Jestliže elektřinou topíte, spočítejte si na www.eru.cz, zda by se vám nevyplatil jiný dodavatel.

Jestliže elektřinou topíte, spočítejte si na www.eru.cz, zda by se vám nevyplatil jiný dodavatel. | foto: Profimedia.cz

Padesát pět tipů na úsporu elektrické energie a tepla v domácnosti

  • 7
Spoustu věcí už jistě děláte, o mnohých alespoň uvažujete. Čtěte tipy, kde všude v domácnosti můžete šetřit elektřinou.

Osvětlení

1. Namísto klasických žárovek používejte kompaktní zářivky – mají pětkrát menší spotřebu a až patnáctkrát delší životnost.

2. Vybírejte kvalitní osvětlení ve specializovaných obchodech. Kvalitní zářivky mají delší životnost i odolnost vůči častému spínání. A nezkreslují barvy v místnosti.

3. Pravidelně utírejte prach ze svítidel i ze žárovek.

4. V místech, která užíváte jen nárazově (komora, WC, sklep), raději použijte klasické žárovky, které mají okamžitý náběh do plného výkonu.

Lednička

5. Chladničku/mrazničku umístěte na suchém, chladnějším místě. Nestavte je příliš blízko ke stěně, do rohu nebo do výklenku ani vedle spotřebiče vyzařujícího teplo (sporák, gril).

6. Pro běžný provoz stačí teplota uvnitř chladničky +5 °C, při snížení na +3 °C stoupne její spotřeba až o 15 procent.

7. Těsnění kolem dveří chladničky a mrazničky musí přiléhat po celém obvodě, občas je omyjte teplou mýdlovou vodou.

8. Neukládejte do mrazicího prostoru nezakryté tekuté potraviny (polévku, nápoje, vodu k výrobě ledu) – i zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu.

9. Pravidelně odmrazujte. Námraza ve výši několika milimetrů znamená výrazně vyšší spotřebu elektřiny. Chladnička či mrazák navíc ruší hlukem častějšího chodu motoru.

10. Alespoň jedenkrát za rok důkladně, ale opatrně očistěte chladič chladničky od prachu – prach omezuje ochlazování.

11. Pultové mrazničky spotřebují díky svému tvaru cca o 15 % méně elektřiny než skříňové.

Vaření

12. Nové typy elektrických sporáků ušetří oproti starším typům 20–30 % energie. Sklokeramické varné desky s ohřevem typu Hilight nebo indukční varné plotýnky mají spotřebu nižší až o 60 procent.

13. Pro vaření zvolte vhodné nádobí – hrnce s rovným dnem ušetří až 30 % energie. Dbejte na to, aby velikost hrnce odpovídala velikosti plotýnky. Při vaření důsledně používejte pokličky.

14. Pro varné desky s indukčním ohřevem vybírejte pouze magneticky vodivé kovové nádoby, nerezové a skleněné nejsou vhodné.

15. Plotýnky nepředehřívejte předem, zbytkové teplo plotýnek využijte k dovaření pokrmů.

16. Troubu během pečení zbytečně neotevírejte, ideální jsou prosklená dvířka.

17. Pokrmy do hmotností 400 g ohřívejte raději v mikrovlnné troubě.

18. K delšímu vaření využijte tlakový hrnec – ušetříte až 40 % elektřiny a 30 % času.

Praní

19. Při praní v pračce používejte kvalitní prací prostředky s vysokou účinností při nízkých teplotách – ušetříte jak energii, tak i prádlo.

20. Nové typy praček spotřebují v porovnání s pračkami z osmdesátých let o 60 procent méně elektřiny a téměř o polovinu méně vody.

21. Pořiďte si raději samostatnou pračku a sušičku než pračku kombinovanou se sušičkou. Spotřeba energie je u kombinovaného přístroje vyšší.

22. Pračku postavte na rovnou a pevnou podlahu, aby mohlo odstřeďování probíhat optimálně. Při nerovné nebo "houpavé panelákové" podlaze se doba odstřeďování značně prodlužuje, čímž vzrůstá spotřeba elektřiny a klesá životnost pračky.

23. Pravidelně, alespoň dvakrát ročně, čistěte filtr odtokové vody.

Mytí nádobí, žehlení

24. Naučte se do myčky nádobí dobře skládat. Nebudete pak muset některé nádobí mýt ještě jednou. Stejně jako u praní používejte kvalitní mycí prostředky.

25. Zastaralou myčku vyměňte za nový typ – dnešní myčky spotřebují až o 40 % méně elektřiny než první myčky z 80. let a jsou úspornější i než ruční mytí nádobí.

26. Myčku zavírejte, aby zbytky na nádobí nezasychaly. Pak bude stačit úsporný program.

27. Myčku nestavte do těsné blízkosti ledničky nebo mrazáku.

28. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou – plýtváte tak vodou i elektřinou na ohřev.

29. Žehličku nenechávejte zapnutou, pokud od žehlení někam odběhnete.

