Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Peníze nosíme po kapsách už tisíc let

Daly jméno americkému dolaru. Nesly na sobě partyzána s družstevnicí, secesní figuru Alfonse Muchy i obraz panovníka, který zabíjí ďábla. O kom je řeč? O penězích, jimiž se během uplynulého tisíce let platilo v českých zemích. Tolarech, korunách, denárech, groších...

Některé z nich máme ještě v živé paměti, přestože se jimi už nějaký rok neplatí. Například zelenou stokorunu s Hradčany na rubu. Ač původem z šedesátých let, vrátila se tato bankovka do oběhu ještě v roce 1990, aby nahradila stovku s Gottwaldem, která se do své doby už jaksi nehodila.

A kdo by zapomněl bankovky socialistického realismu s milicionáři a údernicemi? Když se mezi penězi, které v padesátých letech za nás vymysleli a vytiskli v Sovětském svazu, objevila v roce 1971 dvacetikoruna s Janem Žižkou, vyvolalo to doslova poprask.

Stáhnout z oběhu! veleli tehdejší vládci. Vojevůdce s páskou přes jiné oko, než do té doby udávali historikové, a jeho družina v čele s vlajkonošem, který má obě ruce levé. Skandál. Byla doba tuhé normalizace a lidé ve všem hledali jinotaje. Jiří Pekárek, který měl tehdy v centrální bance na starosti platidla, vzpomíná, jak běžel do knihkupectví prohlédnout si knihu o historii umění, v níž byl obraz, podle kterého autor bankovku navrhl. Aby zjistil, zda souhlasí s vyobrazením na dvacetikoruně. „Oba jsme si oddechli, souhlasila,“ vypráví Jiří Pekárek. Vládnoucí strana nemohla obvinit tvůrce z provokace.

„Nakonec zvítězil zdravý rozum, 'Žižka' zůstal,“ dodává Pekárek. Některá platidla leží téměř zapomenuta v numizmatických sbírkách. Po jiných zbyla jen rčení, která si ani do souvislosti s penězi nedáváme: nemám ani šajn, říká ten, kdo chce vyjádřit, že nemá o něčem ponětí. Přitom šajn bylo platidlo, které po státním bankrotu způsobeném napoleonskými válkami na počátku devatenáctého století vydalo Rakousko-Uhersko a zadlužilo se jím na úkor zemědělské daně.

Které jsou nej...  

Která česká mince a bankovka jsou nejhezčí? Oficiálně potvrzenou „krásu“ má například kovová dvoubarevná padesátikoruna z roku 1993, která získala mezinárodní ocenění mince roku. S porotou se shoduje například i numizmatik Roman Horn, který označuje za výtvarně povedené platidlo dvacátého století tutéž padesátikorunu a navíc zelenou stokorunovou státovku v secesním stylu z roku 1920.

A kdo je favoritem Leopolda Surgy ze sekce České národní banky, kde se podoba platidel připravuje? „Líbí se mi současná dvacetikoruna Oldřicha Kulhánka, jiní dávají přednost dvoutisícikoruně ze stejné řady. Je to věc osobního vkusu,“ míní. V názoru na nejméně zdařilá platidla se odborníci v mnohém shodnou: zelená stovka s Klementem Gottwaldem, která platila jen rok, mince 20. století s politickými náměty, jako byl například 9. sjezd KSČ. I „problematické“ peníze však mohou mít svou cenu. Každý numizmatik ocení zmetek. Chyba tisku či ražby totiž může mnohonásobně zvýšit jeho sběratelskou hodnotu.

A kterou minci a bankovku jsme ve dvacátém století nejdéle používali? Korunovou minci z roku 1957 s ženou sázející lípu. Mince platila do roku 1993, tedy 36 let. Rekordmankou je i stokoruna „zelené Hradčany“, která obíhala 31 let. V rámci jedné série platidel však jednotlivé kusy obíhají mnohem kratší dobu.   U nižších, tedy frekventovanějších nominálních hodnot je životnost zhruba rok až rok a půl. Každoroční náklady na výrobu bankovek a mincí, které nahrazují poškozená a opotřebovaná platidla, se pohybují podle Leopolda Surgy v řádech stamilionů korun. 

Kde vznikly peníze?

Historie peněz se datuje do doby, kdy lidé začínali obchodovat. Vyměňovat si věci, které měli, za věci, které potřebovali. Směňovala se například kůže, dobytek, mušle, tabák, obilí, čaj, sůl, olovo i vzácnější kovy. Postupně převážila platidla s trvalejší hodnotou. Tak vznikly peníze. Ale i v dobách, kdy už dávno obíhaly jen mince a bankovky, se lidé ke směně vraceli. Třeba za hospodářských krizí nebo politických rozvratů.  Například tabákem se platilo za americké občanské války, cigarety sloužily coby peníze za okupace v českých zemích. Asi nejvýnosnější výměnný obchod se povedl v roce 1626 Petru Minuitovi, který za skleněné korálky a cetky získal newyorský ostrov Manhattan, jehož cena se dnes odhaduje na 60 miliard amerických dolarů. Vůbec první mince vznikly v sedmém století před naším letopočtem v Malé Asii, kde se s nimi seznámili Řekové, od nich je převzali Římané a poté celý tehdejší civilizovaný svět. Počátek mincovnictví na území českých zemí se připisuje Keltům, kteří zde pobývali ve druhém a prvním století před naším letopočtem. A prvními českými mincemi byly v desátém století denáry. Český název peníze vznikl z latinského pecunia. Český výraz platit je odvozen od slova plátno, to totiž sloužilo v podobě takzvaných šátečků nejčastěji jako prostředek směny. 

Líbí se vám motivy na současných českých bankovkách? Která z nich je váš favorit?
 
Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...