Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po rodičovské dovolené se nenechte vyhodit

aktualizováno 
Řada zaměstnavatelů si myslí, že se žena nebude věnovat práci, jak by měla, bude chtít ukončit pracovní dobu nejpozději ve tři hodiny odpoledne. A navíc ještě bude často zůstávat s nemocnými dětmi doma. Často proto vymýšlejí různé způsoby, jak obejít zákon a ukončit s ní pracovní poměr. Na zařazení na původní pracoviště máte ze zákona nárok.
Do práce raději nastupte před třetím rokem věku dítěte.

Do práce raději nastupte před třetím rokem věku dítěte. | foto: Profimedia.cz

1. Každou novou smlouvu konzultujte
Například Jana Z. z Prahy dostala k podpisu novou pracovní smlouvu, v níž přehlédla, že se jejím novým pracovištěm stává pobočka v Brně. Po podpisu bylo už pozdě, musela z firmy odejít. Alexandra Jachanová Doleželová, předsedkyně České ženské lobby, a tedy sítě organizací hájících práva žen, proto doporučuje, aby ženy zvláště po návratu z rodičovské projednaly případný podpis nové pracovní smlouvy s právníkem.

Nové smlouvě se však úzkostlivě vyhýbat nemusíte. "Kolikrát je lepší ji podepsat, pokud je alespoň nějaký předpoklad, že matka v místě vydrží a hlavně chce pracovat," radí advokátka Zdenka Beranová.

2. Může vás čekat konkurz na vaše místo
Žena má sice právo na zařazení na původní práci a pracoviště, ale pokud to není možné, původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí ji zaměstnavatel podle pracovní smlouvy.

Paní Alenu tak před návratem do práce čekalo nemilé překvapení v podobě konkurzu, který od ní zaměstnavatel vyžaduje, přestože už tři roky před odchodem na mateřskou a rodičovskou dovolenou podepsala smlouvu na neurčitou. Podle advokátky Beranové můžete mít sice smlouvu na dobu neurčitou, ale v případě, že v ní budete mít napsáno něco v tom duchu, že kdykoli je to možné, můžete usilovat o lepší nebo jinou pozici, a to formou konkurzů, které vyhlašuje zaměstnavatel, můžete skutečně projít dalším výběrovým řízením.

3. Přesun na vícesměnný provoz odmítněte
Zaměstnavatel smí ženu i bez jejího souhlasu převést na jinou práci na dobu nezbytně nutnou, pokud je třeba odvracet mimořádnou událost. To ale neznamená, že vás třeba může z jednosměnného provozu přesunout do vícesměnného. Pokud nepřijmete jinou práci, může se stát, že dostanete výpověď. "Rozhodně nedoporučuji dát výpověď sama. Pokud výpověď dá zaměstnavatel nebo se i na důvodu nadbytečnosti obě strany dohodnou, náleží zaměstnanci odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku," radí advokátka.

4. Když šéf nekomunikuje, pošlete dopis
Rodič do zaměstnání nastupuje nejpozději den poté, kdy dítě dosáhne tří let, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnou na jiném dnu nástupu. Je-li dítě narozeno na začátku měsíce, tak nástup obvykle platí od prvního v měsíci, pokud v půli, tak od 15. dne, pokud ke konci, znovu od začátku měsíce. Jinak musíte požádat o neplacené volno. Může se však stát, že s vámi nebude zaměstnavatel komunikovat. Zdenka Beranová pak radí: "Doporučuji informovat zaměstnavatele doporučeným dopisem na doručenku. Je to jistota, že žádost obdržel. Pokud se neozve, platí vámi uvedený den nástupu do práce."

5. Nastupte před třetími narozeninami dítěte
Podle zákona č.262/2006 Sb. se rodičovská dovolená poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Pak je možné domluvit si se zaměstnavatelem neplacené volno případně práci z domova. Zaměstnavatel vám ale musí držet místo jen po dobu tří let. Pokud žena potřebuje peníze, je pro ni ideální, když se vrátí do zaměstnání v době, kdy ještě dítěti nejsou tři roky. Je totiž v ochranné lhůtě a nemůže dostat výpověď, a to ani kvůli reorganizaci. Když například nastoupí v době, kdy má dvouleté dítě, ještě rok se na ni vztahuje ochranná lhůta.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Vybalancujte čas mezi prací a soukromím. Psycholog radí, jak na to

Věnovat se naplno práci a osobní život potlačit na minimum? Nebo brát zaměstnání jen jako nutnost a žít až večer s rodinou? Ani jedno není správně. Je třeba...  celý článek

Ilustrační snímek
Oddlužovacím „šmejdům“ odzvonilo. Platí změny v osobních bankrotech

Dluhy řeší osobním bankrotem každý rok přes 20 tisíc Čechů. Většina z nich si nedokáže poradit s žádostí o oddlužení, a tak využívá služeb speciálních agentur....  celý článek

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.