Podpora penzijního připojištění a jiná plnění

V současné době již zaměstnavatelé často zaměstnancům přispívají na penzijní připojištění se státním příspěvkem.

Význam této formy podpory bude nepochybně narůstat i vzhledem k plánované penzijní reformě. Zaměstnavatel ji poukazuje přímo na účet zaměstnance u penzijního fondu. Aby byl tento výdaj pro zaměstnavatele plně daňově uznatelný, může dosáhnout maximálně tří procent vyměřovacích základů zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti za zdaňovací období nebo jeho část.

Tento příjem je u zaměstnance plně osvobozen od daně z příjmu. Poměrně nezažitou novinkou je možnost poskytnout zaměstnanci příspěvek na soukromé životní pojištění. Ten poskytuje zaměstnavatel rovnou pojišťovně na základě pojistné smlouvy uzavřené mezi zaměstnancem jako pojistníkem a pojišťovnou. Maximální výše příspěvku na pojistné, pokud má být plně uznán jako výdaj, smí činit 8000 korun za zdaňovací období nebo jeho část.

Dále je podmínkou, že ve smlouvě byla sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce, kdy zaměstnanec dosáhne věku 60 let. Rovněž i tento příjem je u zaměstnance osvobozen od daně z příjmu. Další příklady možných plnění, která mohou zaměstnavatelé poskytnout a která jsou u zaměstnanců osvobozena od daně z příjmu, je možno najít v zákoně o daních z příjmu.

O příspěvcích na stravování a o úhradě nákladů na vzdělávání zaměstnanců jsme se zmínili v minulých dílech. Zaměstnavatelé však mohou mimo jiné zaměstnancům poskytnout na pracovišti nealkoholické nápoje nebo jim zajistit ubytování. Zaměstnavatel může zaměstnancům poskytnout půjčku za úrok, který je obvyklý. Návratnost takové půjčky odhadne vzhledem k dosavadním příjmům zaměstnance. Zaměstnavatelé mohou rovněž nabídnout zaměstnancům možnost odebírat výrobky a využít služby za ceny nižší, než za jaké jsou dodávány konečným zákazníkům.