Podnikatelem se lze stát s přispěním úřadu práce

Ztrátu zaměstnání někteří lidé berou jako odrazový můstek k tomu, aby se začali živit sami. Je však třeba přitom respektovat svou povahu. Živnostníkem se může stát každý, kdo se nebojí vzít osud do vlastních rukou a také si za své činy odpovídat. Musí však počítat s tím, že je to velký nápor na psychiku.

"Rozhodně by neměli ve vlastním zájmu podnikat lidé, kteří si nevěří, bojí se změn. Stejně tak ani ti, kteří mají problémy komunikovat s lidmi," říká psycholog práce Luděk Špaček.

Co čeká uchazeče o zaměstnání, když chce podnikat s pomocí pracovního úřadu?

* První podmínkou je absolvování základů podnikatelského minima v rámci rekvalifikace.
* Poté musí žadatel předložit úřadu práce písemně zpracovaný podnikatelský záměr i s vyčíslením nákladů, které bude potřebovat ke zřízení tohoto pracovního místa.
* Podnikatelský záměr pak obhajuje před komisí UP schvalující finance na aktivní politiku zaměstnanosti. Posuzuje se předmět podnikání i výše a druh půjčky.
* Pozor - vyhláškou je sice povolena maximální půjčka do 80 tisíc korun, ale o její výši rozhoduje vždy konkrétní úřad práce. Většinou bývá nižší. Rozdíly jsou i v druzích půjčky - někde rozhodnou o návratné, jinde o nenávratné finanční výpomoci.
* Podle zákona platí, že kdo obdrží dotaci, musí podnikat minimálně dva roky.
Jestliže by se svým podnikáním skončil dříve, musí vrátit poměrnou část dotace.