Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penzijní fondy snižují penze o čtvrtinu

aktualizováno 
Během několika měsíců se penze účastníků penzijního připojištění vypočtená z naspořených prostředků sníží minimálně o čtvrtinu. Český statistický úřad (dále jen ČSÚ) totiž připravuje pro penzijní fondy speciální úmrtnostní tabulky. Proč? O kolik peněz přijdete právě vy?

V důsledku novely zákona o penzijním připojištění (účinné od 1. května 2004) přichystaly penzijní fondy nové penzijní plány (podmínky smlouvy). Tyto smlouvy mimo jiné novým způsobem upravují výpočty penzí pro své účastníky. (Více čtěte ZDE.)

Změny se ale týkají pouze nově příchozích do systému, nebo těch účastníků, kteří na tyto nové penzijní plány převedou své prostředky ze stávajícího penzijního připojištění. Zdá se, že většiny současných klientů se tyto pro ně méně výhodné úpravy nedotknou. Avšak není tomu tak. Zásadní odchylky ve výpočtu penzí se totiž chystají i na účastníky penzijního připojištění, kteří na novou smlouvu nepřistoupí.

NENECHTE SI UJÍT
mobil
Vánoce mobilních operátorů
Mobilní operátoři se jako každý rok předhánějí, lákají zákazníky na telefony za korunu apod. Vyplatí se jejich nabídky, nebo jde o marketingový trik?

internet
Jak hledat práci jednodušeji
Každý, kdo v poslední době hledal nové zaměstnání, vám potvrdí, že to není hračka. Jak si zjednodušit správu životopisu a zasílání nabídek?

Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis
Objevte tajemství notebooků
Už zdaleka nejsou jen nedostupným technickým zázrakem. Jak koupíte ten správný pro vás za rozumnou cenu? Na co musíte být připraveni?

Penzijní fondy využívají v penzijních plánech třech způsobů výpočtu doživotní penze. Tyto postupy mimo jiné přinášejí klientům za jinak stejných podmínek různou velikost penzí, s čímž úzce souvisí různá odolnost fondů vůči nedostatečnosti rezerv při výběru penze. Čím větší penzi fond garantuje, tím více je citlivý na případný nedostatek prostředků ve fondu při zvýšeném výběru doživotní penze namísto jednorázového vyrovnání. (Jakého způsobu jednotlivé fondy používají, se dočtete ZDE). Nejběžnější způsob výpočtu penze (pomocí tzv. komutačních čísel) přináší účastníkům nejvyšší penzi. Proto při velkém nárůstu žádostí o tyto penzi namísto jednorázového vyrovnání by se většina penzijních fondů za současných podmínek dostala do vážných finančních problémů. (Jak jsou jednotlivé penzijní fondy odolné vůči těmto nárokům? To se dozvíte ZDE.)

Doživotní důchod je v tomto případě kalkulován na základě předpokládaných závazků plynoucích z aktuálních úmrtnostních tabulek ČSÚ. Zákon o penzijním připojištění požaduje, aby penze byla vypočtena právě podle těchto tabulek. Plošné úmrtností tabulky ale neodpovídají úmrtnosti účastníků připojištění. Vymírání populace úzce souvisí se sociálním postavením, životní úrovní a zdravotním stavem jejich členů. Úmrtnost penzijně připojištěných, kteří mají vyšší životní úroveň, je tak nižší než průměrná úmrtnost celé populace (přibližně o 15 až 20 procent). Zároveň díky tzv. antiselekci rizik si vybere penzi ten, kdo předpokládá, že se v průměru dožije déle. Z toho plyne, že na dávky účastníka, který si zvolí doživotní penzi namísto jednorázového vyrovnání, bude penzijní fond potřebovat přibližně o 30 procent prostředků více, než vypočítá dle úmrtnostních tabulek.

Penzijní připojištění představuje výhodnou formu dlouhodobého a bezpečného spoření, zvláště pokud nemáte daleko do důchodu. Více o této zajímavé formě spoření se dočtete ve speciální příloze Fincentra o penzijním připojištění.

