Penzijní připojištění: Účinná zbraň proti inflaci

  • 7
Mít či nemít? Téměř hamletovskou otázku si leckdo klade v souvislosti s penzijním připojištěním. Pro mluví jeho nesporné výhody: státní příspěvek, možnost daňového odpočtu, lepší zhodnocení peněz než na termínovaných vkladech nebo běžných účtech. Ale každé pro má své proti. U penzijního připojištění je to dlouhá doba, po kterou musí peníze ve fondu ležet a skutečnost, že vklady nejsou pojištěny.

Penzijní připojištění poráží inflaci

Spořte na penzi, je to výhodné, lákají penzijní fondy. V zásadě mají pravdu, za loňský rok se průměrné zhodnocení vkladů účastníků pohybovalo kolem čtyř procent a při zohlednění státních příspěvků bylo na úrovni devíti procent, tedy výrazně nad inflací.

Jak vybírat penzijní fond?

Při výběru penzijního fondu se vyplatí postupovat nanejvýš obezřetně. Nesmíte totiž zapomenout na to, že po jistou dobu nebudete mít možnost na své úspory na penzi sáhnout. 

Najednou, nebo po částech?

Naspořené peníze lze od fondu získat jednorázově nebo formou penze. Jednorázově lze na základě písemné žádosti vybrat prostředky připadající na starobní, výsluhovou a jednorázovou penzi.

Slovníček základních pojmů

Nejste si jisti svou znalostí některých pojmů, které se ve spojení s penzijním připojištěním objevují? Nabízíme vám nyní slovníček pojmů, který by mohl pomoci tyto pojmy objasnit.

Hledáte další informace o penzijním připojištění? Navštivte přílohu, kde jsou zajímavé informace přehledně uspořádány na jednom místě:
PENZE.IDNES.CZ

Kolik musíte spořit, abyste měli po odchodu do důchodu dostatečnou penzi? Kolik peněz našetříte a kolik vám přidá stát? To vše si můžete jednoduše  a rychle spočítat na naší
KALKULAČCE PENZIJNÍHO PŘIPOJIŠTĚNÍ