Aktivní zájemce o práci nezůstane bez práce dlouho.

Aktivní zájemce o práci nezůstane bez práce dlouho. | foto: Profimedia.cz

Podpora v nezaměstnanosti je letos vyšší, ale kratší o měsíc

  • 16
Experti pro letošní rok předpovídají, že krize zvýší nezaměstnanost. Na ty, kdo letos přijdou o práci, však čekají jiné podmínky, než jaké platily loni. Například úřad práce se může zajímat o příčiny odchodu z vašeho předchozího zaměstnání.

Délka podpory v nezaměstnanosti se zkracuje o měsíc. Ten, kdo si práci najde rychle, bude na tom lépe, než by byl loni, protože se částka v prvních měsících zvyšuje. Zatímco loni připadla nezaměstnanému první tři měsíce podpora ve výši 50 procent měsíčního výdělku, nyní bude první dva měsíce dostávat 65 procent čisté měsíční mzdy z posledního zaměstnání a v případě OSVČ z posledního vyměřovacího základu. Maximálně to však bude 13 307 korun měsíčně.

Kdo bude mít smůlu?

Úřady práce ovšem mají přísnější nároky, komu podporu přidělí. Abyste na ni měli nárok, musíte v posledních třech letech pracovat aspoň 12 měsíců a odvádět sociální pojištění. Pokud si jdete o podporu zažádat, už si s sebou na úřad práce nevezmete jen zápočtový list a občanský průkaz, ale je nutný i evidenční list důchodového pojištění.

Nárok na podporu letos ztrácejí ti, kdo přišli o zaměstnání v důsledku tzv. hrubého porušení pracovní kázně a povinností. Úřad práce může tedy zkoumat i příčiny, proč jste z předchozího zaměstnání odešli. Podobně na tom budou i lidé, kteří během šesti měsíců nejméně dvakrát za sebou opustí bez závažných důvodů zaměstnání, které jim úřad zprostředkoval.

Nadále zůstává, že nelegální práce je důvodem pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání a zamítnutí podpory.

 Výše podpory od ledna 2009
(vypočítává se z průměrného čistého měsíčního výdělku) 
 1. až 2. měsíc  65 %
 3. až 4. měsíc  50 %
 zbylé měsíce  45 %
 Poznámka: maximum je 13 307 korun 

Pravidla se mění i pro absolventy

Absolventům dosud k přidělení podpory stačilo jen šest měsíců zaměstnání, neboť k tomu se připočítávalo šest měsíců přípravy na budoucí povolání. Nyní mladí lidé dostanou podporu v nezaměstnanosti jen v případě, že už během posledních tří let studia aspoň 12 měsíců pracovali a odváděli sociální pojištění.

Spolupráci na akčním plánu neodmítejte

Lidé, kteří si do pěti měsíců nenajdou novou práci, budou nově muset plnit podmínky individuálního akčního plánu, který s nimi úřad práce sestaví. Akční plány v sobě zahrnují možnosti rekvalifikací, zhodnocení předpokladů pro změnu povolání a různá poradenství, jejichž cílem bude najít pro nezaměstnaného práci, která by odpovídala jeho schopnostem.

Pokud spolupráci na akčním plánu i rekvalifikace odmítnete, budete z evidence úřadu práce vyřazeni na šest měsíců.
 

 Délka podpory
 Do 50 let věku  5 měsíců
Od 50 do 55 let  8 měsíců
Nad 55 let 11 měsíců

Kdo si polepší?

Naopak nový zákon zvýhodňuje ty, kdo se snaží pracovat. Když po vypršení lhůt připadne nezaměstnanému příspěvek ve výši existenčního minima 2 020 korun, může se částka změnit na životní minimum 3 126 korun, pokud bude vykonávat veřejné služby pro obec - jako třeba odklízet sníh. Částka může být i vyšší, záleží na množství odpracovaných hodin.

Podobně se vychází vstříc i aktivním nezaměstnaným, kteří prokážou, že se snaží svou situaci řešit - například přijmou práci na částečný úvazek a budou se snažit hledat zaměstnání na plný úvazek dál.

Bonusy jsou připraveny i pro ty, kdo podstoupí programy dalšího vzdělávání. Pokud se například zúčastní rekvalifikačního kurzu, připadne jim příspěvek, který budou dostávat po celou dobu rekvalifikace a který činí 60 procent jejich předchozí průměrné měsíční mzdy.