Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Penězokazci nejčastěji falšují tisícikorunovou bankovku

  • 7
V Česku se loni podařilo zachytit nejvíce padělaných peněz za poslední tři roky. Nejvíce se padělaly české bankovky, většina z nich šla ale rozpoznat na první pohled. Jejich celková hodnota dosáhla pět milionů korun.

Loni se podařilo na území Česka zadržet celkem 6 853 kusů padělaných či pozměněných bankovek a mincí. To je o 2 269 více než v předchozím roce. Z tohoto počtu bylo celkem 3 589 padělaných českých bankovek.

Na české měně si padělatelé lámou zuby

"Většina nepravých českých peněz byla hodnocena jako méně zdařilá. Celkem 96 procent z nich bylo vytištěno na inkoustových tiskárnách a padělky šly rozpoznat na první pohled, " říká Pavel Řežábek, člen bankovní rady a vrchní ředitel České národní banky (ČNB).

Nejvíce padělků českých bankovek se podařilo zachytit v Praze (1 016), v Benešově (650), Brně (272) a Ostravě (194). Nejčastějším terčem útoku penězokazců se podle Řežábka stává tisícikorunová bankovka, kterých bylo zadrženo celkem 1 434 kusů. Druhou nejčastěji padělanou bankovkou je nyní pětisetkoruna.

"České bankovky a mince jsou v mezinárodním srovnání velmi bezpečné a patří k nejméně padělaným. Výzkum, vývoj a aplikace ochranných prvků českých bankovek patří ke světové špičce," poznamenává Řežábek.

Padělky se rozdělují na:

Padělané peníze – jsou to jakékoli reprodukce (kopie) peněz vyrobené za účelem udat je do oběhu namísto pravých peněz.
Pozměněné peníze – jsou to jakkoli upravené peníze za účelem udat je do oběhu jako peníze vyšší hodnoty.
Napodobeniny peněz – jsou jakékoli reprodukce (kopie) peněz vyrobené za jiným účelem, než je udat do oběhu namísto pravých peněž (např. divadelní a filmové rekvizity, reklamní a upomínkové předměty, učební pomůcky apod.).
Zdroj: ČNB

Nebezpečných českých padělků není mnoho

Odborníci doporučují, aby se lidé vždy dobře podívali, jakou bankovku berou do ruky. Nejprve byste si měli všímat papíru, který je u bankovek speciální. Při pochybnostech pomůže vzít do ruky jinou bankovku a papír porovnat.

Padělky, které se podaří zadržet, dostávají od odborníků podle stupně své nebezpečnosti známky jako ve škole. Celkem 138 českých padělků bylo neumělých a dostalo pětku. Dalších 2 974 kusů bylo oznámkováno čtyřkou jako méně zdařilé, 465 zdařilých kusů získalo trojku a 12 falzifikátů bylo označeno dvojkou jako nebezpečné. Jedničku, tedy označení velmi nebezpečný padělek, nedostala ale žádná padělaná česká bankovka.

Padělané a pozměněné bankovky a mince zadržené v oběhu a policií na území ČR v roce 2009
Zadrženo
Bankovky/mince v oběhu policií celkem
Padělané bankovky CZK 3 424 165 3 589
Padělané bankovky EUR 772 1 973 2 745
Padělané bankovky USD 216 1 217
Padělané bankovky ostatní 134 0 134
Padělané mince CZK 73 0 73
Padělané mince ostatní 69 0 69
Pozměněné bankovky a mince CZK 22 0 22
Pozměněné bankovky a mince ostatní 4 0 4
Celkem 4 714 2 139 6 853
Zdroj: ČNB

Nepravé peníze je třeba okamžitě odevzdat

Pokud falešnou bankovku přijmete při placení a později zjistíte, že je padělaná, odevzdejte ji okamžitě polici, ČNB nebo na přepážce jakékoliv banky. Při odevzdání musíte předložit průkaz totožnosti a sdělit, jak jste k takové bankovce přišli. Zároveň počítejte s tím, že za falešnou bankovku nedostanete žádnou finanční náhradu.

Na území Česka bylo loni zdrženo rovněž celkem 2 794 kusů padělků eura, z nichž většina byla zdařilá a dostala třetí stupeň nebezpečnosti. Výskyt padělků amerických dolarů se v Česku nadále snižuje, loni se podařilo zachytit celkem 217 padělků a čtyři kusy pozměněných dolarových bankovek.