Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak používat platební kartu v cizině, abyste ušetřili a neriskovali

  • 15
Řešíte, jak velkou hotovost si vzít na dovolenou v cizině? Na cesty po Evropě, Severní Americe a jiných bohatších zemích si vystačíte jen s menší hotovostí. Na zbytek výdajů je dobré využít platební kartu. Je to pohodlné i výhodné. A doporučují to i odborníci.

Placení kartou v cizině je i bezpečnější než mít peníze po kapsách. Pokud ovšem neuděláte školáckou chybu a nenapíšete si PIN na lísteček v peněžence.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Sjednejte si pojištění online během minuty zde.

„Ztracenou kartu jednoduše zablokujete zavoláním do banky, zatímco ztracené peníze už nejspíš nikdy neuvidíte,“ zdůrazňuje Pavla Kozáková z tiskového oddělení České spořitelny.

Na cesty ideálně se dvěma kartami

Na cesty si raději vezměte karty dvě, ideálně jednu Visa a jednu Mastercard. To pro případ, že by jedna z asociací měla u obchodníka výpadek ve chvíli, kdy potřebujete zaplatit. „Pokud plánujete platit zálohu za pokoj či za půjčení auta, je dobré být vybaven kartou kreditní. Na zálohu si tak vlastně od banky půjčíte a neblokujete si s ní vlastní peníze,“ doporučuje tiskový mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Kde zablokovat ztracenou či odcizenou kartu

  • Air Bank
    +420 547 134 134
  • Česká spořitelna
    +420 956 777 901
  • ČSOB
    +420 495 800 111
  • Equa Bank
    +420 222 010 222
  • Fio banka
    +420 224 346 777
  • Moneta Money Bank
    +420 224 443 636
  • Komerční banka
    +420 955 512 230
  • mBank
    +420 222 111 999
  • Poštovní spořitelna
    +420 495 800 121
  • Raiffeisenbank
    +420 412 446 400
  • Sberbank
    +420 495 800 111
  • UniCredit Bank
    +420 221 210 031

Platby u obchodníků jsou tradičně bez poplatků ze strany banky. Pokud nějaké poplatky účtuje přímo obchodník, musí na to zákazníka předem upozornit. Na výběry z bankomatů pak v cizině používejte debetní kartu.

Bankomat vyhledáte pomocí mobilu

Když se stane, že na místě dojde hotovost, není nic jednoduššího než se stavit u bankomatu. Nemůžete žádný najít? Proto se vyplatí mít v mobilu nainstalovanou aplikaci Visa Travel Tools a nejbližší bankomat s její pomocí vyhledat.

Jestli máte doma výběry zdarma a chodíte si obden k bankomatu pro dvoustovku, v zahraničí si raději dobře spočítejte, kolik peněz budete potřebovat do konce pobytu. Některé banky účtují za výběr poplatky, které nejsou zanedbatelné. Třeba Fio inkasuje 80 korun a k tomu ještě půl procenta z vybírané částky. Trendem však je nabídnout alespoň části klientů výběry v zahraničí zdarma. Někdy to je vázáno na určitý typ konta, jindy na konkrétní druh karty.

Podmínky přitom nemusí být nesplnitelné - u Airbank třeba stačí mít konto s názvem „velký tarif“ za stokorunu měsíčně. Takové si můžete nastavit v internetovém bankovnictví přímo z dovolené a po návratu ho zase zrušit. U UniCredit Bank je podmínkou U-konta příjem alespoň 12 tisíc korun měsíčně. Equa bank má celosvětově výběry z bankomatů za zanedbatelných devět korun a mBank poplatek odpouští úplně, pokud si vyberete ekvivalent více než 1 500 korun najednou.

Volba zvaná DCC

Některé bankomaty a obchodníci turistům nabízejí takzvanou DCC platbu. Zkratka znamená Dynamic Currency Conversion a v praxi jde o to, že klient si může vybrat, zda bude platit v korunách, nebo v místní měně. První možnost má výhodu, že hned vidíte, kolik vás věc bude stát v českých penězích. Bankéři však upozorňují, že tento způsob bývá dražší.

Čtěte také

„Při DCC platbě totiž přepočte svým kurzem koruny banka, které patří obchodníkův platební terminál. V situaci, kdy klient stojí před pokladnou a nemá moc času ani informací k tomu, aby si přepočítal, co je pro něho výhodnější, doporučujeme zaplatit v místní měně. Obvykle je však pro zákazníka lepší nechat přepočet na své bance,“ vysvětluje Jana Karasová z Airbank.

Pozor na poplatky při zpětné směně

Až se vrátíte a budete chtít peníze vyměnit zpět, všimněte si, zda se nápis „free change“ týká i nákupu cizí měny. „Chvilka nepozornosti mě stála 800 korun - všimla jsem si směnárny bez poplatků, ale oni bez poplatků jen prodávali a já nesla eura na výměnu za koruny. Obsluha mě na poplatek neupozornila, já podepsala nějaké papíry, a když jsem si venku vše uvědomila, už mi bylo hloupé protestovat,“ vzpomíná na loňskou zkušenost Jana z Prahy, která narazila v centru města na směnárnu, kde byl poplatek za zpětný odkup 20 procent z celkové částky.