Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mobil s drahokamy vypadal nejdřív jako z Marsu, říká obchodník s luxusem

Hledal produkt, který na českém trhu ještě nikdo nenabízel a který by zákazníky zajímal. A našel ho. Před sedmi lety začal Vladan Hájek se společníkem distribuovat luxusní mobilní telefony Vertu. Pak se pustil do maloobchodu a nyní dosahuje stamilionových obratů.

Loni dosáhl obrat firem, ve kterých Vladan Hájek působí, necelých 300 milionů korun, letos odhadujete o 50 milionů víc | foto:  Radek Cihla, MAFRA

V krizovém roce 2008 začal otevírat na české třídě luxusu – pražské Pařížské ulici – jeden obchod za druhým: mobily, čtyři značky hodinek, šperky, spodní prádlo.

Prodávat v každém obchodě zboží jen od jednoho výrobce si do té doby troufly jen značky v přímém zastoupení jako Louis Vuitton či Cartier. Většina domácích hráčů v Pařížské se dodnes drží strategie od každého něco.

Od roku 2010 má Vladan Hájek a jeho firma John Grove & partners v zádech silného hráče – Luxury Brand Management Zdeňka Bakaly.

Vladan Hájek

  • Pochází z Opavy.
  • Vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně.
  • Ve čtyřech postkomunistických zemích je výhradním distributorem luxusních mobilů Vertu, v Česku v Pařížské ulici a okolí provozuje obchody značek: Vertu, Hublot, Tag Heuer, Audemars Piguet, Girard-Perregaux (vše hodinky), Boucheron (šperky), La Perla (spodní prádlo). Čtvrtý luxusní butik otevírá v Budapešti.

Proč jste začínal zrovna s luxusními telefony?
Původně jsem sedm let pracoval v telekomunikacích u Contactelu. Po večerech jsem brouzdal po internetu a snažil se něco vymyslet. Jedním z nápadů bylo, že na trhu chybějí luxusní mobilní telefony. Koneckonců mobily v Česku začínaly v devadesátých letech jako luxusní záležitost. Pak se staly masovou záležitostí a pro bohatšího klienta neexistovala alternativa, co si koupit. O značce Vertu jsem v té době vůbec nevěděl. Dokonce jsem zvažoval, že bych kupoval nejlepší mobily na trhu a vylepšoval je, dával do hodnotnějšího obalu, doplnil aplikace.

Dnes máte licenci na distribuci Vertu pro střední Evropu. Jak jste se k ní dostali?
Když jsem zjistil, že existuje Vertu, napsal jsem jim. Společně z kamarádem Janem Zvadou jsme pak odletěli do Frankfurtu za jejich obchodním ředitelem. Původně jsme chtěli licenci jen na Česko a Slovensko, ale oni byli tak nadšení z našeho zápalu pro věc, že nás požádali, abychom si vzali i Polsko a Maďarsko. Rozjezd byl těžký – pár set tisíc korun jsme měli vlastních, něco jsme si museli půjčit od kamaráda a od táty společníka. Dva roky jsme mobily distribuovali z Jesenice u Prahy. Dodávali jsme to do osmnácti obchodů s hodinkami a šperky ve čtyřech zemích.

Jaké to bylo, přesvědčovat tehdy majitele středoevropských obchodů, aby prodávali mobily s drahokamy?
Nejprve se na nás dívali jako na Marťany. Smýšlení klenotníků je specifické. Směrem ke každé značce se tváří, že ji nezbytně nepotřebují. Permanentně vyvíjejí tlak a platí hodně pozdě. Nicméně pro nás tehdy často existovala buď možnost udělat obchod s daným obchodníkem, nebo s nikým. Bylo třeba prodávat, tak jsme riskovali. Některé pohledávky jsme museli nadobro odepsat.

Většinu vaší firmy (70 procent) jste prodali Zdeňku Bakalovi (Luxury Brand Management – LBM). Jak jste na něj přišli?
Vážil jsem si ho jako podnikatele a věděl jsem, že jeho sběratelskou vášní jsou hodinky. Firmu už jsme v té době měli víc než čtyři roky a dokončovali jsme pátý butik. Další rozvoj z našich vlastních prostředků a prostředků banky nebyl tak rychlý, jak bychom si byli přáli, navíc banka požadovala všechno několikrát zajistit. Nebudu zastírat, že pro nás bylo lákavé ukončit trochu stresové období prvních let podnikání a zbavit se veškerých soukromých směnek a půjček, zaplatit hypotéky a získat zajímavé prostředky.

Vážil jsem si ho jako podnikatele a věděl jsem, že jeho sběratelskou vášní jsou hodinky. Firmu už jsme v té době měli víc než čtyři roky a dokončovali jsme pátý butik. Další rozvoj z našich vlastních prostředků a prostředků banky nebyl tak rychlý, jak bychom si byli přáli, navíc banka požadovala všechno několikrát zajistit. Nebudu zastírat, že pro nás bylo lákavé ukončit trochu stresové období prvních let podnikání a zbavit se veškerých soukromých směnek a půjček, zaplatit hypotéky a získat zajímavé prostředky.

Jak moc vám Bakala mluví do řízení?
Jedna věc je rozdělení podílů, druhá je smlouva mezi společníky, která upravuje pravidla rozhodování. Podařilo se nám s ním nastolit spolupráci postavenou na jeho důvěře v nás (zakladatele Hájka a Zvadu, pozn. red.) a prorůstový byznysplán se nám daří naplňovat. LBM má svého výkonného šéfa Roberta Marijn De Jong, který s námi jedná.

