Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Penzijních fondů je pořád ještě hodně. Který si vybrat?

aktualizováno 
Jestliže zaměstnavatel již ví, kolik peněz chce přispívat svým zaměstnancům na penzijní připojištění, obvykle stojí – podobně jako jeho zaměstnanec – před stejným rozhodnutím: Ke kterým penzijním fondům bude příspěvky na penzijní připojištění svým zaměstnancům platit?
Důchodci

Důchodci | foto: Profimedia.cz

Odpověď není vůbec jednoduchá, protože převážná většina penzijních fondů je již ekonomicky stabilizovaná, dobře vybavená profesionály ať na provoz, či informatiku a styk s klienty. Většina má za sebou poměrně silné finanční skupiny, většinou mezinárodního formátu. Nemusíte si vybrat zrovna ten nejlepší – už proto, že na českém trhu penzijního připojištění je to trošku jiné, než v soutěži o Zlatého slavíka pro nejlepšího zpěváka, kde si Karel Gott odnesl ze 40 možných už 29 prvenství, ale není riziko, že byste se fatálně spletli.

Už jsme naznačili, že nejdemokratičtějším způsobem je ponechat výběr penzijního fondu na zaměstnancích ze všech penzijních fondů, kterým je v České republice povolena činnost. Zopakujme, že aktuální seznam penzijních fondů mohou zaměstnavatelé získat buď na Ministerstvu financí, které vykonává státní dozor nad penzijními fondy nebo u Střediska cenných papírů, které taktéž má ze zákona o Komisi pro cenné papíry povinnost vést tento seznam. Seznam penzijních fondů včetně kontaktů na penzijní fondy a základních ekonomických ukazatelů vede i Asociace penzijních fondů ČR, která je vydává každý rok v ročence. Navíc jsou přístupné na webových stránkách Asociace na internetu (www.apfcr.cz) – a aktuální stav je uveden v příloze této publikace.

Čím začít, než si vybereme nejvhodnější penzijní fond pro platby příspěvků zaměstnavatele na penzijní připojištění svých zaměstnanců?

Podle našeho názoru by zaměstnavatel měl vzít v úvahu v prvé řadě to, že penzijní připojištění v České republice existuje již téměř deset let a že tedy pravděpodobně značná část jeho zaměstnanců již u některého penzijního fondu připojištěna je či byla. Pokud již připojištěni u některého fondu jsou, pak vzhledem k tomu, že by pravděpodobně nebylo vhodné vetší část zaměstnanců nutit k přechodu od tohoto penzijního fondu, který si původně zvolili, měl by si nejprve zaměstnavatel udělat přehled o tom, u kterých penzijních fondů jsou jeho zaměstnanci připojištěni a jaké je rozdělení četností tohoto připojištění.

Tento fakt by podle našich zkušeností měl zaměstnavatel vzít v úvahu jako první kritérium výběru. I z výše uvedeného důvodu se domníváme, že by se zaměstnavatelé, jestliže se rozhodnou omezit počet penzijních fondů do kterých budou přispívat, neměli rozhodnout pro exkluzivní spolupráci pouze s jedním penzijním fondem. Kromě toho, že v případě exkluzivní spolupráce s jedním penzijním fondem bude muset pravděpodobně většina již připojištěných zaměstnanců měnit svůj penzijní fond, jsou tady i další důvody.

Zejména je to určitá odlišnost v podmínkách penzijních plánů jednotlivých penzijních fondů, kdy každý zaměstnanec může mít rozdílné preference, které podmínky mu více vyhovují. Dále je zřejmé, že se penzijní fondy liší dosaženými výnosy pro účastníky v jednotlivých letech a i zde by proto měl podle našeho názoru zaměstnavatel ponechat hlavně na zaměstnanci, pro který penzijní fond se rozhodne. V neposlední řadě většina penzijních fondů nabízí různé formy doplňkové nabídky služeb pro své klienty a zde by mělo být skutečně pouze na zaměstnanci, pro kterou výhodu z různých nabídek se rozhodne. Ze všech těchto důvodů se domníváme, že je vhodné, aby zaměstnavatel ponechal svým zaměstnancům výběr minimálně ze tří penzijních fondů.

Ukázky z knihy
Jaroslava Šulce: Penzijní připojištění

1. díl: Penzijní připojištění je přitažlivé i pro zaměstnavatele

2. díl: Co se rozumí „příspěvkem zaměstnavatele na penzijní připojištění“? 

3. díl: Penzijní připojištění: co zajímá zaměstnavatele 

4. díl: Jak nejlépe hradit příspěvky na penzijní připojištění? 

5. díl: Zvýšit mzdu, nebo příspívat na penzijní připojištění? 

6. díl: Jak nejlépe zvýšit zaměstnancům mzdu?


 Úryvek je z knihy "Penzijní připojištění" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Finanční analýza obchodních a státních organizací
DPH 2006 - zákon s přehledy

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Exekuce sužují už i střední třídu, je to problém, varují odborníci

Do exekucí se dostávají už i lidé ze střední třídy, kteří si nikdy nemysleli, že se jim něco takového může stát. Ve videorozhovoru na to upozorňují odborníci.  celý článek

Ilustrační snímek
Priority v úsporách: do čeho se vyplatí investovat, abyste ušetřili

Ne vždy platí, že čím víc peněz nalijete do úsporných opatření, tím víc klesne hladina plateb za energie. Někdy vyprázdníte účet až na dno a stejně z toho nic...  celý článek

Ilustrační snímek
Oddlužovacím „šmejdům“ odzvonilo. Platí změny v osobních bankrotech

Dluhy řeší osobním bankrotem každý rok přes 20 tisíc Čechů. Většina z nich si nedokáže poradit s žádostí o oddlužení, a tak využívá služeb speciálních agentur....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.