Peníze, euro - (c) profimedia.cz/corbis

Peníze, euro - ilustracni foto | foto: Profimedia.cz

Po týdnech růstu přišel pád a zklamání pro investory

  • 1
Americké akciové trhy mají za sebou nejlepší měsíc v roku, v uplynulém týdnu však nepřesvědčily. Vybírání zisků se nevyhnuly ani trhy ve střední Evropě a potažmo také domácí burza. Také podílové fondy, až na pár výjimek, radost investorům určitě nedělaly.

Americké akciové trhy v pondělí ráno pokračovaly v poklesu z předešlého týdne, nakonec se však vývoj obrátil. Index Dow Jones skončil v mínusu jen nepatrně, s klesající cenou ropy se ale dařilo technologiím. Podobný vývoj byl na pořadu dne také v úterý, posílení technologického sektoru však již bylo slabší. Ve středu jsme byli kvůli nepříznivým makroekonomickým zprávám svědky výraznějšího propadu na všech frontech.

Nejvýraznější propad zaznamenal po dvou růstových seancích právě technologický sektor. Další nepříznivá makrodata udržely na trzích klesající trend také ve čtvrtek, i když pokles byl celkově minimální. Nepovedený týden zakončily akcie v pátek, kdy po zprávách o pracovních místech a růstu ceny ropy indexy opět padaly (DJIA -0,86 %, Nasdaq -0,84 %, S&P 500 -0,95 %, index Dow Jones klesl pod hranici 12 000 bodů).

Také pražská burza v pondělí pokračovala v poklesu z konce minulého týdne, když kromě Unipetrolu ztrácely všechny tituly ve SPAD-u. Následující dva dny však znamenaly návrat kupců na trh a růst k hodnotám z předešlého týdne. Ve čtvrtek se na BCPP bohužel projevila nepříznivá situace na zahraničních burzách a prakticky všechny tituly se propadly. Ani páteční růst už pak nedokázal vrátit index do kladných čísel (PX -0,69 %).

Největším týdenním propadem se prezentovaly akcie společností Erste bank (-3,0 %), která ztratila zejména v pondělí, po zveřejnění horších výsledků a Philips Morris, který dostal horší doporučení (-3,9 %). Nedařilo se ani developerské společnosti ORCO (-1,5 %), které také neprospělo snížené doporučení. Zentiva v průběhu týdne posílila díky dobrým pondělním výsledkům, které potvrdily očekávání analytiků (+2 %). Největší nárůst však zaznamenal Unipetrol (+2,3 %), od nějž se výsledků dočkáme až v nadcházejícím týdnu.

Podobně jako akciové trhy dopadla v uplynulém týdnu také většina podílových fondů. Nejhorší týdenní výkonnost zaznamenaly akciové fondy na čele s fondy ISČS Sporotrend (-3,87 %), IKS Světových indexů (-2,31 %) a ISČS Top Stocks (-2,18 %), ztrátu bezmála dvou procent si připsaly také akciové fondy fondů IKS Fond fondů (-1,94 %) a ISČS Global Stocks (-1,94 %).

I přes celkově nepříznivé výsledky se našly také fondy se zajímavým týdenním přírůstkem. Překvapením je zejména posílení zajištěného fondu Pioneer zajištěný (+7,17 %), radost pak dělal také ČPI Zlatý (+2,23 %), který si za poslední měsíc připsal přes 7 % a trochu si tak vylepšil renomé po nepovedených předchozích měsících.

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČSOB realitní mix -0,40% ISČS Sporotrend -3,87%
ČPI Nových ekonomik -0,46% IKS Světových indexů -2,31%
ČSOB akciový mix -0,84% ISČS Top Stocks -2,18%
Dluhopisové ISČS Sporobond 0,33% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,42%
ISČS Bondinvest 0,29% IKS Plus bondový -0,21%
Pioneer-obligační 0,27% AIG stredoeurópsky -0,09%
Fondy fondů ISČS High Grade dluhopisový 0,70% ISČS GLobal Stocks -1,94%
IKS MAX 6 0,25% IKS Fond fondů -1,94%
IISČS Opatrný Mix 0,24% ISČS Dynamický mix -1,19%
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,07% ČSOB Výnosový 0,05%
ISČS Sporoinvest 0,07% Pioneer-Sporokonto 0,07%
ČPI Peněžnho trhu 0,07%    
Smíšené Pioneer zajištěný 7,17% IKS Balancovaný -1,67%
ČPI Zlatý 2,23% ČSOB středoevropský -1,17%
J&T Opportunity 0,48% Pioneer dynamický -0,72%
Čisté prodeje mil. Kč IKS MAX 7 63,8 ISČS Sporobond -28,1
ČPI Korpor. dluhopisů 80,8 ISČS Sporoinvest

-26,2

IKS Peněžní trh 78,9 ISČS Sporotrend -19,9

Zdroj: AFAM

V čistých prodejích si opět polepšil fond IKS Peněžní trh (+45,9 mil. Kč), jemuž se v poslední době velmi daří. Přesto nebyl v týdnu nejoblíbenějším, předběhl ho totiž dluhopisový ČPI Korporátních dluhopisů (+51 mil. Kč) a další zástupce zajištěného segmentu mezi fondy AFAM, MAX 7 od IKS (+63,8 mil. Kč).

Tradičně dobré prodeje si udržují také zajištěné fondy společnosti KBC/ČSOB, tento týden zajména  ČSOB Světového růstu+ 10 (89,5 mil. Kč) a ČSOB Reverzního rozpětí 2 (+83,7 mil. Kč), k nimž se přidal také peněžní fond KBC Multi Cash ČSOB CZK Kap. (+6,7 mil. Kč). To, že to ČSOB myslí se zajištěnými fondy vážně a z jejich nabídky si vybere skutečně každý dokazuje také skutečnost, že jen v průběhu října uvedla společnost na trh celou desítku zajištěných produktů (když započítáme také fondy v zahraničních měnách a určené pro privátní klientelu).