Poprat se s klamavými triky obchodníků pomáhá bezplatná poradna. Ilustrační snímek

Poprat se s klamavými triky obchodníků pomáhá bezplatná poradna. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Reklamační perličky: Vrátíme jen půlku ceny, druhou botu můžete nosit

  • 35
Na poradenskou linku se obracejí zákazníci, když mají problémy se službami, obchodem či reklamací. A právníci jim radí, jak si poradit s nejrůznějšími triky či podvody obchodníků. I když jde většinou o vážné situace, někdy se přihodí i různé kuriozity.

"Vyřizujeme průměrně denně 70 dotazů, za minulý rok jich naši poradci zvládli téměř 12 tisíc," říká Lukáš Zelený, vedoucí poradenské linky časopisu dTest. A mezi tolika problémy se samozřejmě najdou i případy humorné.

1.
Zpět peníze jen za jednu botu

Zajímavou situací zažili pracovníci poradny, když řešili praktiky jednoho velkého prodejce obuvi. Při uznané reklamaci jedné z bot totiž vrátil zákazníkovi pouze polovinu kupní ceny páru. A důvod? Poškozená bota je přece pouze jedna, druhou může zákazník zcela normálně užívat.

2.
Sázka o pět piv

"Obrátil se na nás zákazník, který se s prodejcem sice dohodl, že reklamace je oprávněná, avšak nemohli se shodnout podle kterého zákonného ustanovení. A tak se navíc vsadili o pět piv a pro rozsouzení zavolali na naši linku. Bohužel, či bohudík, aplikovatelná byla obě ustanovení. Jak nakonec sázka dopadla, už nám nesdělili," popisuje Lukáš Zelený.

3.
Problém vyřeší blázinec

V dalším případě se ozval rozčílený spotřebitel, který se snažil předtím dlouhou dobu po telefonu bezvýsledně reklamovat fakturu u svého operátora. Zaměstnankyně operátora po nějaké době klientovi podle jeho slov řekla, že ho přepojí na někoho, kdo jeho problém vyřeší. Klient se však velmi divil, když po zvednutí telefonu se na druhé straně ozvalo "Psychiatrická léčebna, Praha - Bohnice".

4.
Reklamace hnoje

Velmi zajímavý byl dotaz spotřebitele ohledně reklamace hnoje. Zákazník si stěžoval, že zakoupený hnůj zničil jeho květiny, chtěl tedy znát jeho správné složení a jak jej má reklamovat. Po dlouhé rozpravě se však ukázalo, že zákazník jen zkoušel připravenost a schopnost právníků poradenské linky pomoci spotřebitelům s jakýmkoliv problémem.

5.
Snědený meloun se reklamuje těžko

Spotřebitel se ptal na možnost reklamace nezralého melounu. Právnička z poradny mu odpověděla, že meloun může kvůli nezralosti reklamovat, pokud byl v obchodě nerozkrojen a zákazník tak nemohl vědět, že jej kupuje uvnitř zelený a nezralý. "A nevadí, že jsem meloun již ochutnal?" zeptal se zákazník. Poradkyně odpověděla, že ochutnání nevadí a jaké množství nezralého melounu vlastně ochutnal? "Tři čtvrtě," odpověděl pán. Tak to tedy vadí, byla odpověď právničky, která usoudila, že zas tak špatný meloun být nemohl. 

Kde poradí zdarma:

tel.: 299 149 009

"Bohužel naprostá většina stížností zákazníků již tak zábavná není. I když se naše zákony pro spotřebitele výrazně zlepšily, zvýšila se však i vypočítavost a drzost některých podnikatelů, stejně jako způsobené škody. Je tedy stále na čem pracovat," uvádí vedoucí poradenské linky.