Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penzijní připojištění: výhodnější než jiné produkty?

aktualizováno 
Penzijní připojištění je produkt se státní podporou a dokonce s daňovými úlevami. Má tak dvě formy státní podpory, které ho zvýhodňují. Pro koho a za jakých okolností je penzijní připojištění výhodnější než jiné produkty?
Důchodci

Důchodci | foto: Profimedia.cz

Penzijní připojištění pochopitelně přináší svým účastníkům kapitálové zhodnocení a vyplacená částka z penzijního připojištění roste s rostoucím časem spoření. Po několika desetiletích (20 nebo 30 let) je vyplacená částka daleko vyšší, než částka, kterou jsme vložili.

K penzijnímu připojištění se váže státní podpora. Ke každému příspěvku, který uloží účastník, přispívá stát podporou. Výše podpory závisí na výši příspěvku účastníka. Výše podpory je uvedena v následující tabulce: 
 

Výše státní podpory vzhledem k příspěvku účastníka, včetně její procentuální výše

Příspěvek účastníka

100 Kč

200 Kč

300 Kč

400 Kč

500 Kč

Státní podpora

50 Kč

90 Kč

120 Kč

140 Kč

150 Kč

Výše podpory k příspěvku

50%

45%

40%

35%

30%


Výše podpory je tím vyšší, čím vyšší příspěvek účastník platí, ale zároveň se její procentuální výše snižuje. Při příspěvku 100 Kč měsíčně je její výše 50 % z příspěvku účastníka, zatímco při příspěvku 500 Kč je to 30 %. Při příspěvku nad 500 Kč měsíčně se již státní podpora nevyplácí, ale je možné odečíst od daňového základu částku, která převyšuje 500 Kč měsíčně (6 000 Kč ročně) a snížit si tak daňový základ).

Daňová úspora závisí na výši příjmu klienta a na jeho daňovém pásmu. Klient s nejnižšími příjmy ušetří 15 % zaplaceného příspěvku, klient s nejvyššími příjmy ušetří až 32 %. Penzijní připojištění má dvě formy státní podpory, ale na vložené peníze platí vždy jenom jedna z nich. Do 500 Kč dostáváme státní podporu, nad 500 Kč měsíčně si můžeme zaplacený příspěvek odečíst z daňového základu. Tam, kde přestává platit jedna podpora, začíná platit podpora další.

Úsporu na daních mnoho lidí vnímá citelněji, protože placení daní je nepříjemná věc. „Uspoříte na daních“ je zajímavější, než „dostanete státní podporu“. Jenže státní podpora k našemu příspěvku má (procentuálně) větší efekt než daňová úspora. Daňová úspora je 15 % až 32 % ze zaplaceného příspěvku, státní podpora je 30 % až 50 % ze zaplaceného příspěvku. Jen v některých případech je výše podpory srovnatelná, ale ve většině případů je státní podpora (procentuálně) vyšší.

Vliv státních podpor je nejcitelnější pro krátkou dobu spoření. Při délce trvání 5 let se s efektivním úrokem dostáváme mezi 15 % a 20 %. Asi těžko bychom na trhu hledali investiční příležitost, kde se dá dosáhnout srovnatelného zhodnocení se srovnatelně nízkým rizikem. Při délce trvání 15 let výnos klesá někam k 8 % ročně (při výnosu portfolia 5 % p.a.). Státní podpora zvyšuje výnos asi o 3 % ročně. Při délce trvání 20 let výnos klesá k 7 % a pro prodlužující se dobu se dále snižuje až někam k 6 %.

Penzijní připojištění má omezenu likviditu.

Aby bylo dosaženo popsaných výnosů, je třeba stále přispívat a není možné peníze během této doby vybrat. Pro takto dlouhou dobu spoření je vhodné a málo rizikové použít agresivnější formy pravidelného investování a zvolit portfolio, která má větší akciovou složku a je tak výnosnější. Při délce spoření 15 let bychom našli portfolio, které s velkou pravděpodobností bude mít vyšší výnos než fond penzijního připojištění včetně státní podpory. Pro dobu spoření 20 let a delší bude skoro jistě agresivnější strategie výnosnější.

Penzijní připojištění by měl používat pouze ten, kdo splní podmínky časového horizontu investice a komu vyhovuje takto dlouhodobá investice. Vyhovuje-li časový horizont, je dobré zvážit výnos penzijního připojištění ve srovnání s instrumenty, které by klient jinak využil. Jestliže se jedná o dlouhodobé spoření a klient je ochoten připustit vyšší riziko, bude výhodnější akciovější strategie. Jestliže je časový horizont kratší, je efekt podpory výrazný a výrazně zvýší výnos.

Fond penzijního připojištění má portfolio, které je zainvestováno především do dluhopisů. Proto bude mít podobnou výkonnost jako dluhopisové fondy.

Pozn.: V této kapitole není počítáno s daní ve výši 15 % při výplatě jednorázového vyrovnání na konci spoření. Tato zaplacená daň výnos penzijního připojištění sníží.

Osobní a rodinné finance

1. díl: Bankovní vklad jako spořící produkt
2. díl: Vyplatí se životní pojištění 
3. díl: Stavební spoření: ano, či ne
4. díl: Hypotéka: Pro a proti
5. díl: Jak stát podporuje hypotéky?  
6. díl: Úvěry ze stavebního spoření: jak na to?
7. díl: (Ne)výhody stavebního spoření
8. díl: Americká hypotéka: pro a proti
9. díl: Úvěry: bankovní, či nebankovní  
10. díl: Která rizika lze pojistit?
11. díl: Pojištění pro případ smrti nebo dožití

12. díl: Úrazové pojištění: na co se vztahuje?  
13. díl: Pojištění majetku: co všechno lze pojistit?
14. díl: Spoření a investování jako cesta k cíli
15. díl: Která investice bude v jakém čase lepší?
16. díl: Likvidita aneb omezení jednotlivých investic
17. díl: Jak chápat a měřit riziko investice
18. díl: Investice: nevsaďte všechno na jednu kartu  
19. díl: Jak snižovat riziko investice?   


Úryvek je z knihy "Osobní a rodinné finance, 2. aktualizované vydání" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky

Deriváty, hedžové fondy, offshorové společnosti

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.