Platí vám správně za pracovní cesty?

  • 9
Na pracovní cestě strávíte třeba třináct hodin, ale zaměstnavatel vám zaplatí mzdu jen za osm z nich. Ošidil vás?

Záleží na tom, co jste během cesty dělali. Na rozdíl od cestovních náhrad (náklady na cestovné, telefonní hovory), které se vyplácejí za celou dobu strávenou na cestě, dostanete mzdu jen za dobu, kdy děláte svou práci.

 To znamená, že se nepočítá čas potřebný k překonání vzdálenosti, který nespadá do vaší pracovní doby a během něhož neplníte své pracovní úkoly. Jde o čas, kdy se vezete vlakem, autobusem nebo řídíte firemní vůz jako takzvaný řidič referent (řízením tedy nevykonáváte svou práci).

NENECHTE SI UJÍT
Jen, dolar, euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis
Ceny akcií se propadly, fondy ztrácely
Růst cen akcií se po určité době minulý týden zastavil a namířil si to směrem dolů. Jak se projevil "černý pátek" na pražské burze?

Business, manažer (c)profimedia.cz/corbis
I příliš chytří hledají práci těžko
Zaměstnání nemůže najít nejinteligentnější žena světa, Bulharka Daniela Smidčievová. Přesto nemůže najít práci. Proč?

Kapři, prodej kaprů
Kapra netrapte, není to hračka
Kapr nepatří do vany ani zpátky do řeky či do rybníka. Takové je doporučení veterinářů. Jak nakupovat kapra  neublížit jemu ani sobě?

Pokud plníte úkoly na pracovní cestě i mimo pracovní dobu, jde o práci přesčas - když se například protáhne obchodní jednání. Pak vám náležejí náhrady i mzda za přesčas. Kdy jde o pracovní cestu? Například tehdy, když zaměstnance, který má ve smlouvě sjednané místo výkonu práce v Brně, vyšle zaměstnavatel do Ostravy. Rozhodně o ni nejde, když cestujete z bydliště do zaměstnání a zpět.

„Pokud je místo výkonu práce v pracovní smlouvě konkretizováno na adresu sídla či provozovny zaměstnavatele, je pak pracovní cestou každá cesta mimo toto pracoviště, a to i v rámci stejné obce,“ upřesňuje právník Oldřich Choděra.

1. Zaměstnavatel vás může vyslat na pracovní cestu, jen když jste k tomu svolili v pracovní smlouvě.

2. Pokud jste s pracovními cestami souhlasili, ale odmítnete na ně dál jezdit, může vám za to zaměstnavatel dát i výpověď. Neplníte tak totiž své pracovní úkoly. Cestování může být zaměstnanec zproštěn, jen když mu to zaměstnavatel umožní změnou pracovní smlouvy. Záleží tedy na vzájemné dohodě obou stran.

3. Na odmítnutí pracovní cesty mimo své pracoviště nebo bydliště mají nárok podle zákoníku práce těhotné zaměstnankyně nebo zaměstnankyně pečující o děti. Ačkoli s pracovními cestami ve smlouvě souhlasí, v době, kdy na ně má být vyslána těhotná žena, tento souhlas nestačí. Zaměstnavatel ji musí žádat o nový. Pokud se jej nedočká, zaměstnankyně nemůže být na pracovní cestu vyslána. Totéž platí pro ty, které pečují o dítě mladší osmi let nebo mají jako osamělé v péči dítě mladší 15 let.

4. Za pracovní cestu se považuje doba na ní strávená. To znamená doba od nástupu na cestu k výkonu práce v jiném místě, než je pravidelné pracoviště zaměstnance, až do návratu z pracovní cesty.

Kvůli alkoholu můžete dostat výpověď.
Více ZDE.

5. Pokud máte zájem o to, aby vám zaměstnavatel proplatil vynaložené náklady na pracovní cestě (mezi ně patří služební telefonní hovory, jízdenky, ubytování, stravné, parkovné a podobně), musíte tyto vedlejší výdaje prokázat dokladem o úhradě. Nemáte-li jej, je na zaměstnavateli, v jaké výši vaše náklady uzná a proplatí.

6. Požádá-li zaměstnanec o poskytnutí zálohy na cestovní náhrady, musí mu ji zaměstnavatel do výše předpokládané náhrady poskytnout.

7. Máte-li pružnou pracovní dobu, pak pro případy pracovních cest musí zaměstnavatel určit pevnou pracovní dobu. Příklad: pružná pracovní doba se začátkem od 7.30 do 9.00 a koncem od 16.00 do 17.30 hodin - pro účel pracovní cesty smí zaměstnavatel stanovit pevnou pracovní dobu, například od 8.00 do 16.30 hodin.

8. Za čas strávený na cestě jinak než výkonem práce mimo pracovní dobu zaměstnance (například v dopravním prostředku) nevzniká zaměstnanci nárok na mzdu, ale pouze na cestovní náhrady.

9. Plníte-li na pracovní cestě pracovní úkoly i mimo pracovní dobu, jde o práci přesčas - pokud se například protáhne jednání.

10. Na pracovní cestě je zaměstnanec povinen dělat práci, kterou mu zaměstnavatel zadal. On také určuje, v jakém hotelu zaměstnanec přespí, může i přikázat, že pracovní cesta bude delší, než se původně předpokládalo.

Jezdíte rádi na pracovní cesty?

NE 55 %
ANO 65 %