Podpory prodejů nekončí

V uplynulých týdnech se společnosti snažily zatraktivnit své fondy novým investorům. Ani uplynulý týden nebyl výjimkou. Své novinky tentokrát představily společnsoti ČSOB a J&T. Také se dozvíte, co vše se skrývá pod pojmem privátní bankovnicví a jak dopadlo obchodování s českými fondy v uplynulém týdnu.

Digitální click ČSOB

Pro svůj nový zajištěný fond ČSOB Světové akcie 7 připravila společnost novinku, tzv. digitální click. Digitální click je inovativním způsobem výpočtu výnosů, kdy za každé tři měsíce, kdy nedojde k poklesu cen trhů, si podílník připíše jedno procento, pokles se nezapočítává.

Fond se snaží reflektovat rapidní poklesy na akciových trzích v posledních třech letech. V tomto období došlo ke čtyřem tříměsíčním růstům, což by tedy pro podílníky představovalo výnos 4 %. Nejedná se o nijak vysoký výnos, ale investor má na rozdíl od akciových fondů jistotu vrácení investice. Oproti jiným fondům ze série světových akcií je tento fond zajištěn proti pohybu české koruny. Akcie fondu je možné za zvýhodněných podmínek nakoupit v upisovacím období, jež začíná 3. února a končí 14. března. Fond ČSOB Světové akcie 7 má splatnost 3 roky a 1 měsíc.

Investice u J&T bez poplatku

Od 23. ledna probíhá akce "Prodej podílových listů fondu J&T AM Perspektiva-P bez poplatků". Až do 28.února budou vstupní poplatky fondu sníženy na 0 %.

Co je to privátní bankovnictví?

Stále více lidí využívá služeb privátního bankovnictví. Co se pod tímto pojmem skrývá osvětluje a na otázky odpovídá Vratislav Svoboda, obchodní ředitel a člen představenstva ABN AMRO Asset Managment.

„Co přesně se skrývá pod pojmem privátní bankovnictví?“

Více nejen o českých, ale i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

S postupnou demokratizací  společnosti v západní Evropě a s růstem osobního bohatství  střední vrstvy se služby privátního bankovnictví staly přístupné mnohem širšímu okruhu klientů. Deregulace, moderní informační technologie a v nemenší míře i snazší možnost získaní odborného vzdělání ve financích a bankovnictví  způsobilo, že  v posledních desetiletích privátní bankovnictví opustilo přepychové, mnohdy tajemné  a starobylé, prostory  tradičních privátních bank a  získalo nové prostory v moderních bankovních domech.  Pod jednou střechou zde klientům, kteří disponují volnými prostředky v hodnotě alespoň 1 milion EUR, nabízejí  celý koš služeb. Od vedení účtu, vydávání karet, přes osobní a hypotéční úvěry, finanční a daňové poradenství až po správu portfolií cenných papírů.

„Není  ale 1 milion EUR, příliš velká vstupní částka, kterou  by se náš bohatý spoluobčan mohl kvalifikovat pro služby typu asset managementu?“

Ano, tato částka je pro naše podmínky skutečně vysoká. Jeden milion EURO ve  Švýcarsku  má jinou kupní sílu než  v Čechách. Proto pracujeme s podstatně nižšími vstupními hodnotami. Klientovi jsme schopni nabídnout  některou z našich služeb již od 5 milionů korun. Avšak nebráníme se  hovořit s potenciálními zájemci o naše služby, kteří mají i mnohem méně. V těchto případech  dokážeme kvalifikovaně doporučit  některou z možných investičních alternativ.

„Není příliš velká šíře služeb na úkor kvality? Vždyť  správa portfolií cenných papírů nebo-li asset management  je poměrně  složitá a odborně náročná činnost.“

Pravdou je, že mnoho bank nabízí privátní  bankovnictví jako, řekněme, standardizovanou  službu s individuálním přístupem.  Asset management, jako nejnáročnější  součást privátního bankovnictví, potom nahrazují  například nabídkou jednoho či více  investičních fondů.  Hodně bohatý člověk může mít pak pocit, že s ním není jednáno s náležitou úctou. Odpovídá to i trendu evropského bankovnictví z posledních let, kdy se začala vyznávat  tzv. „strategie finančních supermarketů“. Ukazuje se, že přístup, kdy klient v jedné bance pořídí vše od  běžného bankovnictví po pojištění je spíše vhodný pro nejširší klientelu, která nemá ani zkušenosti ani finanční vzdělání a tudíž ani dostatečnou vyjednávající schopnost a proto ji nezbude nic jiného, než se spokojit  s unifikovanou řadou produktů. Dlužno dodat, že těmto bankovním klientům takto nabízené služby obvykle stačí. Na trhu bude stále dostatek prostoru pro  finanční instituce, které se specializují na  tu nejnáročnější část  služeb privátního bankovnictví a tou je správa peněz a investiční poradenství. Zbývající a jednodušší služby bude poskytovat například banka se kterou klient již léta spolupracuje či ta, která mu bude doporučena.

Obchodování podle UNISu

Ani v uplynulém týdnu nedošlo k přerušení trendu trvalého nárůstu jmění spravovaného členy Unie investičních společností. Tentokrát se jednalo o 326 mil. Kč. Jako v předchozím týdnu se na tom nejvíce podílel IKS dividendový.

Snížení úrokových sazeb Českou národní bankou pomohlo dluhopisovým fondům k vyšší výkonnosti. Výjimku tvořily ISČS Trendbond a IKS Plus bondový, které utrpěly ztráty v důsledku korekcí cen dluhopisů na polském a maďarském trhu. Ostatní kategorie fondů zaznamenaly smíšený vývoj v závislosti na konkrétním zaměření jednotlivých fondů.

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

IKS Dividendový

312 mil.

ČSOB Výnosový

- 253 mil.

ISČS Sporobond

188 mil.

IKS Globální

- 177 mil.

ISČS Sporoinvest

104 mil.

ČPI Český

- 28 mil.

Akciové fondy

ČSOB Evropský akciový

0,44 %

ČPI Nové ekonomiky

- 1,99%

1. IN Akciový

0,27 %

ČPI Farmacie a biotechnologie

- 1,9 %

ČSOB Světový akciový

0,21 %

J&T Euro

- 1,76 %

Dluhopisové fondy

ČPI Státních dluhopisů

0,63 %

IKS Plus bondový

- 0,34 %

1.IN Dluhopisový

0,56 %

ISČS Trendbond

- 0,28 %

ISČS Sporobond

0,49 %

J&T Konzervativní

- 0,09 %

Fondy peněžního trhu

Akro Obligace

0,61 %

IKS Dividendový

0,04 %

1.IN Peněžního trhu

0,14 %

ČSOB Inst. Euro peněžní

0,05 %

J&T Perspektiva – P

0,12 %

ČSOB Výnosový

0,05 %

Fondy fondů

ISČS Globaltrend

1,03 %

 

 

1. IN Fond fondů

1,0 %

 

 

IKS Fond fondů

0,2 %

 

 

Smíšené fondy

investAGe AG 2000

1,61 %

IKS Balancovaný

- 1,30 %

1. IN Rentiérský

0,95 %

Akro Mezinárodní balancovaný

- 0,79 %

1.IN Středoevropský

0,58 %

Akro Výnosový

- 0,68 %

Zdroj: UNIS ČR