Platit kartou ano, ale pozor na sankce

  • 20
Už se vám někdy stalo, že se váš účet dostal do debetu, přestože nemáte od banky povolený kontokorent? Nečekaně do minusu vás mohou dostat poplatky za vedení účtu, ale i platba kartou u obchodníka. V každém případě vám toto nepovolené překročení limitu banka pěkně spočítá. Ptáte se, jak je to možné?

Jestliže je pro vás běžným platebním nástrojem bankovní karta a nesledujete příliš svůj zůstatek a také to, jak jsou z něj odepisovány platby, pak se může stát, že zúčtování některé z nich přijde později než jste čekali a problém může být na světě. Před touto nesnází by vás ale mohla ochránit banka, která vám platební kartu vydala. Ptáte se jak?

V momentě, kdy vaši platbu obchodník autorizuje (zjišťuje, zda je možno ji uskutečnit) a banka mu její provedení schválí, většinou ji zároveň ve výši požadované částky zablokuje ze zůstatku na účtu a sníží o ni jeho disponibilní část. Obdobná situace nastává i v případě výběru hotovosti z bankomatu.

Vybrali jste si „správnou“ banku?

Ve většině českých bank při autorizaci transakce platební kartou požadovanou částku zablokují a odečtou od vašeho disponibilního zůstatku. Dostáváte tak okamžitý přehled o svých aktuálně přístupných financích. Některé banky (eBanka, Živnobanka) dokonce klientům nabízejí možnost zaslání informační SMS, že transakce byla autorizována a v jaké výši. Tato situace ale neplatí u všech bank.

Zůstatek si musíte hlídat sami

NENECHTE SI UJÍT
oheň
Vyhořel vám dům? Co teď?
Waldmanovi ještě nedávno žili ve svém rodinném domku nedaleko Plzně. Ten jim však před třemi týdny vyhořel a nezůstalo z něj takřka vůbec nic. Co dělat?
bič
O životě zaměstnance: padesátníci, ven!
MF DNES přináší další ukázku z bible nespokojených zaměstnanců Lenosti... buď pozdravena! Corinne Maierové. Firma vyznává vše, co je nové. Co se staršími?
Párek, párky, uzenina - (c)profimedia.cz/corbis
Uzeniny: masný výrobek bez masa
Když se výrobek nazývá masný, musí obsahovat nejméně padesát procent masa. Jenže co všechno znamená "maso"? Víte, co jíte?

Nepoměrně hůř jsou na tom klienti ČSOB. Banka totiž transakce autorizuje, ale dané částky již neblokuje. Může se tedy stát, že se vám na účtu objeví platba, kterou jste kartou uhradili v polovině minulého měsíce, ale obchodník si ji vyžádal až nyní.

Obecně totiž platí, že obchodník má na zúčtování karetních operací 30 dní. Samozřejmě se může stát, že pozdě zaúčtovaná platba pouze sníží objem financí, se kterými jste počítali, ale v horším případě vás může dostat do nepovoleného debetu, který vám banka řádně zpoplatní. V případě ČSOB je to 30 % ročně, u ostatních bank v podobné výši, většinou v rozmezí 18 - 25 %.

Blokace může i "vypršet"

Klienti ostatních bank jsou na tom lépe, ale i v jejich případě se může stát, že pokud bude obchodník se zúčtováním otálet, nastane podobná situace. Ne všechny banky platbu blokují trvale, a tak např. GE Money Bank platbu blokuje na 7 dní a pokud do té doby není transakce zúčtována, blokace je zrušena. Obdobná situace je i u Volksbank či Živnostenské banky. Pravdou ovšem je, že lhůty 30denního zúčtování plateb nevyužívá příliš mnoho obchodníků a většina karetních  transakcí je do 7 dnů zúčtována.

Bankomaty a zahraničí

Platební karta (c) profimedia.cz/corbis

Platby na internetu: jednoduché a pohodlné. Více čtete ZDE.

Při výběrech z bankomatů je situace odlišná. Banky tyto hotovostní transakce na účtu blokují, a tak jediné potíže, které lze ještě se zúčtováním transakcí platební kartou mít, jsou platby u obchodníka v zahraničí. I mimo hranice republiky platí lhůta stanovená karetními asociacemi na 30 dní, ale pokud by se platba opozdila, nezaniká a banka nemá důvod odmítnout její zaúčtování.

Pokud tedy vaše příjmy a platby z běžného účtu jsou v rovnováze a přílišná rezerva na účtu nezbývá, pak by bylo dobré si jednotlivé transakce zaznamenat a vést v patrnosti, abyste se nenadáli zbytečných překvapení.

Dostali jste se někdy do nepovoleného debetu díky platební kartě? Považujete blokaci peněz z realizovaných transakcí za užitečnou? Napište nám své názory.