„Filtrem „vyčištěná“ voda by mohla mít horší kvalitu než před čištěním,“ říká výzkumnice. Proto je potřeba o filtr vody pečovat. | foto: Profimedia.cz

Šmejdi mají nový trhák, filtr na vodu. Vodu nevyčistí, ohrožuje zdraví

  • 81
Nedá se ani spočítat, kolikrát už jsme varovali před dealery, kteří obcházejí domácnosti s úžasnou a výhodnou nabídkou. Deky, hrnce, vysavače, čističe, to všechno už mnoha domácnostmi proběhlo. Novinkou v nabídce podomních prodejců je rozbor vody.

Paní Věra před časem našla ve schránce nabídku firmy AQUA Consilium na rozbor vody. Letáček sliboval, že pracovník firmy zkontroluje vodu, která se v domácnosti používá na pití a na vaření. Nebyl to ten klasický reklamní barevný leták, který zpravidla vyhodíme do koše. Vypadalo to jako seriózní nabídka. Leták nabízel akci, zatímco běžně je údajně služba zpoplatněna částkou 499 Kč, v akci to bude jen za 149 Kč. Kdo by nechtěl znát kvalitu vody, kterou denně používá? A tak si i paní Věra tuto službu objednala.

Obchodní zástupce dorazil za pár dní. Cosi vyzkoušel a cosi změřil a hádejte, co zjistil? Že voda z kohoutku, kterou paní Věra pije už skoro třicet let, je závadná. „Mluvil přesvědčivě, vysvětlil mi, že kvůli rezavým trubkám prostě nemůžu mít kvalitní vodu a neměla bych ji pít,“ popisuje zákaznice. Trochu ji to vyděsilo, prodejce ale okamžitě nabídnul řešení, filtr, který z vody z kohoutku udělá vodu kojeneckou. Ano, přístroj je sice trochu dražší, stojí dvacet pět tisíc, ale firma dá slevu.

Paní Věra tedy přístroj koupila za necelých dvacet tisíc a zapojila. Kvalitní vody se ale nedočkala, nedočkala se totiž vody skoro žádné. Přes filtr proteklo jen čtvrt litru vody, většina odtékala rovnou do odpadu. Asi nějaká závada, myslela si a do firmy hned telefonovala. Náprava ale žádná. „Po třech urgencích mi pracovnice na lince navrhla, ať písemně odstoupím od smlouvy, a to jsem udělala,“ popisuje důchodkyně. Její dopis se ale vrátil zpátky a od té domy firma nekomunikuje vůbec.

Kdo je AQUA consilium?

O vyjádření jsme samozřejmě nejprve požádali firmu AQUA Consilium,s.r.o.. „Je nám líto, ale s volaným číslem se nelze spojit,“ zazněl jen suchý hlas operátora. Webové stránky voda-doma, které na letáčku firma uvádí, jsou „momentálně v rekonstrukci“.

Podle výpisu z obchodního rejstříku má firma sídlo v Praze–Košířích. Nemá žádného jednatele a jediným společníkem je firma EECI se sídlem v Londýně. Jenže když jsme se podívali na obchodní rejstřík Velké Británie, zjistili jsme, že společnost EECI je již dávno zrušená.

Naše otázky jsme tedy zaslali e-mailem. Ovšem na odpovědi čekáme marně.

ČOI varuje: přístroj na úpravu vody ohrožuje zdraví

Jak se bránit podomním prodejcům?

Vyhněte se jim. Nejjednodušší způsob, jak se s nimi vůbec nedostat do kontaktu.

Nemluvte s nimi. Nevidíte je, neslyšíte je, nenavazujete s nimi oční kontakt.

Opakujte „ne“. Je-li prodejce neodbytný a jde za vámi (na ulici, po chodbě), říkejte „ne“, „nemám zájem“ a hlavně se nezastavujte.

Nebuďte zvědaví. Nejčastějším důvodem, proč lidé naletí a nechávají se zviklat, je zvědavost.

