Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penzijní fondy: kolik připíšou?

  11:13aktualizováno  11:13
Penzijní fondy již oznamují schválenou výši zhodnocení za loňský rok. Jaký podíl na výnosech fondy připíšou svým účastníkům za loňský rok? Vedou si lépe velké nebo malé fondy? Vyplatí se mezi fondy přestupovat nebo je výhodnější zůstat stále u jednoho?

České penzijní fondy spravují v současné době více než 63 mld. Kč úspor, které si u penzijních fondů nechává zhodnocovat již 2,6 mil. klientů. Tyto klienty zpravidla nejvíce zajímá, jak jimi vybraný penzijní fond dokáže jejich úspory zhodnotit. Na tuto otázku odpovídá výše připsaného zhodnocení. Aktuální výše výkonnosti fondů za rok 2002 je již známa a o výši zhodnocení úspor účastníků se rozhoduje právě v tomto období, kdy se konají valné hromady. Výše zhodnocení úspor účastníků se mezi fondy různí. Z jakého důvodu?

 

Výnosy se obecně odvíjejí zejména od schopnosti fondů investovat prostředky účastníků (v rámci zákonem daných investičních omezeních), dále od aktuální situace na finančním trhu (od výše úrokových měr) a od výše nákladů, se kterými fondy hospodaří. Uvedené faktory se v konečné fázi odrážejí v dosažených hospodářských výsledcích. Zisk dosáhly všechny penzijní fondy a jeho celková výše překročila v roce 2002 poprvé hranici 2 mld. Kč, přičemž dosáhla zhruba třetinového nárůstu oproti předcházejícímu období. A právě výše výnosu účastníků penzijního připojištění je závislá na dosaženém čistém zisku a na rozhodnutí akcionáře o jeho rozdělení. Výše výnosu není penzijním fondem zaručena, garantovány jsou pouze dosažené výnosy (hodnota klientských úspor nemůže klesnout). Z hlediska rizikovosti se portfolia jednotlivých fondů příliš neodlišují, přičemž jejich struktura odpovídá portfoliu konzervativních dluhopisových podílových fondů.

Přemýšlíte, jak se zajistit na stáří? Pak navštivte naši speciální sekci, věnovanou PENZIJNÍMU PŘIPOJIŠTĚNÍ.

 

Výše dosahovaného zhodnocení je nižší než u dluhopisových fondů, neboť náklady penzijních fondů z řady důvodů převyšují náklady jiných druhů správy velkých portfolií - podílové fondy. Postupně se však provozní náklady penzijních fondů snižují a svou výkonností se tak stále více přibližují. Více naleznete zde. 

 

Jak se úspory zhodnocují?

 

Způsob zhodnocování úspor účastníků penzijního připojištění je následující: měsíčně jsou připisovány na individuální účty u fondu vklady účastníka, čtvrtletně státní příspěvky a jednou ročně výnosy. Výpočet podílu na výnosech se řídí daným penzijním plánem (fondům je zákonem uloženo zahrnout do penzijního plánu zásady, podle kterých se účastníci fondu podílejí na výnosech fondu), přičemž vždy nejméně 5 % výnosu připadá do rezervního fondu a nejvíce 10 % se rozděluje podle rozhodnutí valné hromady. Zbylá část se použije ve prospěch účastníků a osob, jejich penzijní připojištění skončilo v roce, za který je výnos připisován. Pro výpočet výnosu by měla být fondy použita metodika Asociace penzijních fondů, kdy čistý zisk penzijního fondu určený k rozdělení účastníkům se dělí sumou průměrného stavu účtů všech klientů (vypočtených na denní bázi). Na výši připsaného podílu má vliv termín připsání podílu na výnosech (určen penzijním plánem) a rovněž  termín připsání státního příspěvku, který je často připisován s určitým zpožděním. Z toho důvodu se může jednorázové vyrovnání od různých fondů při stejných parametrech odlišovat v řádů několika tisíců.

 

Kolik připíší fondy za rok 2002?


Za loňský rok se zhodnocení bude dle zveřejněných informací pohybovat v rozpětí mezi cca 3 až 4,6 % p.a. Výši již známých výnosů naleznete v následující tabulce: 

PF Čistý zisk/čtvrtl. prům. objemu prostředků účastníků Zhodnocení za rok 2002 Zhodnocení za rok 2001
PF KB 5,15% 4,63% 4,40%
ČSOB PF 4,86% 4,26% 3,90%
Generali PF 4,80% 4,10% 4,60%
ING PF 4,43% 4,10% 4,80%
Allianz PF 4,47% 3,72% 4,36%
Credit Suisse LP PF 4,05% 3,41% 4,25%
PF České spořitelny 4,04% 3,50% 3,80%
Zemský PF 3,81% 4,11% 4,60%
Hornický PF Ostrava 3,77% 3,24% 2,37%
ČMPF 3,35% 3,00% 3,20%
PF České pojišťovny 3,28% 3,20% 3,80%
ABN Amro PF 3,25% 3,50% 4,10%
ČP penzijní fond* 2,65% 2,32% 2,48%

 

Zdroj: penzijní fondy

Pozn: případný kladný rozdíl mezi připsaným zhodnocením a výší zisku rozpočítaný dle objemu prostředků účastníků může být způsoben dotací fondu

* dříve Commercial Union PF

 

Hledáte informace o životním pojištění? Nenechte si ujít tuto SEKCI.

Podle dosud zveřejněných výsledků se výše výnosů mezi jednotlivými fondy odlišuje v rozmezí 1 % – 2 % p.a. Neplatí ovšem, že velké penzijní fondy zhodnocují úspory lépe než menší penzijní fondy. Největší fondy ve skutečnosti připisují klientům spíše průměrné výnosy, neboť strategie největšího tržního podílu je zpravidla spojena s dodatečnými náklady. Bezhlavé přestupování mezi fondy nelze doporučit. Pokud jste ale uzavřeli penzijní připojištění na delší dobu a váš fond patří z hlediska výkonnosti dlouhodobě mezi ty podprůměrné, rozhodně stojí přestup k výkonnějším fondům za úvahu. Výše zhodnocení úspor závisí v dlouhodobém horizontu právě na výši připisovaných výnosů. Ačkoliv je výše podílů na výnosech za loňský rok pod mírně pod úrovní roku 2001, reálně byly úspory zhodnoceny více (meziroční výše inflace ke konci loňského roku činila 0,6 %). Reálné zhodnocení úspor lze předpokládat i do budoucna, přičemž na jeho výši budou mít vliv i přijatá legislativní opatření a postavení penzijního připojištění v reformovaném systému důchodového zabezpečení.

 

Jak jste spokojeni s připisovanými výnosy penzijního připojištění? Jakého výnosu budou podle Vás penzijní fondy dosahovat v budoucnu? Těšíme se na názory.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Ilustrační snímek
Pojistku změnil v pravý čas. Na boj s nemocí bude mít milion korun

Martinovi je 33 let a pracoval jako skladník. Teď je na rodičovské dovolené s malým synem. Zda se do práce vrátí, je nejisté. Jeho život totiž zkomplikovala...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.