Loni jste měli obrat necelých 300 milionů, letos odhadujete o 50 milionů víc. Jsou všechny vaše obchody ziskové?
Ano. Byli bychom ale špatní vlastníci, kdybychom si občas nepoložili otázku, zda bychom s jinou značkou v dané lokalitě nedosáhli vyšší ziskovosti. Mluvím o hodinářské značce Girard-Perregaux. Je na velmi exponovaném místě na Staroměstském náměstí hned vedle Omegy. Ze sousedství s ní nijak neprofituje, ba naopak. Zatímco Omega je prémiová značka, GP je velmi vytříbená, velmi exkluzivní. Zákazník, který si ji koupí, je fajnšmekr a ví, co chce. Je to, jako když si chce někdo koupit porsche, taky mu nevadí, že showroom je na okraji Prahy, a přijede si pro něj.

V pražské ulici módy vládnou podniky Carollinum Tamary Kotvalové, exmanželky politika Petra Bendla, a Prospekta Moda Lenky Vejvalkové a kontroverzního podnikatele Ivo Rittiga. Jak s nimi vycházíte?
Nepotkáváme se, ale vzájemně se respektujeme. Naším cílem není jít proti sobě, ale snažit se o to, aby celkový koláč trhu byl větší a lidé měli chuť si kupovat hodinek a klenotů víc pro různé příležitosti. Carollinum buduje svou vlastní značku, je spojené s paní Kotvalovou. My naši firmu John Grove & partners nebudujeme jako vlastní značku. To, že obchody vlastníme, by mělo v ideálním případě klientovi zůstat skryto. Pro nás je důležité, aby klient šel za značkou výrobku.

Je takových zákazníků fajnšmekrů v Česku dost, aby vás uživili?
Velmi často se setkávám s tím, že si lidé koupí hodinky jen pro to jméno a proto, že je to rozpoznatelná značka. Měli jsme i návštěvníky, kteří říkali, že si koupili konkurenční Philippe Patek. Neuměli to ani vyslovit (správně Patek Philippe – pozn. red.) a vlastně o těch hodinkách nic nevěděli, neznali jejich historii, jejich skutečnou hodnotu. To není cílová skupina pro Audemars Piguet nebo Girard-Perregaux, které prodáváme.

Říká se, že získat do pronájmu obchod v Pařížské je dost obtížné, jsou rozebrané. Co je na tom pravdy? Vy jich máte sedm a další chystáte, jen na nájemném vaše firma loni zaplatila dvacet milionů korun.
Někdy máte to štěstí, že někomu končí nájemní smlouva a vstoupíte do jednání. Anebo se vám naskytne možnost získat už běžící podepsanou nájemní smlouvu a musíte vyplatit odstupné. To byl i náš případ v Pařížské 1, kde předtím sídlila kavárna Coffeeheaven. Chtěli po nás nepředstavitelnou částku, ale šli jsme do toho, našli jsme způsob, jak to financovat. Butik na Staroměstském náměstí v budově ministerstva pro místní rozvoj jsme vysoutěžili, ani jsme to s naší cenou nečekali.

Jak se v Česku daří značkovým klenotníkům? Vaše zastoupení Boucheron dosud stálo trochu stranou, mimo Pařížskou, ale příští rok ho tam přesunete a hned do sousedství nově otevřeného Tiffanyho.
U Boucheronu jsme sázeli na to, že ženy nejsou líné, a když vědí, že někde mohou dostat něco hodně zajímavého, tak jim nevadí si tam zajít. Kvůli umístění jsme však přicházeli o klientelu z řad kolemjdoucích a díky tomu jsme se naučili chodit za klienty sami. Když přijede náročný klient do některého z hotelů, uděláme mu privátní prezentaci. Máme také zákaznice v Karlových Varech, tak na jejich přání vezmeme ochranku a šperk třeba za 100 tisíc eur jim odvezeme. Anebo klientce zaplatíme let, hotel a odvezeme ji na privátní prezentaci přímo do manufaktury značky na Place Vendôme do Paříže.

Je něco, co vám na Pařížské vadí?
Často se v ní srocují bezdomovci. Nechápu, proč se městská policie věnuje jen dávání botiček na auta, proč nezatočí s tímhle problémem. Město si nechává kazit dojem z Prahy, ne jen z Pařížské. Magistrát by se mohl o ulici víc starat, co se týká čistoty, vzhledu, kvality chodníků. Plynou jim z maloobchodních tržeb zajímavé příjmy.

Už počtvrté pořádáte pro VIP zákazníky Luxury for Fair. Přibližte, o co jde.
Každý rok oslovíme několik značek luxusních výrobků a služeb – od šperků přes hodinky po letecké a automobilové společnosti. Značky vždy obměňujeme. Každá si pozve několik svých top klientů a ostatní se jim prezentují. Letos to bude v pětihvězdičkovém hotelu Mandarin Oriental v polovině října.

Rozjíždíte i další aktivitu, s Jiřím Gajdošíkem jste založili firmu Asten Hotels a vytváříte síť menších luxusních hotelů, které buď provozujete, nebo alespoň obstaráváte marketing. Co si od toho slibujete?
Podobná aktivita na trhu chyběla. Můžeme nabídnout centralizovaný booking, komunikaci s médii, zákazníkovi můžeme dát vybrat a garantovat konzistenci služeb. Máme v portfoliu pět hotelů a jednáme o dalších. Aktuálně o hotelu ve Špindlerově Mlýně, ale i v zahraničí. V Budapešti je situace zajímavá. Když přišla krize, hodně hotelů propadlo bankám, obzvláště CIB. My je teď oslovujeme s nabídkou možnosti lepší správy těchto rizikových aktiv.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...