Opožděný zápočťák

  • 3
Dostal jsem zápočtový list až pět dní po ukončení pracovního poměru. Kvůli tomu jsem nemohl nastoupit do nového zaměstnání a na pracovním úřadu mi řekli, že na tak krátkou dobu nemá cenu se tam evidovat. Kdo mi zaplatí ušlou škodu za to, že jsem si mezitím platil zdravotní a sociální pojištění sám?

T. Motl, Praha

Váš problém je v tom, že jste se bohužel dal odbýt na úřadu práce a kvůli tomu jste nebyl zapsán do seznamu uchazečů o z a m ě s t n á n í . Nyní jen obtížně budete prokazovat, že se tak stalo skutečně z důvodů, o kterých píšete. Váš bývalý zaměstnavatel porušil povinnost, kterou vůči vám má podle zákoníku práce. Při skončení pracovního poměru je totiž každý zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci i bez jeho žádosti potvrzení o zaměstnání a uvést v něm skutečnosti stanovené právními předpisy.
Rovněž tak je povinen mu vydat také další písemnosti týkající se osobních údajů o zaměstnanci. Z dikce zákona vyplývá, že se tak má stát v den ukončení pracovního poměru, nikoli tedy o několik dnů později. V případě, že byste prokázal, že v důsledku zaměstnavatelova jednání vám vznikla škoda, mohl byste její náhradu požadovat na svém původním zaměstnavateli.


Upozorňuji však, že důkazní situace by byla poměrně složitá, a je otázkou, zda byste takzvané důkazní břemeno unesl.
Nový zaměstnavatel může zaměstnance zaměstnat, i když mu nepředloží potvrzení o zaměstnání. Na druhé straně je třeba si uvědomit, že v potvrzení o zaměstnání je řada údajů, a zaměstnavatelé proto často odmítají uzavřít pracovní smlouvu s někým, kdo potvrzení o zaměstnání nepředloží.
Potvrzení o zaměstnání obsahuje například skutečnosti rozhodné pro posouzení nároku na dávky nemocenského pojištění, údaje o započitatelné době zaměstnání. Ale i skutečnost, že zaměstnanci jsou ze mzdy prováděny srážky, v čí prospěch jsou prováděny nebo jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny. Potvrzení o zaměstnání je zároveň dokladem o tom, že dřívější pracovní poměr skončil.