Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojistěte, jen co potřebujete, radí expertka. Nedá navíc ani 10 korun

  14:00aktualizováno  14:00
Pojištění je nástroj, jak si chránit svůj život a majetek před nenadálými událostmi, které nám život přináší. Jaké pojištění si sjednat a proč, radí v seriálu o finanční gramotnosti ekonomka Marcela Hrubošová.

Pojištění je velmi jednoduchá služba, je ale důležité zachovat si zdravý selský rozum a neztrácet z dohledu důvod proč si jej chceme sjednat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojištěním lze alespoň částečně finančně pokrýt události, která nám přinese život, například ztrátu zdraví, smrt blízké osoby, která nás finančně zajišťovala, živelnou událost, jako jsou povodně nebo požár.

Základní principy pojištění:

 1. Princip nahodilosti (tedy pojišťuji se na procentuální pravděpodobnost, že se mi daná událost stane, pojišťuji si náhodu). Cena pojištění se vždy stanovuje na základě pravděpodobnosti vzniku pojistné události. To znamená čím větší pravděpodobnost události, tím dražší bude cena pojištění, naopak čím menší pravděpodobnost, tím nižší cena pojištění.
 2. Princip solidárnosti - znamená, že všichni, kdo platí pojištění, platí do jednoho “pytlíčku s penězi”, a z tohoto pytlíčku se v případě nějaké pojistné události vyplácí škoda poškozenému.

Marcela Hrubošová

 • Vlastní společnost Finance pro radost, která se zabývá poradensko-konzultační činností v oblasti podnikání a vzdělávací činností na poli finanční gramotnosti.
 • Vede semináře a mentoruje začínající podnikatele.
 • V minulosti pracovala ve státní správě a na manažerských pozicích ve finančních domech.
 • www.financeproradost.cz

Marcela Hrubošová

Příklad: Domek u řeky už byl třikrát zaplaven za poslední rok, kdy se třikrát zvedla voda. U něj je skoro 100% očekávání (pravděpodobnost), že pokud se řeka vylije počtvrté, bude domek opět zaplaven. V takovém případě se už cena pojištění bude rovnat ceně poškozené části domu. Ve většině případů však bude takový domek nepojistitelný, neboť při tak vysoké pravděpodobnosti, že se daná událost stane, již nejde o náhodu, ale skoro jistotu. Tím pádem není naplněn hlavní princip pojištění: pojištění “náhody”.

Naopak domek na kopci bude proti povodni pojistitelný a jeho cena pojištění se bude odvíjet od procentní pravděpodobnosti, která se vypočte jako podíl všech pojištěných domků na kopci a těch domků na kopci, kterým se tato událost stala za poslední rok.

Pojištění má pomáhat, ne vyčerpávat

Z toho plyne, že pojištění je “živý organismus” a stále se vyvíjí. Každý rok bychom měli věnovat svému pojištění pozornost a zvážit, zda máme dobře pokryta svá životní rizika (náhody) a pojištění jim maximálně přizpůsobit. Pojištění nám má napomáhat, ne nás finančně vyčerpávat.

Pokud je pro nás cena příliš vysoká, pak je dobré se podívat po možnostech jiného zajištění daného rizika (události). Pamatujte, že cena pojištění vždy odráží skutečnost, jak často se daná pojistná událost stane a čím větší je počet solidárních přispěvatelů, tím více se dané pojistné riziko rozmělní mezi ně.

Pojištění je ve své podstatě velmi jednoduchá služba, je ale důležité zachovat si zdravý selský rozum a neztrácet z dohledu důvod, proč si jej vůbec sjednat. A jak to mám já osobně?

 • Pojištění používám opravdu jen k tomu účelu, k jakému skutečně slouží, tedy k ochraně před rizikem “neštěstí”. Přes pojištění nespořím ani neinvestuji, od toho jsou na finančním trhu jiné mnohem výnosnější produkty, služby.
 • Pojištěním si chráním zdraví, majetek a svou rodinu.
 • Protože ráda sportuji, jezdím na kole, lyžuji, bruslím, chráním si riziko úrazu a mám sjednáno úrazové pojištění, a to včetně dcery, která dělá vše se mnou.
 • Protože mám šestiletou dceru, mám sjednáno životní pojištění, hlavní riziko smrt, aby v případě, že by se se mnou cokoliv stalo, byla má dcera po finanční stránce zajištěna a neklesla jí životní úroveň.
 • U majetku si chráním riziko ztráty a poškození, mám tedy pojištění nemovitosti, pojištění domácnosti, povinné pojištění vozu (to je dáno ze zákona), ale i havarijní pojištění vozu, protože každodenně jezdím.
 • Pokud jedu kamkoliv do zahraničí na dovolenou či pracovní cestu, i kdyby se jednalo o pár dnů, vždy si pojišťuji léčebné výlohy nebo zodpovědnost při realizaci některých sportů v rámci cestovního pojištění.
 • Při sjednávání pojištění jsem velmi konkrétní v tom, co si chci skutečně krýt za riziko. I když jsou nabídky pojištění často velmi komplexní a lákavé, kde pojišťovny nabízí krytí rizik všeho možného v rámci různých balíčků a připojištění, nevyhazuji peníze, ani kdyby to bylo 10 korun za služby, které nepotřebuji. Po roce si všechny pojistné smlouvy procházím a podle aktuální situace ve svém životě nastavím nové limity pojištění, doplním či odeberu rizika, které už mě neohrožují.

Kalkulačka pojištění majetku

Chcete vědět jaké máte možnost? Spočítejte si orientační cenu pojištění vašeho majetku zde.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Ilustrační snímek
Pojistku změnil v pravý čas. Na boj s nemocí bude mít milion korun

Martinovi je 33 let a pracoval jako skladník. Teď je na rodičovské dovolené s malým synem. Zda se do práce vrátí, je nejisté. Jeho život totiž zkomplikovala...  celý článek

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.