Pokud si svůj pohřeb zaplatíte, příbuzní na vás budou jistě s láskou vzpomínat. Ilustrační snímek

Pokud si svůj pohřeb zaplatíte, příbuzní na vás budou jistě s láskou vzpomínat. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chcete důstojný pohřeb? Nespoléhejte na příbuzné a pojistěte si ho

  • 80
Důstojné rozloučení s blízkým člověkem by mělo být samozřejmostí. Jenže ono to něco stojí. A v dnešní době, kdy ceny všeho jdou nahoru, platy stagnují a nezaměstnanost roste, jsou mnohdy desetitisíce za pohřeb velkým zásahem do rozpočtu.

Proto si mnozí starší lidé ve snaze ušetřit svým blízkým náklady za pohřeb na něj spoří doma do šuplíku. "Téměř při každé návštěvě mi babička nezapomněla zdůraznit, že ve stole v kuchyni je vkladní knížka s dvaceti tisíci připravenými na její pohřeb," vzpomíná paní Zuzana z Prahy. "Prakticky i po smrti měla strach, aby nás nestála velké peníze a mnoho let si na svůj vlastní pohřeb spořila," dodává Zuzana.

Pojištěním pohřbu můžete blízkým ušetřit

Obava o to, aby nebyli svým příbuzným na obtíž i po smrti, trápí nemalé procento lidí. Některé průzkumy, které se této otázce věnovaly, mluví dokonce o více než 1,5 milionu lidí, kteří si na svou poslední cestu pravidelně ukládají peníze doma do obálky. Ovšem tyto peníze jim žere inflace a zároveň je tu nebezpečí, že se nakonec utratí za něco jiného.

Řešením tak může být uzavření pojištění pohřbu. S pojišťovnou si domluvíte částku, za kterou se plánujete nechat pohřbít a pojišťovna vám poté na základě její výše a vašeho věku spočítá pojistné. Peníze můžete vložit jednorázově či prostřednictvím pravidelných úložek.

V současné době u nás pojištění pohřbu poskytují dvě pojišťovny. Česká pojišťovna má již několik let v nabídce pojištění Pieta a letos s pojištěním pohřbu přišla i Pojišťovna České spořitelny.

Zvolte si, komu se peníze na pohřeb vyplatí

Uzavřít pojištění pohřbu můžete už v 18 letech (u Pojišťovny ČS), respektive v 25 letech (Česká pojišťovna). Nejzazší věk pro sjednání pojištění je u obou pojišťoven 80 let. Tento věk však Pojišťovna ČS toleruje jen v případě, že si sjednanou pojistnou částku vložíte jednorázově. Budete-li platit pojistné například měsíčně, je 60 let posledním rokem, kdy si pojištění můžete uzavřít.

Ani jedna z pojišťoven po vás při sjednání pojistné smlouvy nebude požadovat lékařské potvrzení o vašem zdravotním stavu. Pojištění uzavřete prakticky jen s dokladem totožnosti. Nicméně je nanejvýš vhodné, abyste měli pro jednání s pojišťovnou připravenu takzvanou obmyšlenou osobu či více osob, kterým bude po vaší smrti pojistná částka vyplacena.

"Sjednaná částka je vyplacena až třem obmyšleným osobám, které ve smlouvě určí sám pojistník. Klient ale také nemusí zvolit nikoho konkrétního. V takovém případě jsou obmyšlené osoby stanoveny dle zákona," doplňuje Jana Jirásková z Pojišťovny ČS.

Zvolit můžete jak někoho z rodiny či z okruhu svých přátel, tak pohřební ústav, který jste si pro svůj pohřeb vybrali. Pojišťovna poté potřebuje znát jeho celý název, adresu i IČ.

Pojistné částky začínají na 20 tisících

Jakou výši pojistné částky zvolíte, je čistě na vás. Pojišťovny doporučují sjednat ji na celé tisíce, u České pojišťovny vám to ale umožní i na koruny. Obě však požadují minimální pojistnou částku 20 tisíc korun. Pojišťovna ČS ji omezuje maximálně půl milionem korun. Česká pojišťovna horní hranici stanovenou nemá.

