Podvodný e-mail se snaží z klientů banky vylákat přístupová hesla k jejich...

Podvodný e-mail se snaží z klientů banky vylákat přístupová hesla k jejich účtům. | foto: Eva Sovová, iDNES.cz

Komerční banka varuje klienty před útokem na internetové bankovnictví

  • 10
Po internetu se šíří podvodné e-maily, které se snaží nachytat klienty Komerční banky. Redakci na to upozornila čtenářka z Prahy. „Jde o vlnu phishingového útoku, která začala v první polovině minulého týdne,“ potvrzuje mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Pokud obdržíte zprávu „Vážený firemní zákazník. Obdrželi jste nové oznámení. Pro zobrazení klikněte zde“, ignorujte ji.

„Klienty důrazně upozorňujeme, aby podobné e-maily smazali, jejich přílohy neotevírali a instalovali si na svém počítači zdarma antivirový program Trusteer Rapport, který je před těmito hrozbami dokáže ochránit,“ říká Michal Teubner.

Hackeři se snaží v adresátech této nevyžádané zprávy vzbudit zvědavost a zájem. Cílem je přimět vás, abyste si informace přečetli a do svého počítače tak nainstalovali škodlivý vir. V dalším kroku se pak hackeři snaží získat přístupová hesla k vašemu účtu a účet vysát. Na místě je proto obezřetnost. „Nepředpokládáme, že by mělo jít o masivní ohrožení klientů. I když počty těchto útoků narůstají, mnozí klienti si již uvědomují, že jde o phishing,“ říká mluvčí Komerční banky.

Podobných případů přibývá a útoky hackerů jsou stále důmyslnější. „Česká republika je testovací laboratoří útočníků. Útočníci jdou přímo po penězích. Řada konkrétních případů jasně dokazuje, že při nedodržení pravidel bezpečného chování můžete rychle přijít o celoživotní úspory,“ varuje Tomáš Strýček, výkonný ředitel společnosti AEC, která se specializuje na zabezpečení dat.

Pět kroků, jak zabránit krádeži z bankovního účtu:

  • Nikdy nereagujete na podezřelé e-maily, nespouštějte žádné přílohy, ani neklikejte na odkazy.
  • Nikdy nesdělujte svá hesla a přístupové kódy.
  • Nakupujte pouze u prověřených a důvěryhodných on-line prodejců.
  • Dbejte na zabezpečení svého počítače, chytrého telefonu i tabletu. Používejte antivirové programy a pravidelně je aktualizujte.
  • Aplikace, certifikáty nebo aktualizace instalujte do chytrého telefonu z oficiálních certifikovaných zdrojů (Apple Store, Google Play, Windows Store).