30. Prádlo předem roztřiďte podle nároků na teplotu žehlení, abyste nemuseli žehličku střídavě žhavit a ochlazovat.

Audio, video

31. Vybírejte spotřebiče s co nejnižší spotřebou v klidovém režimu (stand by). Pokud má spotřebič vypínání nejenom na dálkové ovládání, ale i centrální vypínání, nezapomínejte na kompletní vypnutí spotřebiče, když jeho služby nevyužíváte.

32. Nelze-li přístroj úplně vypnout ani hlavním vypínačem (video, DVD, reproduktory), napojte ho přes prodlužovací šňůru s vlastním vypínačem a vypínejte ji celou.

33. Spotřebiče, jako například televizor, počítač, video, audio, nabíječky mobilů, spotřebovávají elektřinu, i když nejsou zrovna v provozu. Tím, že je nebudete nechávat zapnuté ve stand by režimu, ale vypnete je hlavním (mechanickým) tlačítkem, ušetříte ročně stovky korun.

34. Nastavte automatické přepínání PC a monitoru do režimu "spánku".

35. Nevyužívejte počítač jako přehrávač CD a DVD. Pouštějte je v přehrávačích. Ušetříte elektřinu a dosáhnete lepší kvality zvuku i obrazu.

Topení, ohřev vody

36. Jestliže elektřinou topíte, spočítejte si na www.eru.cz, zda by se vám nevyplatil jiný dodavatel.

37. Pro dosažení tepelné pohody je důležitá vlhkost vzduchu, ideální je kolem 50 procent. V suchých bytech je dobré mít dost pokojových rostlin nebo zvlhčovače vzduchu.

38. Při vytápění podlahovým topením příjemného tepla dosáhnete o několik stupňů Celsia dříve než u klasických radiátorů.

39. Bojler pravidelně čistěte – cca 1x za 3 roky ho nechte kompletně zevnitř vyčistit od usazenin a kalu. Zvýšíte tím podstatně jeho účinnost.

40. Bojler nepřehřívejte, 60 stupňů je zbytečně moc. Průtokový ohřívač nastavte na teplotu sprchování a už dál nemíchejte se studenou vodou.

41. Bojler umisťujte co nejblíže k vodovodní baterii a trubku s teplou vodou opatřete kvalitní izolací po celé délce.

42. Radiátory, akumulační kamna či přímotopné konvektory nezastavujte nábytkem ani přes ně nedávejte závěsy.

43. Při provozu klimatizace zavřete okna i dveře v chlazené místnosti, aby teplý vzduch zvenku nevnikal zpět do místnosti.

44. Topná tělesa umístěte pokud možno pod okna. Teplo stoupá vzhůru a mísí se se studeným vzduchem, který sálá od okna, a dochází k samovolné cirkulaci.

45. V zimě větrejte intenzivně, ale krátkodobě – pouze rychle vyměňte vzduch v místnosti (pomocí průvanu) a okna zase dokonale uzavřete. Při dlouhodobém větrání zbytečně prochladnou i stěny a zařízení interiéru.

46. Pokud zvažujete pořízení tepelného čerpadla, volte takové, které dokáže kromě vytápění zároveň i ohřívat užitkovou vodu.

47. Přes noc nebo když nejste doma, zatahujte závěsy i případné venkovní žaluzie – omezíte tím tepelné ztráty okny.

48. Používejte pákové vodovodní baterie – jsou mnohem úspornější než klasické kohoutky, tím šetříte i teplou vodu.

49. Nepřetápějte zbytečně obytné místnosti – každý stupeň Celsia nad doporučenou teplotu představuje cca 6 % energie navíc.

50. Používejte inteligentní regulaci teploty. Topný režim v jednotlivých místnostech programujte dle skutečného využití. V době nepřítomnosti snižte pokojovou teplotu na cca 18 °C a její zvýšení naprogramujte až na dobu předpokládaného příchodu.

51. Pokud si plánujete pořídit krb, vyberte si ho s teplovodní vložkou. Velké množství tepla, které jinak odchází bez užitku komínem, je možné uložit do akumulační nádoby a z té dle potřeby rozvést do topné soustavy.

52. Pro vytápění malé koupelny je lepší infrazářič pracující na radiačním principu. Funguje tak, že jeho infra tepelné paprsky procházejí prostorem přímo k vám a ohřev je tak naprosto bezprostřední bez jakékoli ztráty. Infrazářič pořídíte za 2 000 Kč.

53. V začátku topné sezony topení kontrolujte – odvzdušněte radiátory a otevřete naplno regulační termostatické hlavice, aby se topná soustava mohla řádně napustit a odvzdušnit.

54. Nenechávejte nikdy téct teplou vodu zbytečně. Ať už při čištění zubů nebo nanášení šamponu na vlasy, vždy se vyplatí otočit kohoutkem a neplýtvat energií ani vodou.

55. Výrazné energetické úspory přinese dostatečné a odborně zhotovené zateplení objektu. Je nutné zateplit nejen obvodové stěny, ale i podlahy, stropy, střechu. Zateplení by mělo být vždy z vnější strany objektu, aby nedocházelo ke vzniku "tepelných mostů".

Zdroj: PRE