Počítačové znalosti potvrdí certifikát platný v EU

Počítač ovládáte, že? Takovou otázku dostávají čím dál častěji uchazeči o zaměstnání. Jenže představy o míře zvládnutí počítače mohou mít zaměstnanci a zaměstnavatelé odlišné. Objektivní metodou, jak počítačovou gramotnost ověřit, je testování ECDL (European Computer Driving Licence). Pokud uchazeč uspěje, získá jakýsi řidičský průkaz, tedy mezinárodně platný doklad o tom, že ovládá aktivně základní dovednosti s počítačem.
Projekt ECDL vznikl v západní Evropě a slouží k ověření počítačové gramotnosti. Tu lze definovat jako minimum znalostí, které člověk potřebuje, aby mohl efektivně využívat informační technologie. O získání certifikátu je velký zájem - do poloviny roku 2000 bylo ve světě vydáno víc než 700 000 ECDL indexů, což je jakási žákovská knížka zájemce o certifikát, v lednu 2001 jich už bylo přes milion. V řadě mezinárodních firem jsou testy ECDL jedním z kriterií při hodnocení kvalifikace zaměstnanců.

V tuzemsku se začíná testovat

Mezi významné firmy, které používají koncept ECDL jako součást svých kariérních řádů patří například Bank Of Ireland, IKEA, Volvo či Siemens v Rakousku. Ve východní Evropě se ECDL testování provádí v Polsku, Maďarsku, Estonsku, Litvě a Slovinsku. A jak je na tom Česká republika? "V tuzemsku se testování zatím rozbíhá, zatímco například v Rakousku má ECDL index už více než 30 000 lidí," říká místopředsedkyně České společnosti pro kybernetiku a informatiku Olga Štěpánková. Také v Maďarsku chtějí počítačovou gramotnost řešit co nejdříve - většina státních zaměstnanců má povinnost získat certifikát ECDL. "Zaměstnavatelé si čím dál víc začínají uvědomovat, že nestačí počítač koupit, ale že se s ním musí pracovníci naučit i pořádně zacházet," míní Milan Mareš, ředitel Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd. Nejdál je projekt testování učitelů. Ministerstvo školství počítá s tím, že ECDL by měla v souladu s plánem státní informační politiky ve vzdělávání, schváleným vládou, v budoucnu získat většina učitelů. "Už koncem roku by měl být na každé škole alespoň jeden učitel s certifikátem ECDL," říká Petr Špirhanzl, vedoucí odboru celoživotního vzdělávání na Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Na středních školách to podle Petra Špirhanzla nebude žádný problém, protože tam více než polovina učitelů odpovídající znalosti IT už má. "U základních škol není počítačová gramotnost učitelů na úrovni, jakou si představujeme. Počítače se tam často nedostaly v takové míře, jak by měly," soudí Špirhanzl. Vzhledem k blížícímu se vstupu České republiky do EU, kde je certifikát akceptován zaměstnavateli, je důležité, aby ho získalo také co největší množství studentů. "O kursy, které pořádáme pro studenty a učitele středních škol, je stoupající zájem, studenti si dobře uvědomují, že se jim certifikát může v budoucnu velmi hodit," říká profesorka Policejní školy Magdalena Herzogová. Podobné zkušenosti má i Petra Poulová z Univerzity Hradec Králové: V současné době absolvuje testy téměř čtyřicet pracovníků Magistrátu a Obecního úřadu v Hradci Králové.

Jak se testuje

Testování se skládá ze sedmi modulů - každý lze přitom splnit samostatně, ale ECDL Certifikát získá jen ten, kdo úspěšně projde všemi testy. Může je podstoupit v jakémkoli středisku, které je oprávněné pro provádění testů. Postupně splněné zkoušky se zájemci zaznamenávají do indexu ECDL. Co se testuje? Jeden z modulů například ověřuje schopnost práce s datovými soubory, jejich kopírování, tvorbu adresářů, v jiném modulu se testuje práce s textovým editorem a v dalším zase schopnost pracovat s tabulkovým kalkulátorem a samozřejmě zvládnutí internetu. Zahraniční zkušenosti ukazují, že během jednoho roku víc než padesát procent uchazečů úspěšně složí všechny požadované testy. Zájemce o certifikát může podle náplně jednotlivých modulů znalosti nastudovat sám, nebo se zúčastnit nějakého kursu. Ceny klasických výukových kursů, kam zájemce dochází, se ale velmi liší - například kompletní příprava na certifikát může zájemce přijít na pět, ale i na více než deset tisíc korun. Připravit se na testování může člověk také mnohem levněji - sám na počítači, pomocí návodného výukového programu. Například program WIT firmy M2S, který chce v české verzi uvést v září na trh společnost Tertia, by měl stát zhruba 2000 korun. Je rozdělen do tří částí a pokud je zájemce všechny absolvuje, neměl by mít se získáním certifikátu problém. Vedle ECDL Certifikátu mohou zájemci získat také osvědčení ECDL Start jako doklad o tom, že úspěšně složili zkoušky ze čtyř modulů ECDL. V České republice má licenci na vydávání certifikátů pouze Česká společnost pro kybernetiku a informatiku (ČSKI) www.cski.cz). Ta má také jako jediná právo akreditovat školy a střediska pro ECDL testování.

Kolik stojí certifikát?

Zájemce o certifikát platí za index a pak za každou složenou zkoušku. Doporučená cena indexu je 500 korun, v zahraničí se za něj přitom platí 30-50 EUR, což je minimálně jednou tolik peněz co v tuzemsku. Za každou jednotlivou zkoušku se platí 300 korun, takže kompletní certifikát vyjde na 2600 korun. Pokud si zájemce koupí index i testy v jednom balíčku, zaplatí 2500 korun. "Pro srovnání, v Rakousku je cena stejná, jenže v šilincích," uvádí Olga Štěpánková. Levnější testování mají učitelé a studenti, za celý komplet testů a indexu zaplatí 1950 korun.


Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...