Nebojte se dát najevo nespokojenost a připomenout brokerovi sliby

Nebojte se dát najevo nespokojenost a připomenout brokerovi sliby | foto: Profimedia.cz

Pečlivá volba brokera se vám mnohonásobně vyplatí

  • 10
Při první schůzce se brokera ptejte na všechno. Schválně brokera testujte, je třeba si udělat co nejlepší představu o tom, co vše by vám mohl broker v budoucnu dát. Berte to jako rande, na kterém jeden druhého oťukáváte.

Kde brokery najít a jak je vybírat
První věcí, kterou je třeba si ujasnit, je, že ve skutečnosti nebudete shánět brokera, ale brokerský dům, nebo také brokerskou společnost či jiný institut (např. banky), který brokerské služby poskytuje. Pokud budete chtít obchodovat prostřednictvím zahraničního brokera, doporučujeme navštívit internet, kde naleznete odkazy na stovky a tisíce nejrůznějších brokerských domů s nejrůznějšími cenami a službami po celém světě. Jenom pro orientaci uvádíme některé základní rozdíly mezi tuzemskými a zahraničními brokerskými domy (viz následující strana).

Jak jsme již zmínili, v případě nováčků doporučujeme začít s full-service brokerem. Najít dobrého FS brokera je většinou stejně složité, jako najít dobrého celoživotního partnera – proto je třeba dát si při hledání FS brokera potřebnou práci a píli, která se však v budoucnu vyplatí (my sami hledali ideálního FS brokera více než rok, přičemž jsme museli vyzkoušet několik brokerů, než jsme nalezli toho, který by plně vyhovoval našim náročným požadavkům).

Při hledání brokera se obecně vyplatí být maximálně otevřený a zcela na rovinu mluvit o svých představách, přáních, ale i úrovni vlastních zkušeností.

  • Porovnání tuzemských a zahraničních brokerských domů naleznete ZDE

Jako určitý návod by vám mohlo posloužit několik následujících bodů, které byste měli mít při hledání FS brokera na paměti:

  1. Pokud můžete, domluvte si osobní schůzku
    Toto samozřejmě platí pouze v případě tuzemských brokerů. Přesto vám však nic nedá tolik jako dojem z osobní schůzky. Jde o vaše investice, vaše peníze, tak si najděte čas, domluvte si osobní schůzku a sejděte se s brokerem tváří v tvář. Uvidíte, jak k vám bude vstřícný, kolik vám dokáže dát již během první schůzky, zda se na vás snaží udělat dojem, či se naopak chová nesnesitelně arogantně (pryč od takových) apod. Vše, co vám broker během takové schůzky řekne, si pečlivě zapište, abyste později mohli porovnat sliby se skutečností a případně brokera vyměnit.
  2. Pokud nemůžete osobně, určitě upřednostněte telefonát před e-mailem
    Jde převážně o případ, kdy budete na internetu hledat zahraniční brokerské společnosti. Samozřejmě pro první kontakt bude e-mail nezbytností. Pokud však proběhne u několika brokerských společností počáteční e-mailová komunikace, která by mohla naznačit, že by se právě tato společnost mohla dostat mezi horké kandidáty, určitě přistupte k telefonickému hovoru. Většinou nemusíte volat vy osobně, stačí do emailu naznačit, že byste dali přednost telefonické konverzaci, připsat své číslo a společnost vám ve většině případů zavolá sama.
  3. Ptejte se na všechno
    A to doslova. Ať už budete absolvovat osobní schůzku či telefonický rozhovor, dejte si načas a ptejte se na cokoliv, co vás napadne. Schválně brokera testujte, je třeba si udělat co nejlepší představu o tom, co vše by vám mohl broker v budoucnu dát. Berte to jako rande, na kterém jeden druhého oťukáváte.

Mezi vašimi dotazy by pak rozhodně neměly chybět následující:

  • Jak dlouho se již broker touto činností živí?
  • Co dělal před tím?
  • Co ho přimělo začít se živit jako broker?
  • Jaké má vzdělání?
  • Jaké má vzdělání a zkoušky v oblasti investování?
  • Obchoduje komodity či akcie i sám pro sebe?
  • Pokud ne, proč?
  • Pokud ano, jaké komodity či akcie? Jaká je jeho strategie?
  • Má nějaké oblíbené trhy či společnosti? Proč právě tyto?
  • Co vás může v budoucnu naučit?
  • Co vám ještě může nabídnout kromě plnění příkazů?

