Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rady, jak platit na lyžích v Alpách či na vánočních trzích za hranicemi

  • 59
Chystáte se na lyže nebo na vánoční trhy do zahraničí a nechcete zbytečně vyhazovat peníze? Čtěte tipy, které vám na zimních výletech ušetří rodinné finance.

Češi si v předvánočním období oblíbili výlety na vánoční trhy hlavně v Německu a Rakousku. A pak také lyžování v Alpách či Dolomitech. Cestu většinou spojí s nákupem dárků. Podle dat UniCredit Bank ve městech, kde se adventní trhy konají, každý rok utrácejí Češi o zhruba deset procent více. Například loňský prosinec utratili za platby kartou a výběry z bankomatů jen ve Vídni, Drážďanech a Norimberku zhruba 18 milionů korun.

Co je lepší, platit hotově, nebo kartou? Ideální je mít oboje: hotovost i kartu. Právě na lyžařském svahu nebo na adventních trzích totiž s kartou většinou nepochodíte. Tam budete potřebovat fyzické peníze. “Ovšem na místech, kde karty berou, je výhodné jimi platit, protože za běžné platby v obchodech v zahraničí neplatíte žádné poplatky a daná měna je přepočítávána devizovým kurzem, který je výhodnější než kurz valutový,“ říká Hana Drápalová ze Sberbank.

Pro hotovost do směnárny nebo bankomatu?

Většinou je výhodnější hotovost vybírat přímo na místě z bankomatu než peníze měnit ve směnárně před odjezdem. A protože se vánoční trhy konají většinou ve velkých městech, není s vyhledáním bankomatu žádný problém. Stejně jako v lyžařských centrech, kde na turisty myslí.

Tipy a triky, jak si ohlídat finance v zahraniční

  • Nevozte s sebou zbytečně hotovost, dovolenou po Evropě zvládnete s kartou a výběry z bankomatů.
  • Když už ji máte, nenoste všechny peníze v jedné peněžence.
  • Vezměte si dvě karty, ideálně debetní i kreditní. Kreditka se hodí na rezervace či placení v obchodě, s debetkou vybírejte z bankomatu.
  • Když se vám cokoliv při výběru nebo placení nezdá, jděte jinam.
  • Když vám bankomat nevydá peníze, kontaktujte nejbližší pobočku banky nebo policii.
  • Zapomenutý PIN nebo ukradenou kartu řešte ihned se svou bankou na speciální infolince. Uložte si její číslo do telefonu.
  • Naplánujte si výdaje předem, ať na dovolené nemusíte myslet na peníze a můžete odpočívat.
  • Nespoléhejte se, že se vám nic nestane a pojistěte se. Cestovní pojištění i pojištění karty jsou nutnost.

Zdroj: UniCredit Bank

Zda za výběr zaplatíte nějaký poplatek, záleží na podmínkách banky. Pokud máte benefit v podobě výběrů z bankomatu v zahraničí zdarma, není co řešit. V takovém případě totiž vyjde výběr stejně jako přímá platba kartou. Výběry zdarma ovšem nabízejí jen některé banky a ještě k tomu jen k některým účtům.

Jinak bývá výběr většinou zpoplatněn jednorázovým poplatkem nebo určitým procentem z vybírané částky, případně kombinací. A i když je u výběru z bankomatu počítán výhodnější devizový kurz, může se vám konečná suma prodražit právě o poplatek. Ten se pohybuje od 5 do 150 korun.

Proto si před cestou zjistěte, jaké konkrétní podmínky vaše banky nabízí v dané zemi. A zeptej se i na to, zda ke kartě nemáte další bonus, a to cestovní pojištění. Odpadne vám tak další náklad.

Visa nebo Mastercard

A co samotná karta? Většinou je jedno, zda máte kartu Visa nebo Mastercard, protože dnes již většina obchodníků akceptuje obě karty. Ovšem v odlehlých oblastech nebo malých krámcích můžete narazit na problém. „Proto je nejvýhodnější a nejsnazší mít po ruce karty obou asociací,“ radí Hana Drápalová. Na poplatky za výběr z bankomatu poskytovatel vliv nemá, ty jsou závislé na podmínkách banky.

Před odjezdem si také raději zkontrolujte platnost své platební karty. Pokud by vám náhodou skončila přesně během pobytu v zahraničí, na holičkách vás většina bank nenechá. Pomocí partnerů vyřídí náhradní kartu nebo nouzovou hotovost. Služba je ovšem většinou zpoplatněná.

A ještě je tu otázka kreditní a debetní karty. „Zatímco s kreditní kartou byste zbytečně přeplatili na poplatcích, výběry s debetní kartou můžete mít zdarma. Kreditku je naopak dobré využít při pronájmu auta nebo rezervaci hotelu. Peníze totiž nečerpáte z vlastního účtu, ale z úvěrového rámce. Podle typu platební karty navíc máte bezúročné období většinou 45 dnů,“ říká Petr Plocek z UniCredit Bank.

Pokud za hranicemi přijdete o kartu, je potřeba ji co nejrychleji zablokovat. Kontaktujte telefonní linku své banky. Blokaci banky nabízejí často bez poplatku.