Poté mezi vámi a bankou proběhne písemná komunikace. Banka vám poštou zašle pokyny, jak účet založit, smlouvu, všeobecné podmínky apod. Vy jí poté musíte opět poštou poslat všechny požadované náležitosti včetně kopií dvou dokladů totožnosti a kopie výpisu z vašeho stávajícího účtu. Následuje opět písemná komunikace z banky, kdy vám přijdou údaje potřebné k elektronickému ovládání účtu.

mBank vás cesty na poštu ušetří. S potřebnými dokumenty za vámi přijede kurýr, který si ověří vaši totožnost a převezme od vás požadované dokumenty. Zároveň vám předá náležitosti potřebné k zaktivování účtu.

Na aktivaci účtu si dlouho počkáte

Dalším kritizovaným nešvarem je zdlouhavý proces on-line založení účtu. Právě kvůli nutné vzájemné komunikaci prostřednictvím pošty se celý proces protáhne až na tři týdny. Pochopitelně vždy záleží na tom, jak rychle bude reagovat klient, kdy do banky zašle podepsanou smlouvu a požadované materiály.

Banky ING a AXA uvádějí, že klienti musí počítat minimálně s pěti pracovními dny, než budou moci účet používat. LBBW Bank mluví o zhruba sedmi a mBank o deseti pracovních dnech. Nejdéle, dva až tři týdny, si na účet počkají klienti Raiffeisenbank a Volksbank.

Poslední podmínkou bank (kromě mBank) k tomu, aby klient mohl účet používat, je zaslání prvního vkladu z účtu, který bance uvedl jako transakční. Banky požadují první vklad ve výši minimálně 500 korun.

Někde zřídíte účet jen přes internetové bankovnictví

Některé z tuzemských bank vám umožní bez delší prodlevy zřídit spořicí účet nebo termínovaný vklad k již existujícímu běžnému účtu. Pokud máte u tohoto účtu sjednáno internetové bankovnictví, prakticky bez problému si v něm založíte i vkladový produkt. Už jste klientem banky, banka zná vaše identifikační údaje a nepotřebuje tedy, abyste jí je opět zasílali. Tuto možnost mají například klienti Fio banky, GE Money Bank, UniCredit Bank, České spořitelny či Poštovní spořitelny.

Pokud ovšem klientem banky nejste či nemáte k běžnému účtu zřízeno internetové bankovnictví, na pobočku musíte. Některé banky (např. Česká spořitelna a Poštovní spořitelna) vám založení účtu usnadní tím, že si můžete na jejich webových stránkách vyplnit elektronickou žádost o účet. S ní poté dojdete na poštu (Poštovní spořitelna), nebo si po kontaktu ze strany telefonního bankéře domluvíte schůzku na pobočce (Česká spořitelna).

Klienti Komerční banky a ČSOB jsou pro založení různých typů účtů odkázáni pouze na pobočku banky. "Pozorujeme, že klienti v případě zakládání účtů oceňují osobní přístup a možnou konzultaci s poradcem," vysvětluje Pavla Hávová z ČSOB.

srovnání česka se zahraničím

Česká republika - on-line založení účtu:

1/ Klient vyplní elektronický formulář na webu.
2/ Banka zašle poštou klientovi dvě kopie smlouvy.
3/ Klient odešle poštou do banky dvě podepsané kopie smlouvy, fotokopie dvou dokladů totožnosti, výpis ze svého bankovního účtu u jiné banky.
4/ Banka zašle klientovi poštou jednu kopii smlouvy, číslo nově otevřeného účtu a vrátí výpis z účtu.
5/ Klient zašle první platbu ze svého účtu u jiné banky na nový účet.
Celý proces trvá zhruba 10 dnů.

Dánsko, Holandsko - on-line založení účtu:

1/ Klient vyplní elektronický formulář na webu.
2/ Klient oskenuje dva doklady totožnosti.
3/ Banka pošle klientovi smlouvu o účtu, kterou klient vytiskne, podepíše a oskenuje.
4/ Klient pošle bance e-mailem oskenované doklady a podepsanou smlouvu do banky.
5/ Banka zašle klientovi číslo nově otevřeného účtu.
6/ Klient musí zaslat peníze bezhotovostně ze svého účtu (i ze zahraničí).
7/ Pokud by klient vkládal na účet peníze hotově na pobočce, banka poté provede osobní identifikaci klienta.
Celý proces je možné vyřídit během několika minut.

Polsko - on-line založení účtu:

1/ Klient vyplní elektronický formulář na webu, ve kterém uvede číslo účtu, ze kterého pošle první platbu.
2/ Banka poskytne klientovi číslo účtu, na které zašle peníze.
3/ V případě, že se jedná o termínovaný vklad, tak po jeho uplynutí zašle banka bezhotovostně peníze zpět na účet, který klient uvedl na webovém formuláři.
4/ V ostatních případech klient zašle peníze bezhotovostně na nové číslo účtu.
5/ Pokud by klient vkládal na účet peníze hotově na pobočce, banka poté provede osobní identifikaci klienta.
Celý proces je možné vyřídit během několika minut.

Zdroj informací: Petr Kursa, bankbook.czJak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Ilustrační snímek
Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí účet má Sberbank a nejlépe hodnocený...  celý článek

Petr Vosála
Setkává se s útoky na bankovní účty lidí. Češi jsou nepoučitelní, říká

Řada Čechů si myslí, že ovládá internetové bankovnictví, k platebním kartám se chová obezřetně a vyzná se přinejmenším v základech internetové bezpečnosti....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.