Nedávejte na sebe kontakt. Pokud jste se již dali do řeči s prodejcem a chce po vás kontakt, důsledně odmítněte. Na dlouhou dobu byste se ho nezbavili.

Nic nepodepisujte. Hlavní zásada, které se musíte zuby nehty držet.

zdroj:dTest

Česká obchodní inspekce za poslední rok eviduje více než dvacet podobných podnětů od spotřebitelů a problémem se začala zabývat. Na základě oznámení zajistili inspektoři ČOI výrobek přímo v domácnosti spotřebitele během údajného rozboru pitné vody a přístroj nechali testovat v akreditované laboratoři. Zjištění je šokující: „Zařízení Aqua Pro snížilo obsah vápníku v pitné vodě o 97,6 % a hořčíku o 97,8 %. Ve vodě upravené tímto zařízením byl zjištěn také nárůst mikrobiologického znečištění o dva řády. Hodnota pH 6,1 naměřená v upravené vodě je mimo rozmezí stanovené vyhláškou,“ varuje ředitel inspektorátu ČOI pro Středočeský kraj a hlavní město Prahu Jan Štěpánek.

Voda upravená přístrojem, který by její kvalitu měl zlepšit, má naopak hodnoty horší než před úpravou a nesplňuje parametry stanovené vyhláškou.

„Vzhledem k nesplnění hygienických limitů vyhlášky č. 409/2005 Sb., ani vyhlášky č. 252/2004 Sb., a tím zvýšení zdravotních rizik pro spotřebitele lze konstatovat, že voda upravená přístrojem Aqua Pro serial No. T 20264, nemá charakter vody pitné a představuje pro spotřebitele zvýšené zdravotní riziko,“ shrnuje Štěpánek.

Česká obchodní inspekce proto zakázala další distribuci a prodej tohoto výrobku, nařídila jeho okamžité stažení z trhu a zpětné převzetí od spotřebitelů. S prodejcem vede Česká obchodní inspekce správní řízení, kde bude mimo jiné rozhodnuto o pokutě.

„Správní řízení dosud nebylo ukončeno, mohu jen obecně říct, že prodejci hrozí pokuta do výše pěti milionů korun,“ potvrzuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Pijete vodu z vodovodu? Nepotřebujete žádný filtr

Pokud pijete vodu z veřejného vodovodu, nemusíte se bát. Jakost pitné vody je hygieniky pečlivě kontrolována. Dokonce pitná voda z vodovodu podléhá četnější a v některých parametrech i přísnější kontrole kvality než kontroly vody balené. Aktuální informace o jakosti dodávané pitné vody i o látkách použitých k úpravě vody najdete na webových stránkách jednotlivých dodavatelů. A pokud vás někdo u vás doma přesvědčuje o tom, že vaše voda je nekvalitní, berte to s rezervou. Kvalitu vody může zhoršovat vnitřní vodovod v objektu, zamyslete se ale spíše nad jeho výměnou místo investování do drahého filtru.

„Testování vody je složitý proces prováděný odborníky, a pokud je testování prováděno v domácím prostředí laickými metodami, může být nepřesně interpretováno,“ upozorňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Dana Šalamunová.

V případě, že máte vlastní studnu, investujte raději do rozboru, který provede akreditovaná laboratoř.

Zapamatujte si:

Pravidla odstupování od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání

  • Při uzavření kupní smlouvy mimo prostory obvyklé k podnikání zákon umožňuje od smlouvy do 14 dnů od uzavření odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoli sankce. U koupě zboží se za počátek lhůty pro odstoupení považuje okamžik převzetí.
  • O právu na odstoupení musí podnikatel spotřebitele písemně poučit. Pokud tak neučiní, platí lhůta delší, a to jeden rok a 14 dnů.
  • Na základě doručeného odstoupení je podnikatel povinen do 14 dnů vrátit veškeré peněžní prostředky, které přijal od spotřebitele. Spotřebitel je ve stejné lhůtě povinen vrátit zakoupené zboží i s příslušenstvím a případnými dárky.
    zdroj: dTest
, pro iDNES.cz