V mnoha německých obchodech akceptují jen platební karty EC - Electronic cash, nikoliv Eurocard. Ilustrační snímek

V mnoha německých obchodech akceptují jen platební karty EC - Electronic cash, nikoliv Eurocard. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do Německa pro jistotu s hotovostí, v Polsku se nebojte zmáčknout NE

  • 146
Přestože s běžnými tuzemskými platebními kartami lze bez problémů platit třeba na druhé straně světa, v mnoha nedalekých německých obchodech vám je nevezmou. Akceptují totiž jen jiný typ karet, který ovšem české banky nevydávají. V Polsku sice lze kartami platit bez problémů, ale nenechte se nachytat na trik s konverzí měn.

Pravidelní návštěvníci příhraničních obchodů budou následující tipy nejspíš znát, náhodným návštěvníkům ale mohou ušetřit nemilé překvapení.

Platební kartu Visa či Mastercard nepřijmou všude

V Německu totiž můžete narazit při placení v těch největších obchodech. Pokud si nevezmete s sebou eura a nebo si je dopředu nevyberete z bankomatu (což je obecně s většinou českých platebních karet zbytečně drahá operace), nákup si nejspíš neodnesete. V mnoha německých obchodech totiž akceptují jen platební karty EC německé asociace Central Credit Committee. A ty české banky běžně nevydávají.

"V Německu skutečně stále převládá využívání staršího domácího platebního systému EC karte (EC = Electronic cash, nikoliv Eurocard). Obchodníci v Německu však již nějaký čas postupně přecházejí na produkty MasterCardu, zejména kartou Maestro již lze zaplatit na řadě míst. Postupně se zvyšuje i akceptace dalších produktů společnosti MasterCard, byť například s omezením minimální částky nákupu, " říká mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek.

Před nákupem se u pokladny raději zeptejte

A není to problém nějakých malých obchodů, právě naopak. S běžnou kartou Visa či Mastercard, ať už je debetní nebo kreditní, embosovaná či jen elektronická, neuspějete třeba v IKEA, v elektrořetězci Media Markt a nebo v mnoha samoobsluhách. Naopak běžné platební karty často berou v Německu obchody s oblečením, parfumerie nebo obchodní domy.

Pokud proto chcete v Německu nakupovat bezhotovostně, je nanejvýš vhodné se raději před nákupem u pokladny zeptat, jestli české platební karty akceptují. Případně si lze EC kartu nechat vydat německou bankou, jenže to ve většině případů není příliš komfortní řešení. Jednou z německých bank, která EC karty vydává v Česku, je Volksbank Loebau-Zittau, která má kancelář i v Praze.

V Polsku pozor na přirážku za platbu v korunách

V Polsku žádné problémy s českými platebními kartami mít nebudete. Berou je všude, kde se kartou platit dá. V posledním roce ale mnohé bankomaty i terminály u pokladen nabízejí na první pohled zajímavou službu. Vybranou či placenou částku vám ihned naúčtují v tuzemské měně, tedy nikoliv v polských zlotých ale v českých korunách. To vypadá lákavě, hned víte, kolik v domácí měně vybíráte. Navíc se na displeji objeví i hláška o výhodném směnném kurzu.

Jenže ve skutečnosti je to ve většině případů nevýhodné. Nabídnutý konverzní kurs sice není špatný, ale je k němu připočítána zhruba tří- i víceprocentní přirážka. V praxi je ve většině případů výhodnější službu odmítnout a nechat konverzi měn na vlastní bance. Tedy zaplatit ve zlotých.

V případě bankomatů je to jen zdržení a je nutné pozorně číst informace na displeji. Ty jsou v Polsku buď v polštině nebo většinou i v angličtině či němčině. Mnohem zákeřnější je tato služba při placení na terminálu v obchodě. Na displeji se objeví částka v českých korunách a výzva k potvrzení s nepříliš jasným dodatkem o nabídce přímé konverze, což je na malém terminálu u pokladny poněkud nepřehledné. Běžně se v tomto kroku částka potvrdí, jenže pokud konverzi nechcete, musíte naopak zvolit možnost NE.

Až pak se objeví částka v polských zlotých a výzva k zadání PIN. Vyzkoušeno na mnoha bankomatech a platebních terminálech v řetězcích Real, Auchan nebo Careffour. Autor pak na stejnou službu narazil náhodně i v USA, Španělsku nebo na Slovensku.