Platové průměry zakrývají velké rozdíly

Možná vás při pohledu na žebříček nejlépe placených profesí udiví, že v pořadí nefigurují v hojném počtu statisícové mzdy. A přitom víte, že takové měsíční příjmy například ředitelé velkých průmyslových i obchodních podniků a bank pobírají. Je to tím, že průměr v sobě schovává jak extrémně vysoké příjmy, kterými se však může chlubit jen pár lidí, tak nižší odměny, které najde na výplatní pásce daleko více lidí.

Černé peníze v průměrech nenajdete

Pořadí neodpovídá úplně životní realitě také proto, že řada profesí má jinou odměnu na pracovní smlouvě a jinou dostává do ruky. Problém „černých“ výplat, dříve typický jen pro některé služby, jako je například pohostinství, se týká i mnoha dalších firem působících v obchodě, stavebnictví a podobně. 
 
Způsob odměňování manažerů v cizině je jiný

Na nejvyšších postech navíc hrají velkou roli kromě mezd také další výhody, takzvané benefity, které zaměstnavatelé k penězům přidávají. „Od určité hranice, například 100 000 korun, začíná nabídka benefitů v důležitosti předbíhat nominální částku platu a může zájemce o danou pozici hodně ovlivnit,“ říká Helena Kudláčková.

Plat manažerů je také často složen z pevné částky a takzvaných bonusů, které se vážou na splnění určitého cíle. Jejich výplata může být čtvrtletní, pololetní nebo roční.
Rozdíl mezi odměňováním českých manažerů a manažerů v západní Evropě je značný. „Český manažer je motivován zejména v horizontu jednoho roku prostřednictvím základní mzdy a krátkodobých bonusů, které tvoří 84 procent jeho balíčku odměňování. Jen 16 procent je tedy věnováno dlouhodobé motivaci. Manažeři v Belgii, Velké Británii či Německu jsou zainteresování na výsledcích společnosti zejména díky dlouhodobým motivačním stimulům, jako jsou opční akciové plány, dlouhodobé peněžní plány a pojištění, jež jsou v celkovém balíčku odměňování zastoupeny v průměru 32 procenty,“  vyplývá ze studie TOPEX, Hay Group. 

Jak správně vypočítat daň? Prohlédněte si modelové příklady spolu s vyplněnými formuláři. Jak si lze snížit daně? Kolik celkem státu zaplatíte? Klikněte ZDE.

Nejlépe platí v Praze a ve Středočeském kraji

Velké platy jsou doménou jen velkých měst. Poučka, která sice stále platí, ale s několika výjimkami. „Snižují se rozdíly mezi Prahou a středními Čechami. Mnoho firem mimo Prahu nabízí také vysokou mzdu, aby přilákalo kvalitní odborníky,“ říká konzultant PricewaterhouseCoopers Milan Barták.

Podle zkušeností personalistů však ani platy, které jsou srovnatelné s Prahou a nabízejí je nejčastěji firmy přicházející do průmyslových zón, lidi z velkých měst nenalákají. „Existuje velmi mnoho dobře odměňovaných pozic v regionech mimo velká města, přesto jsou těžko obsaditelné. Důvodem je preference lidí - často se nedokáží rozloučit s dalšími výhodami, které život ve velkoměstě nabízí,“ upozorňuje Tomáš Doležal z Hay Group.

Jestliže plat v Praze dosahuje 111 procent průměru sledovaných firem, druhé střední Čechy jsou na úrovni 109 procent a poslední severní Morava na 84 procentech průměru, jak vyplývá ze studie PayWell 2003, připravené společností PricewaterhouseCoopers.

Odstup Prahy způsobuje především koncentrace úřadů, sídel významných zahraničních i tuzemských firem. V nich jsou zaměstnaní hodně lidé s vysokoškolskou kvalifikací, kteří mají vyšší příjmy.