Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podpora v nezaměstnanosti je letos vyšší, ale kratší o měsíc

aktualizováno 
Experti pro letošní rok předpovídají, že krize zvýší nezaměstnanost. Na ty, kdo letos přijdou o práci, však čekají jiné podmínky, než jaké platily loni. Například úřad práce se může zajímat o příčiny odchodu z vašeho předchozího zaměstnání.
Aktivní zájemce o práci nezůstane bez práce dlouho.

Aktivní zájemce o práci nezůstane bez práce dlouho. | foto: Profimedia.cz

Délka podpory v nezaměstnanosti se zkracuje o měsíc. Ten, kdo si práci najde rychle, bude na tom lépe, než by byl loni, protože se částka v prvních měsících zvyšuje. Zatímco loni připadla nezaměstnanému první tři měsíce podpora ve výši 50 procent měsíčního výdělku, nyní bude první dva měsíce dostávat 65 procent čisté měsíční mzdy z posledního zaměstnání a v případě OSVČ z posledního vyměřovacího základu. Maximálně to však bude 13 307 korun měsíčně.

Kdo bude mít smůlu?

Úřady práce ovšem mají přísnější nároky, komu podporu přidělí. Abyste na ni měli nárok, musíte v posledních třech letech pracovat aspoň 12 měsíců a odvádět sociální pojištění. Pokud si jdete o podporu zažádat, už si s sebou na úřad práce nevezmete jen zápočtový list a občanský průkaz, ale je nutný i evidenční list důchodového pojištění.

Nárok na podporu letos ztrácejí ti, kdo přišli o zaměstnání v důsledku tzv. hrubého porušení pracovní kázně a povinností. Úřad práce může tedy zkoumat i příčiny, proč jste z předchozího zaměstnání odešli. Podobně na tom budou i lidé, kteří během šesti měsíců nejméně dvakrát za sebou opustí bez závažných důvodů zaměstnání, které jim úřad zprostředkoval.

Nadále zůstává, že nelegální práce je důvodem pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání a zamítnutí podpory.

 Výše podpory od ledna 2009
(vypočítává se z průměrného čistého měsíčního výdělku) 
 1. až 2. měsíc  65 %
 3. až 4. měsíc  50 %
 zbylé měsíce  45 %
 Poznámka: maximum je 13 307 korun 

Pravidla se mění i pro absolventy

Absolventům dosud k přidělení podpory stačilo jen šest měsíců zaměstnání, neboť k tomu se připočítávalo šest měsíců přípravy na budoucí povolání. Nyní mladí lidé dostanou podporu v nezaměstnanosti jen v případě, že už během posledních tří let studia aspoň 12 měsíců pracovali a odváděli sociální pojištění.

Spolupráci na akčním plánu neodmítejte

Lidé, kteří si do pěti měsíců nenajdou novou práci, budou nově muset plnit podmínky individuálního akčního plánu, který s nimi úřad práce sestaví. Akční plány v sobě zahrnují možnosti rekvalifikací, zhodnocení předpokladů pro změnu povolání a různá poradenství, jejichž cílem bude najít pro nezaměstnaného práci, která by odpovídala jeho schopnostem.

Pokud spolupráci na akčním plánu i rekvalifikace odmítnete, budete z evidence úřadu práce vyřazeni na šest měsíců.
 

 Délka podpory
 Do 50 let věku  5 měsíců
Od 50 do 55 let  8 měsíců
Nad 55 let 11 měsíců

Kdo si polepší?

Naopak nový zákon zvýhodňuje ty, kdo se snaží pracovat. Když po vypršení lhůt připadne nezaměstnanému příspěvek ve výši existenčního minima 2 020 korun, může se částka změnit na životní minimum 3 126 korun, pokud bude vykonávat veřejné služby pro obec - jako třeba odklízet sníh. Částka může být i vyšší, záleží na množství odpracovaných hodin.

Podobně se vychází vstříc i aktivním nezaměstnaným, kteří prokážou, že se snaží svou situaci řešit - například přijmou práci na částečný úvazek a budou se snažit hledat zaměstnání na plný úvazek dál.

Bonusy jsou připraveny i pro ty, kdo podstoupí programy dalšího vzdělávání. Pokud se například zúčastní rekvalifikačního kurzu, připadne jim příspěvek, který budou dostávat po celou dobu rekvalifikace a který činí 60 procent jejich předchozí průměrné měsíční mzdy.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Vybalancujte čas mezi prací a soukromím. Psycholog radí, jak na to

Věnovat se naplno práci a osobní život potlačit na minimum? Nebo brát zaměstnání jen jako nutnost a žít až večer s rodinou? Ani jedno není správně. Je třeba...  celý článek

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v novelizovaném zákoníku práce?

Slovo „práce“ zadávají lidé do vyhledávačů nejčastěji v září. Je to možná proto, že řada těch, kteří uvažují o změně zaměstnání, si nechává léto na rozkoukání...  celý článek

Vladimír List
Průbojný profesor elektrifikoval Československo, metro chtěl již před válkou

Vladimír List byl univerzitním profesorem na České vysoké škole technické v Brně a inženýrem elektrotechniky, který se výraznou měrou zasloužil o elektrifikaci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.