Peníze na charitu: řekněte si o doklad

Plánujete podpořit penězi dětský domov nebo útulek pro zvířata? Požádejte obdarovaného o potvrzení, že jste tak učinili. Jen tak budete moci darovanou částku odečíst od základu daně. Výše daru se může pohybovat od minimálně 2 do 10 procent základu daně anebo musí mít dar hodnotu alespoň 1000 korun.

Například bezdětný zaměstnanec hrubým příjmem 20 000 korun měsíčně může na konci roku darovat 1000 až 21 000 korun, o které si sníží daňový základ. Člověk se tak může dostat do nižšího pásma pro výpočet daní. Systém je však nastaven tak, že dárce na svém dobrém skutku v celkovém součtu nevydělá. Plánovaná finanční výpomoc však vyjde o dost levněji,“ vysvětluje daňový poradce František Brabec.

Komu pomoci?

Výběr obdarovaného je v podstatě v rukou dárce. Zákon je poměrně benevolentní, umožňuje obdarovat fyzické i právnické osoby, které nějakým způsobem řeší společenské problémy – charitativní nadace, občanská sdružení věnující se vědě, vzdělávání, ochraně přírody, kultuře, tělovýchově... Přesný výčet organizací neexistuje, jejich obecný přehled najdete v zákoně 586/1992 Sb., o dani z příjmů, § 15, čl. 8. Když si dárce není jist, zda si k obdarování vybral správnou organizaci, nejlépe, když se zeptá přímo na finančním úřadě.

„Nevěděl jsem, zda dar, který chci věnovat dětskému turistickému oddílu, budu moci použít ke snížení daní. Správce daně mi vysvětlil, že to možné je,“ vzpomíná Michal Hauzner z Brna, „věnoval jsem na vybavení tábořiště deset tisíc korun, které mne po započtení slevy na daních vyšly asi na 6500.“ Dar je třeba úřadům doložit Až peníze předáte, nechte si od obdarovaného vystavit potvrzení a dobře je uschovejte. Potvrzení není třeba přikládat k daňovému přiznání, zaměstnanci je však musí ukázat mzdové účetní, která jim přiznání zpracovává. Všichni dárci musí navíc stvrzenku předložit v případě daňové kontroly.

Doložit je třeba i potvrzení o bezpříspěvkovém odběru krve, který se pro účely snížení daňového základu oceňuje jako dar v hodnotě 2000 korun.

Odvaha riskovat, dobrý nápad, chuť podnikat a píle, to jsou nezbytné předpoklady pro vybudování úspěšné živnosti. Když něco chybí, výsledek podnikání je nejistý. Čtěte v aktuálním tématu ZDE.