Zeptejte se upřímně na jeho názory, rady a tipy. Též upřímně odpovídejte na brokerovy dotazy a pamatujte si, že nikdo vás nebude hubovat za nevědomost. Pokud něco nevíte či neumíte najít odpověď, je tu právě proto váš broker, aby vám poradil, co dělat.

Vše si pečlivě poznamenejte
Všechny odpovědi si pečlivě poznamenejte a později se přesvědčíte, že váš broker plní vše, co slíbil, a že se nejednalo o pouhé sliby a prázdné řečičky. Nebojte se dát najevo nespokojenost a připomenout brokerovi sliby v momentě, kdy vidíte, že je neplní. A pokud i po opakovaném upozornění broker své sliby neplní, s klidným svědomím se začněte poohlížet po jiném.

Na první schůzce nic neslibujte
Nikdy se nenechte hned na první schůzce (či během prvního telefonátu) přesvědčit, natož pak cokoliv podepsat (s potenciálním životním partnerem přece též nejdete hned po první schůzce k oltáři). Schůzku ukončete s poděkováním, že si vše promyslíte a necháte projít hlavou. Je třeba, abyste skutečně porovnali mezi několika brokery, které vyslechnete. A též vám dá takový postup šanci zkusit později vyjednávat o trochu nižší cenu, než jaká je standardní.

Ceny služeb brokerů
Pokud čekáte nějaká konkrétní čísla, budeme vás muset trochu zklamat. Poplatky jsou totiž tak různorodé, že zmínit jakoukoliv konkrétní částku by bylo přinejmenším nefér. Přesto se pojďme alespoň trochu pokusit v této záležitosti zorientovat a nalézt pár záchytných bodů, které vám pomohou při výběru brokerské společnosti.

Velký rozdíl je mezi internetem a telefonem
Skutečně se částka může velmi lišit podle toho, zdali podáváte příkazy po internetu nebo telefonem. Proto si dobře promyslete, jakým způsobem budete podávat své příkazy a co konkrétně která verze obnáší.

Vždy se zajímejte pouze o částku all inclusive                                                                    Pokud se kdy budete ptát brokera či jiného zaměstnance brokerské společnosti na poplatky, vždy chtějte vědět konečnou cenu, neboli all inclusive. Může se vám totiž stát, že vám broker řekne určitou částku, vy s ní budete souhlasit a později zjistíte, že se k částce připočítávají ještě další a další poplatky, které vám na začátku broker nezmínil.

Každá částka se dá smlouvat
Ano, vaše částky je možné smlouvat! V Čechách to sice ještě není příliš zvykem, ale pokud budete hledat brokera v USA, najdete někoho opravdu zajímavého a nebude se vám zdát výše poplatků, pak mu klidně naznačte, že byste rádi nějakou slevu. Čím více si na slevě budete trvat, tím větší šance, že budete platit (třeba i mnohem) méně než ostatní!

A kolik že se tedy alespoň přibližně platí?
My sami používáme dva druhy služeb pro své obchodování. Pro dlouhodobější, poziční a spreadové obchody využíváme služeb jisté chicagské brokerské společnosti, sídlící přímo v budově burzy. Našemu brokerovi platíme RT 35 USD all inclusive, což sice není z částek nejnižších, ale dostáváme za ni patřičné služby. Náš broker nám naše obchody hlídá, posunuje nám dle předem daných pravidel stop-loss, veškeré exekuce nám potvrzuje prostřednictvím SMS a kdykoliv nám doslova do pár minut velmi ochotně odpoví jakékoliv naše dotazy.

Za takovou kvalitu služeb velmi rádi tuto částku zaplatíme. Pro intradenní obchodování pak využíváme on-line servis a zde platíme téměř směšnou částku RT 5 USD (jak vidíte, rozdíly v cenách služeb mohou být skutečně diametrální!). V případě komodit tedy nedoporučujeme platit za kvalitní FS servis více než 30–40 USD, v případě discountu ne více než 20–25 USD a v případě on-line servisu je cokoliv pod 10 USD férová nabídka.

Samozřejmě, existují pak i mnohem vyšší komise pro velmi náročné zákazníky. Takové už v sobě zahrnují i nejrůznější analytické studie a rozsáhlé poradenství – adekvátně vyšší komise je tedy opodstatněná.

Pokud byste se rádi dozvěděli o brokerech a jejich výběru více, opět tak můžete učinit např. na stránkách www.financnik.cz.

Úryvek je z knihy
"Obchodování na komoditních trzích"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz