Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Penzijní připojištění - je výhodné pro dlouhodobé ukládání peněz?(2.část)

  20:00
Zatímco v první části jsem se věnoval státnímu příspěvku, vkladům a výnosům a jejich zastoupení v jednotlivých letech penzijního připojištění, tak nyní se budu soustředit na daňovou stránku tohoto pro
Zatímco v první části jsme se věnovali státnímu příspěvku, vkladům a výnosům a jejich zastoupení v jednotlivých letech penzijního připojištění, nyní se budeme soustředit na daňovou stránku tohoto produktu a zejména na dosažitelnou výnosnost penzijních fondů (na první část článku klikni zde).

Pouze na okraj bych chtěl zdůraznit, že daně se platí z celkového výnosu penzijního fondu při ukončení penzijního připojištění. V následující tabulce jsou spočítány sumy všech státních příspěvků a sumy 15% daně z příjmů:


 Celková suma státních příspěvků připsaných na účet klienta (Kč)Výše 15% daně z příjmů klienta z celkových výnosů po dobu penzijního připojištění (Kč)
1.rok01 350
2.rok473 150
3.rok1894 950
4.rok4236 750
5.rok7838 550
10.rok4 47817 550
15.rok12 43826 550
20.rok26 57035 550
30.rok85 60853 550
40.rok221 99271 550

Z tabulky jasně vyplývá, že v prvních 5 letech je daň vzhledem k přípěvku státu malá. Ale na konci penzijního připojištění zaplatím na dani státu 3x více než kolik on mně za celá léta celkově přispěl. Jako občan (fyzická osoba) s tím nemohu ani nic udělat, protože daň za mě musí odvést penzijní fond jako plátce daně.

Ale k čemu byly vlastně takové nic neříkající tabulky a grafy? Jde o to, že nyní bychom měli porovnat výnosnost penzijního připojištění s něčím, co si dokáže každý z nás nejlépe představit – a tím je ukládání peněz na termínovaný vklad u banky. Peníze na termínovaném vkladu se úročí obvykle 1x ročně a nejsou zde připisovány žádné státní příspěvky. Složené úročení ale funguje.

K tomu, abychom tuto neekvivalentnost odstranili, použije se ekvivalentní výpočet pro penzijní připojištění – tzv. vnitřní výnosové procento. Vnitřní výnosové procento není nic jiného, než úrok v % p.a., který bychom obdrželi na termínovaném vkladu u banky, kde bychom stejně vkládali jako u penzijního připojištění. Výpočet vnitřního výnosového procenta již není tak jednoduchý a je k němu zapotřebí počítač nebo speciální finanční kalkulátor. To, jak se mění vnitřní výnosové procento u penzijního připojištění s délkou trvání penzijního připojištění je znázorněno na následujícím grafu:

(Několik poznámek ke grafu na vysvětlenou: Legenda znamená průměrný výnos penzijního fondu dosažený po 5, 10, 15, …40 letech a připsaný účastníkům na účet. Pravidelně se vkládá 500,- Kč měsíčně)

O čem vypovídá graf? Velice názorně z něho plyne několik závěrů a ty se dají použít na celé penzijní připojištění:
1) vnitřní výnosové procento úložek s časem klesá (nejvyšší je na začátku a při nekonečné době spoření by se přibližoval průměrnému výnosu penzijního fondu.
2) protože se vnitřní výnosové procento s časem snižuje, vyplývá pro účastníky i způsob ukládání svých prostředků – čím kratší dobu jsou peníze v penzijním fondu, tím dosáhnu lepšího zhodnocení – tedy, nejlépe je mít peníze v penzijním fondu jen 5 let, poté smlouvu ukončit a založit nové penzijní připojištění. Ze zákona nelze ale takto postupovat (není to jako u stavebního spoření, kde po 5 letech mohu peníze vybrat a použít na cokoliv) a musím dosáhnout i 60 let věku. Proto je penzijní připojištění vhodné pro starší občany a pro mladé ne!

A nyní se vrátím k předpokládaným výnosům penzijních fondů. Jaký se dá očekávat průměrný výnos penzijního fondu v ČR? Zcela jistě ne takový jako např. v USA. Pokud se podíváme do zákona o penzijním připojištění, zjistíme, že penzijní fondy mají omezené možnosti ke zhodnocování vkladů a dá se říci, že jejich portfolio investic bude podobné jako portfolio balancovaného (smíšeného) otevřeného podílového fondu s tím rozdílem, že investice do akcií a podílových listů jsou silně omezeny (na 25%).

V dlouhodobém horizontu jsou to ale právě akcie, které přinášejí vyšší zhodnocení než jiné finanční instrumenty. A penzijní připojištění je přece dlouhodobá záležitost. Statistiky ukazují, že průměrné výnos u amerických akcií obsažených v burzovním indexu Standard & Poor`s 500 (tj. 500 největších firem v USA) za posledních 40 let byl 13,3% p.a.. To je značně více než mnou předpokládaných 8% p.a.

Navíc při investování do akcií nemusí u nás občané platit po 6 měsících držení daň z příjmů. Jak bylo naznačeno v tabulce, po 40 letech by se jednalo o značnou sumu. Jen pro ilustraci: Za 40 let pravidelné úložky 500,- měsíčně do penzijního fondu bych při průměrném výnosu 8% p.a. bych získal (po odečtu daně) 1 570 000,- a z amerických akcií v indexu Standard & Poor`s 500 by to bylo 7 100 000,-. Ten rozdíl je opravdu obrovský, ale pro takový zisk už se vyplatí i něco riskovat.

Co si myslíte vy o nejvhodnějším věku k uzavření penzijního připojištění? Je podpora státu s ohledem na zdanění výnosů smysluplná nebo pouze svojí rádoby štědrostí mate lidi? Těšíme se na vaše názory.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...