Vlk se nažere, koza zůstane celá

Aby se penzijní fondy nedostaly do problémů kvůli nedostatku peněz na výplatu penzí, ČSÚ v současné době připravuje speciální úmrtnostní tabulky, které budou výše popsanou „rezervu“ zahrnovat. Za splnění zákonných podmínek (bude se totiž jednat o cit.: „úmrtnostní tabulky ČSÚ“) se tak jednoduše odstraní hrozba nepostačitelnosti finančních prostředků spojených s výplatou penzí. Penze se ale nevypočte podle plošných úmrtnostních tabulek ČSÚ, ale podle zvláštních tabulek speciálně vytvořených pro penzijní fondy.

Nové úmrtnostní tabulky pro penzijní fondy budou velmi blízké těm, které využívají při výpočtu důchodu životní pojišťovny. Ty upravují plošné úmrtnostní tabulky ve svůj prospěch. Plošné úmrtnostních tabulky pro rok 2002 vykazují, že 60-letý muž bude v průměru žít ještě 17,2 roku. Naproti tomu životní pojišťovna kvůli věkovému posunu, bezpečnostním přirážkám a specifickému vyrovnání úmrtnostní křivky předpokládá, že stejný muž bude žít dalších přibližně 22 let. (pozn. Výpočty se mezi pojišťovnami liší podle způsobu úpravy úmrtnostních tabulek). Sečteno, podtrženo. Naspořená částka bude rozdělena na mnohem více částí než doposud, což bude mít zásadní dopad na velikost penzí svých účastníků.

Příklad

Odpověď na otázku, jak konkrétně se dotkne úprava úmrtnostních tabulek majitelů výše popsaných penzijních plánů, vypočteme orientační výši penze pomocí aktuálních plošných úmrtnostních tabulek a poté za předpokladu speciálních úmrtnostních tabulek. Modelová situace: muž a žena ve věku 60ti let naspořili na svém účtu částku 1 mil. Kč. Velikost penze je vypočtena pro garantované zhodnocení rezervy ve výši 3 procenta ročně. (pozn. aut. Přestože penzijní připojištění není nic jiného než specializované životní pojištění, nevztahuje se na TÚM penzijních fondů vyhláška MF o její maximální výši. Penzijní fond může vyhlásit jakoukoliv velikost TÚM, kdežto životní pojišťovna maximálně 2,4 procenta.)

Velikost zaručené doživotní penze v 1. roce výplaty

Úmrtnostní tabulky Muž Žena
aktuální  6200 korun 5300 korun
nové 4600 korun 4000 korun

Zdroj: výplatní schémata penzijních plánů jednotlivých fondů; úmrtnostní tabulky ČSÚ pro rok 2002; výpočty Fincentra; T. Cipra: Pojistná matematika - teorie a praxe.

Snížení doživotní penze se v našem případě pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Můžeme se setkat s argumentací, že v době, kdy 95 procent dávek z penzijního připojištění je vyplaceno ve formě jednorázového vyrovnání, není problém postačitelnosti rezerv opodstatněný. Avšak s očekávaným poklesem důležitosti významu veřejných penzí bude stále více účastníků volit pravidelný příjem namísto jednorázového vyrovnání. Speciální úmrtnostní tabulky v takovém případě poskytnou celému odvětví stabilitu. Na druhou stranu to bude mít zásadní dopad právě na velikost dávek, pokud si někdo zvolí místo jednorázového vyrovnání výplatu důchodu. Účastníci, kteří již mají nárok na výplatu penze, by si měli pospíšit, neboť během několika měsíců se jejich nároky sníží přibližně o 25 procent. Snížení velikosti penze bude tak dramatické, že se z pohledu klienta vyplatí nechat si vyplácet penzi ze stávajícího penzijního připojištění, a v případě potřeby uzavřít novou smlouvu. Nic totiž nebrání souběhu dvou penzijních připojištění, kdy z jednoho účastník pobírá penzi a na druhý platí příspěvky.

Počítáte s tím, že požádáte jako účastník penzijního připojištění o výplatu penze? Považujete preferenci penzijního připojištění před životním pojištěním za opodstatněnou. Děkujeme za vaše názory a připomínky.

Komerční prezentace:


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Ilustrační snímek
Invalidů je přes 425 tisíc, kdo je ohrožený a jak srazit finanční dopad

Moderní životní pojištění řeší celou řadu zdravotních problémů, ale je důležité nastavit si ho na míru. Kdo ho opravdu potřebuje? Kdy z něj očekávat peníze a...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.