Pohřební službu si můžete vybrat libovolně, v Česku jich funguje kolem čtyř stovek.

Pohřební službu si můžete vybrat libovolně, v Česku jich funguje kolem čtyř stovek. | foto: Profimedia.cz

Pohřeb nevynechejte, lépe se smíříte se smrtí

Přijde vám 20 000 korun  za pohřeb moc? Raději byste je ušetřili a obřad nedělali? To by byla chyba, rozloučení se zemřelým je důležitý rituál, který vám pomůže se se ztrátou vyrovnat.

Neřešte vše sami

Pozůstalí mnohdy pod vlivem emocí kývnou na něco, co ani nechtějí. Je dobré vzít s sebou někoho, kdo není ztrátou tolik dotčen.

Třetina pohřbů je v Česku bez obřadu, v Praze dokonce každý druhý. Není to přitom důsledkem letošního zrušení pohřebného. Podle Julia Mlčocha, ředitele Pohřebního ústavu hl. m. Prahy, se u nás tento trend začal rozmáhat už od roku 2000. Důvod? Hlavně peníze. Pohřeb dnes vyjde průměrně na 18 000 korun a řada pozůstalých tuhle sumu raději utratí "příjemnějším" způsobem nebo se odmítnutím pohřbu snaží vyhnout bolesti.

To však nefunguje, a dokonce je to naopak. Podle psycholožky Terezy Soukupové je pohřeb důležitý rituál, a když ho vynecháte, můžete se smrtí blízké osoby trápit o dost delší dobu. Je důležité si ztrátu uvědomit, nebránit se emocím a postupně se s tím naučit žít. "Smrt někoho blízkého je jednou ze zátěžových životních situací. Pozůstalí obvykle prožívají pocity psychické bolesti, smutku, prázdnoty a bezmoci. Pohřeb je způsob, který jim pomůže touto zkušeností projít," říká Soukupová.

Stejný názor má i Julius Mlčoch. Pohřební ústav hl. m. Prahy dokonce zavedl obřad Requiem, který je "jen" o necelé 4 000 korun dražší než pohřeb bez obřadu. Ani ten totiž není úplně zadarmo – obvykle vyjde nejméně na 10 000 korun, Requiem přitom stojí 13 691 korun. Jde o jakýsi balíček s kremací v Nové obřadní síni na Olšanech, s rakví a květinami, dodá se jen stuha.

I v případě pohřbu se vyplatí vědět, co vás čeká

Pokud se budete všemu, co se týká smrti a pohřbu, vyhýbat, riskujete, že až jednou budete smuteční obřad objednávat, zbytečně se vám prodraží. Některé pohřební služby totiž mohou zranitelnosti pozůstalých zneužít a vnutit vám služby, které vůbec nechcete. Když budete vědět, jak zařizování pohřbu probíhá a kolik pohřební služby stojí (čtěte níže), snáz se tomu ubráníte.

Pokuste se i v tuto chvíli nezapomenout, že jste platící zákazník. Pomůže, když si s sebou vezmete někoho, komu důvěřujete a koho se úmrtí přímo netýká. Spíše než vy sami dokáže zůstat racionální a nedovolí, aby vás pracovník pohřební služby zmanipuloval.

Může se vám stát, že vás pohřební služba osloví sama. "Manžel zemřel doma, a když ho odváželi, dali nám adresu na pohřební službu, kam máme zajít objednat pohřeb," vypráví Iva Pokorná z Prahy. I když to na první pohled může vypadat jako přátelská služba, tak přesně tohle pohřební služba nesmí. Zakazuje jí to zákon o pohřebnictví, a to pod pokutou až 50 000 korun. Stěžovat si můžete na příslušném živnostenském úřadu.

Pohřební službu si můžete vybrat libovolně, v Česku jich funguje asi kolem čtyř set. "Ani když záchranka nebo nemocnice nějakou pohřební službu zavolá sama a tělo tam převeze, nemusíte si u ní objednat pohřeb," potvrzuje Julius Mlčoch.

Na co máte nárok při úmrtí v rodině

  • Pohřebné od letošního roku dostávají jen rodiny s nezaopatřenými dětmi (student do 26 let). O 5 000 korun může požádat rodič v případě úmrtí nezaopatřeného dítěte nebo dítě, když pohřbí jednoho z rodičů.
  • Žádost o pohřebné vyřídíte na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Budete potřebovat občanský průkaz, úmrtní list a doklad o zaplacení pohřbu.
  • Když vám zemře manžel, druh nebo dítě, máte ze zákona nárok na 2 dny placeného volna a další placený den na pohřeb.
  • V případě úmrtí rodičů, sourozenců, prarodičů, tchána a tchyně, švagra a švagrové, snachy a zetě mají zaměstnanci nárok na 1 placený den volna, a pokud pohřeb zařizujete, ještě den navíc. Totéž platí u vzdálenějších příbuzných, podmínkou však je, že v době úmrtí s vámi žili v jedné domácnosti.