Penzijní a životní pojištění: daňové úlevy

Kdo může postrádat peníze na delší dobu a ví, že starobní důchod vyplácený státem mu nebude stačit, měl by část volných peněz věnovat na penzijní připojištění, případně kapitálové životní pojištění.

Každý, kdo spoří v penzijním fondu, dostává ke svému minimálně stokorunovému vkladu na účet další peníze od státu. Státní příspěvky se pohybují od 50 do 150 korun, podle výše vkladu klienta. Sto padesát korun měsíčně dostávají lidé, kteří spoří 500 a více korun. Vklady a příspěvky státu pak zhodnocují ještě samy fondy svým hospodařením. Průměrné zhodnocení fondů od založení se pohybuje okolo osmi procent. Další výhodou penzijního připojištění i kapitálového životního  pojištění je možnost odepisovat maximálně 12 000 korun z naspořené částky z daňového základu. Na penzijní připojištění mohou přispívat i zaměstnavatelé.  U kapitálového životního pojištění jsou klienti pojištěni vůči riziku vážné újmy na zdraví nebo smrti, a ještě si spoří na stáří. Nejvýnosnější je obvykle investiční kapitálové pojištění, protože pojišťovny mohou investovat do rizikovějších produktů.

Výhody penzijního připojištění

  • možnost snížení daňového základu ročně až o 12 000 korun z měsíčních příspěvků, které přesahují 500 korun
  • státní příspěvek až 150 korun měsíčně

    Pokud hledáte informace o penzijním připojištění, naleznete je ZDE.

Nevýhody penzijního připojištění

  • je potřeba spořit minimálně pět let
  • vklady účastníků nejsou pojištěny státem

Finanční kalkulačky, na kterých lze propočítat výši naspořených částek v penzijním fondu i úspory na daních najdete na fincentrum.idnes.cz