Peníze můžete dostat i od státu

  • 1
Existují způsoby, kterými může o státní podporu usilovat každý občan, a to nezávisle na výši příjmů. Patří k nim stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění – kdo je schopen ročně vložit na účty těchto produktů 50 000 korun, dostane od státu 4800 korun a sníží si daňový základ o 24 tisíc.

Podobně ti, kdo si vzali úvěr na pořízení bydlení, mohou si snížit daňový základ o zaplacené úroky až do výše 300 000 korun. (U smluv, které budou uzavřeny v tomto roce, bude limit snížen na 150 000 korun.)

Stát navíc cíleně podporuje lidi s nízkými příjmy, staré a nemocné občany. Na takovou finanční podporu od státu či obcí mají nárok i lidé, kteří nežijí na hranici bídy.
 
– Od 1. ledna se změnila výše životního minima, protože se automaticky s tím nezvyšují mzdy, víc rodin s dětmi bude mít nárok na přídavky na děti.

– Přídavky na děti stát poskytuje i těm rodinám, jejich příjmy dosahují trojnásobku životního minima. Rodina s patnáctiletým dítětem tak může mít čisté měsíční příjmy až 26 190 korun a dostane od státu 354 korun měsíčně.

– Nezaopatřené děti, kterým už bylo 18 let, žádají na úřadě o přídavky samy.

– Pokud jste si uvědomili, že na přídavky máte už nějakou dobu nárok, můžete o ně požádat za poslední tři měsíce zpětně.

Bankovní výpisy: příliš drahá povinnost? O přístupu jednotlivých bank čtěte ZDE.

– Lidé starší 70 let, kteří žijí v domácnosti sami, mohou získat příspěvek na telefon až 190 korun měsíčně.

– Lidé používající trvale ortopedické, kompenzační nebo jiné pomůcky mohou získat příspěvek až 200 korun měsíčně na zvýšené výdaje souvisící s jejich používáním.

– Zdravotně postižení lidé, kteří pobírají příspěvek na provoz motorového vozidla, budou od ledna dostávat ročně o 776 korun více. Ti, kdo pobírají příspěvek na individuální dopravu, si polepší o 500 korun.

– Nárok na sociální dávky si můžete ověřit na mnoha internetových kalkulačkách, například na portal.mpsv.cz/ssp/davky_ssp.