Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pirátem silnic za 1 500 korun ročně. Pokuty platí pojišťovna

aktualizováno 
Pokut už se nelekejte a na rychlost nehleďte, vzkazuje řidičům pojišťovna Slavia. Jako jediná v Česku nabízí pojištění proti dopravním přestupkům. Podle Slavie má chránit především ukázněné a výjimečně nepozorné řidiče. Konkurence pokládá nabídku za ostudnou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Pojištění přestupků s názvem Kryštof je u Slavie k povinnému ručení zdarma. Jako zvláštní produkt vás základní varianta vyjde na 1 500 korun ročně. Pojistit se může každý, kdo vlastní řidičské oprávnění a nemá soudem uložený zákaz řízení.

Pojištění Kryštof se vztahuje pouze na pokuty udělené ve správním řízení. Blokové pokuty, které policie uloží přímo na místě přestupku, vám nikdo neproplatí. Za pokutu vám také musí být přidělen alespoň jeden trestný bod.

Pojištění pokut se nevztahuje na:

• Nepřímé škody všeho druhu (úroky, ušlý zisk apod.)
• Pořádkové pokuty a sankce
• Přestupky spáchané pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile) nebo jiné návykové látky
• Jednání, kterým byl současně spáchán trestný čin (například způsobení dopravní nehody s ublížením na zdraví nebo s následkem smrti, neposkytnutí pomoci atd.)
• Pokutu udělenou za odmítnutí dechové zkoušky nebo lékařského vyšetření
• Jednání, kdy řidič nebyl držitelem příslušné skupiny nebo podskupiny řidičského oprávnění
• Újmu vzniklou v přímé souvislosti s vadou vozidla, o které pojištěný mohl nebo měl vědět.

"Pojištění Kryštof řeší úhradu pokut a nikoliv případných závazků, které si řidič spácháním přestupku přivodí," doplňuje Rostislav Kocman za pojišťovnu Slavia.

Podle pojišťovny je smyslem hlavně zmírnit dopad způsobeného přestupku na řidiče, kteří se jinak chovají ukázněně, ale vinou nepozornosti se dopustili přestupku. Týká se to například řízení s telefonem, nezapnutí bezpečnostního pásu nebo mírného překročení povolené rychlosti.

Vzhledem k tomu, že se pojištění nevztahuje na blokové pokuty, musíte sankci na místě odmítnout, aby proběhlo správní řízení. Pojišťovna se u blokových pokut bojí podvodů.

Spoluúčast u všech variant dosahuje dvou tisíc korun. Pojištění se tedy vztahuje na pokuty udělené ve správním řízení, které tuto částku přesahují. Menší pokutu budete muset zaplatit sami.

Kolik stojí pojištění Kryštof (v Kč)
Pojistná částka Roční pojistné Roční pojistné s bonusem
30 % po 1 roce beze škod 50 % po 2 letech beze škod
Varianta Ekonomik
Pojištění přestupků 100 000 1 500 1 050 750
Pojištění odevzdání ŘP 36 500 1 350 945 675
Pojištění právních služeb* 10 000 880 616 440
Varianta Profesionál
Pojištění přestupků 500 000 2 800 1 960 1 400
Pojištění odevzdání ŘP var.1 109 500 4 000 2 800 2 000
Pojištění odevzdání ŘP var.2 182 500 5 800 4 060 2 900
Pojištění právních služeb* 100 000 2 800 1 960 1 400
Zdroj: Pojišťovna Slavia; * zahrnuje zastupování právníkem před správním orgánem

I odebrání řidičského průkazu si můžete pojistit

Pojištění proti odevzdání řidičáku kryje hlavně situace, kdy řidič postupně nasbírá 12 trestných bodů. Uzavřít pojištění může, pokud má na kontě maximálně šest bodů. Pojištění se nevztahuje na situace, kdy policie řidičský průkaz odebere na místě. Je nutné se tzv. vybodovat.

Pojistné plnění se řeší denním odškodným. Mělo by pokrýt případný pokles příjmů, náklady na prověření odborné způsobilosti k řízení, náklady na veřejnou dopravu, na ubytování mimo trvalé bydliště atd. Maximální částka je do výše pojistného limitu.

Odeberou-li vám řidičský průkaz a máte to nejlevnější pojištění, dostanete sto korun denně. U dalších variant je to 300 nebo 500 korun za den. Ceny pojištění najdete v tabulce výše.

Pojistné plnění je vypočítáno tak, aby se hříšník neocitl v jednu chvíli bez řidičského průkazu i bez pojistného plnění. Po roce dostane řidičák zpět a pojišťovna zároveň přestane vyplácet peníze.

Konkurence: Je to ostuda

Ostatní pojišťovny produkt kritizují. "Naše pojišťovna toto pojištění nenabízí, považujeme je za ostudné. Nepodporujeme takové řidiče, kteří způsobují dopravní přestupky, za něž oprávněně dostávají pokuty," vysvětluje Pavla Paseková z pojišťovny Allianz.

"Pokuta má sloužit jako výchovný prostředek a jejím cílem je kultivovat a vychovávat řidiče k žádoucímu chování. Tímto krokem bychom postupovali v rozporu s dlouhodobou strategií společnosti, jejímž cílem je dobré a slušné řidiče naopak motivovat," uvádí Tomáš Hejda z ČSOB Pojišťovny.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.