Pokud se rodina ocitne ve finanční tísni, může v Dánsku dát děti do školky zadarmo.

Pokud se rodina ocitne ve finanční tísni, může v Dánsku dát děti do školky zadarmo. | foto: Profimedia.cz

Péče o zaměstnance je v cizině lepší než u nás

  • 4
Zatímco v České republice se firemní školky zatím příliš neujaly, na západ od hranic České republiky nejsou žádnou výjimkou. V cizině se také více využívá flexibilních pracovních úvazků pro matky s dětmi a poukázek na služby.

Podle Kláry Vítkové Rulíkové, ředitelky odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce a sociálních věcí, je kvalita a úroveň péče o zaměstnance včetně zaměstnaných matek v cizině mnohem vyšší než v České republice.

"Firmy v zahraničí umožňují matkám využívat částečných, respektive flexibilních pracovních úvazků s pracovní dobou zpravidla čtyři až šest hodin denně. A z větší části financují provoz školek, rodiče přispívají na zbývající část," říká. Řada firem v zahraničí, které nemají vlastní školku, poskytuje rodičům speciální příspěvky na péči o děti.

Školka může být zdarma

Jak uvádí Gender Studies, společnost, která se zabývá rovnými příležitostmi mužů a žen, tak například v Německu může rodič na placení školky získat příplatek ke mzdě. Podmínkou je, aby do ní dítě chodilo pravidelně. Na chůvu se příspěvek nevztahuje. V Dánsku podle Gender Studies existuje široká síť školek, ať už státních nebo soukromých, které stát dotuje. Takže tu není problém dítě ve školce umístit. Pokud se rodina ocitne ve finanční nouzi, má možnost posílat ho sem zdarma.

Ve Francii zase funguje společnost, která pomáhá zakládat a provozovat zařízení, jež pečují o děti od tří měsíců ve středu odpoledne, kdy mají školky zřizované městy volno, a po dobu prázdnin.

Na hlídání ne, na relaxaci ano

V Belgii mohou zaměstnaní rodiče požádat o poukázky na domácí práce, například úklid, nákupy a podobně, v Británii zase o poukázky na péči o děti.

Poukázky na služby zavedly i některé tuzemské společnosti. Nejsou však na hlídání dětí nebo úklid, ale spíš na relaxaci. „Naši zaměstnanci dostávají flexi pasy, tedy poukázky, které mohou libovolně využít ve fitcentrech, lékárnách, v jazykových školách nebo na rodinnou dovolenou. Mají tak příležitost načerpat novou energii a lépe pak zvládnout pracovní i domácí povinnosti,“ říká mluvčí společnosti Microsoft Markéta Kuklová.

V západní Evropě nejsou ničím výjimečným ani speciální programy, které usnadňují ženám návrat do zaměstnání. Pomáhají jim například takzvaní mentoři, tedy lidé, kteří je na příkladech učí, jak se znovu zapojit do své profese.

Neztratit kontakt

O to, aby zaměstnankyně na mateřské neztratily kontakt s firmou, se v Česku snaží například i společnost Vodafone nebo Microsoft. Ve Vodafone zvou ženy, které přerušily kvůli mateřství kariéru, na společné akce nebo je informují o novinkách ve firmě.

"Všem zaměstnancům na rodičovské dovolené nabízíme mentoring, účast na různých školeních nebo na našich takzvaných večerních univerzitách konaných na různé téma, například zvládání stresu nebo správná výživa. Rodičům zůstává přístup do firemní sítě a k elektronické poště. Mohou mít k dispozici počítač, mobilní telefon a připojení na internet. Pro udržení kontaktu s pracovním kolektivem pořádáme různá lokální setkání, diskusní skupiny a společenské akce. Příkladem je Family day, jednodenní společensko-zábavní akce pro zaměstnance a jejich rodiny," vypočítává Markéta Kuklová.

"Pro jednodušší skloubení pracovního a rodinného života Microsoft nabízí mimo jiné možnost vzdáleného připojení do firmy nebo takzvané sdílené pozice. To znamená, že je jedna pozice sdílena dvěma lidmi, přičemž každý z nich pracuje na částečný úvazek," vysvětluje.