Platit přes web bude snazší

  • 5
Dobrá zpráva pro houstnoucí řady Čechů, kteří vlastní platební kartu: vaši kreditku bude na internetu přijímat více obchodníků. A to jak doma, tak v zahraničí. Tuzemské banky už pracují na tom, aby si vytvořily svou stáj obchodníků, kterým prodají virtuální terminál a kteří budou smět platby po internetu přijímat.

V pokročilém stadiu je Komerční banka a ČSOB. "Už jsme ve fázi testování," říká šéf rozvoje platebních karet v Komerční bance Ladislav Hozák. "Poslední plán mluví o tom, že od 1. července bychom měli začít napojovat obchodníky," říká Milan Tománek z ČSOB.

Internetových obchodů, které byly v Česku schopné přijímat platby kartou, je dosud jako šafránu. Až na občasné výjimky totiž nebyl nikdo, kdo by jim zprostředkování těchto plateb umožnil. "Jednání byla spousta, lidé z banky to vždy odmítli, že placení po internetu jim přináší více starostí než užitku," říká Jan Hanuš z Expres Stores.
To se má nyní změnit. České banky nyní chtějí být k obchodníkům vstřícnější, zároveň se situace mění se vstupem země do Evropské unie. "Visa přiřadila Česko na seznam členských států, budeme tedy přijímat i majitele obchodů a webových stránek z vaší země. Je to otázka týdnů," potvrdil zástupce firmy CCBill, která zprostředkovává platby na internetu.

Dobrá zpráva to je i pro majitele karet, kteří chtějí nakupovat v zahraničí. Někteří obchodníci a zprostředkovatelé totiž nechtěli v tuzemsku vydané karty přijímat. "Vždy záleží především na frekvenci výskytu podvodných operací s kartami z daného státu," uvedl reprezentant firmy iBill na dotaz, zda tento karetní procesor přestane s téměř automatickým zamítáním plateb provedených kartami vydanými v tuzemsku.

Platební karta na klíčích: co nás čeká na poli platebních karet? Čtěte ZDE

Chcete vědět, proč si Češi oblíbili zlaté karty? Klikněte ZDE.

I nadále však nebudou mít k internetu přístup všechny karty. Záleží totiž také na tom, kdo kartu vydal a jaké u ní nastavil podmínky. Některé karty, hlavně základní neembosované (bez reliéfu), jsou pro platby po internetu či po telefonu blokované. Tím se banky preventivně zbavují komplikací a případných sporů ohledně zneužití karty. Navíc zatím byla masová veřejnost podle bankéřů k placení po internetu a k prozrazování detailů o své kartě značně podezíravá.

"Skutečností je, že my se jako obchodníci vůbec k číslům karet nedostaneme, vše probíhá přímo mezi bankovními účty," říká Petr Král z Inet Shops. "Karty přijímáme už několik let a s žádnými podvody jsme se nesetkali."

V současnosti jsou vzhledem k malému počtu vybavených obchodů, ale i embossovaných karet, nejběžnějším způsobem placení na internetu dobírka a převod z účtu. "Karty představují asi jen pět procent z transakcí, ale jejich podíl výrazně roste," dodává Petr Král. V to doufají i banky. Nyní chtějí podporovat hlavně nákupy v rámci jejich stáje "ověřených obchodů". Pak totiž všechny příjmy z takového nákupu zůstávají v bance, která na každé transakci přes virtuální terminál vydělává na poplatcích. Kolik přesně banky strhnou obchodníkům v novém režimu plateb po internetu, není jasné. Pravděpodobně však více než v kamenných obchodech, kde se srážky pohybují až do výše čtyř procent.


Jak platit bezpečněji kartou na internetu

Údaje o kartě

* používejte vlastní počítač
* zadávejte až při vlastním placení, ne dříve
* plaťte jen při zabezpečeném připojení (ikona zámku v prohlížeči)
* neposílejte údaje o kartě e-mailem, když tak po částech
* speciální internetové karty lze zamykat, nastavovat limity

Výběr obchodu

* dobrá zkušenost přátel je cenným doporučením
* zveřejňuje adresu, ne jen poštovní schránku
* uvádí kontakt, například telefonní číslo
* odpovídá na dotazy
* má reklamační řád, jasné poplatky
* chrání osobní údaje zákazníků
* ceny jsou reálné

Vítáte rozšíření plateb kartou přes internet, nebo vám tento způsob úhrady zboží přijde příliš nebezpečný? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.