Pojistné pak můžete zaplatit buď jednorázově (Česká pojišťovna i Pojišťovna ČS), nebo prostřednictvím pravidelných splátek (jen Pojišťovna ČS). V tom případě je budete platit po dobu deseti let. V dalších letech trvání smlouvy už vám budou jen připisovat podíly na výnosech.

V České pojišťovně vám vložený vklad zhodnocují garantovaným úrokem 2,4 procenta ročně.

Pochopitelně v čím nižším věku si pojištění uzavřete, tím nižší bude částka, kterou budete muset jednorázově či pravidelně platit. Pro ilustraci, jak vysoké pojistné po vás budou pojišťovny požadovat, jsme zvolili varianty jak věku, tak pohlaví i výše pojistné částky.

Výše jednorázového vkladu u jednotlivých pojišťoven (v korunách)
Pojistná částka 20 tisíc korun
Česká pojišťovnaPojišťovna ČS
Věk 40 let
muž10 83614 465
žena9 33613 559
Věk 50 let
muž13 12815 906
žena11 53014 947
Věk 60 let
muž15 42017 352
žena13 98816 484
Pojistná částka 40 tisíc korun
Česká pojišťovnaPojišťovna ČS
Věk 40 let
muž21 67228 929
žena18 67227 118
Věk 50 let
muž26 52631 811
žena23 06029 894
Věk 60 let
muž30 84034 704
žena27 97632 969
Zdroj: pojišťovny

Pokud se u Pojišťovny ČS rozhodnete pro běžné pravidelné pojistné, budete u pojistné částky 20 tisíc korun platit v závislosti na věku a pohlaví například čtvrtletně kolem 400 až 600 korun. 

Peníze na pohřeb po předložení úmrtního listu

Po smrti pojištěného je třeba, aby člověk, kterého si pojištěný určil jako obmyšlenou osobu, pojišťovně co nejdříve předložil kopii úmrtního listu. "Díky tomu urychlíme proces likvidace pojistné události a peníze vyplatíme do tří pracovních dnů. Faktura za pohřeb ani další doklady nejsou potřebné, vyplácí se celá sjednaná pojistná částka," upřesňuje Jana Jirásková z Pojišťovny ČS.

To v České pojišťovně kromě kopie úmrtního listu požadují i doklad o vypravení pohřbu (fakturu). "Pokud uplatňuje nárok na výplatu plnění pohřební ústav, pak musí navíc doložit ještě smlouvu uzavřenou s klientem (pojištěným) o naturálním plnění a dohodnuté výši úhrady. V případě úmrtí pojištěného do dvou let od sjednání pojištění je třeba doložit i potvrzení o příčině smrti," doplňuje Jan Hainz z České pojišťovny.

Pochopitelně se může stát, že příbuzní vypraví mnohem levnější pohřeb, než je částka, kterou si pojištěný naplánoval. Pojišťovny tuto situaci v žádném případě ovlivnit nemohou. Vyplatí celou sjednanou částku a je už na pozůstalých, jak s ní naloží.

Výplata pojistného plnění má i své výluky, kdy není vyplacena sjednaná pojistná částka, ale zaplacené běžné pojistné nebo jednorázové pojistné snížené o náklady pojišťovny. Výlukou je smrt pojištěného z důvodu nemoci či jeho sebevražda. A to v případě, že k nim dojde během dvou let od uzavření pojistné smlouvy.

20 tisíc za pohřeb? Žádné peníze

V českých zemích naprostá většina pohřbů končí zpopelněním zemřelého. Pokud svému blízkému vypravíte pohřeb žehem zároveň s obřadem, zaplatíte v průměru kolem 25 tisíc korun. Bez obřadu vás to přijde minimálně na deset tisíc korun.

Pohřbívání do země již není tak obvyklé. Svou roli v tom jistě hrají i náklady na pohřeb. Ty se běžně v průměru vyšplhají na 30 tisíc až 50 tisíc korun.

Výši nákladů na pohřeb pochopitelně ovlivňují služby, které vám pohřební úřad poskytne. Nejdražší bude pravděpodobně rakev, zaplatíte za ni minimálně tři tisíce korun. Běžně se však ceny pohybují kolem pěti až deseti tisíc korun. Za urnu pak zaplatíte minimálně několik set korun, ale i několik tisíc. Dalšími položkami jsou například pronájem obřadní síně, její výzdoba, tisk parte, zpopelnění apod.