Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojistka domu: Kdy uhradí škodu pojišťovna a kdy budete mít smůlu

  • 27
Každý domov by měl být pojištěn. Když dojde k pojistné události, může se však stát, že pojišťovna škodu neuzná a odmítne peníze vyplatit. Na co se soustředit při pojištění rodinného domu, abyste předešli nepříjemnostem, radí Zbyněk Kuběj, analytik společnosti Partners.

Případ 1 Záplava není povodeň

V létě přišel silný přívalový déšť. Rodinný dům pana Jana, který je umístěný u silnice ve svahu, zasáhla proudící voda. Spolu s půdou se valila ze silnice přímo do domu a poškodila nejen fasádu nemovitosti, ale dostala se také do sklepa. Namočilo se a poškodilo mnoho věcí a vybavení. Lze na tuto škodu využít pojištění nemovitosti a domácnosti?

Chraňte svůj domov

Využijte přehled nabídek pojištění nemovitosti. Díky přehledu vyberete optimální a cenově přijatelné pojištění pro váš domov.

Hodnocení: Důležité je, o jaké riziko se jedná. Mnoho lidí by označilo tento přírodní jev za povodeň, ale není tomu tak. O povodeň by se jednalo v případě, kdyby došlo k poškození majetku vodou, která se přechodně vylila z břehů řeky nebo potoka nebo z břehů vodní nádrže. V tomto případě však byla škoda způsobena tzv. záplavou.

Pozor na alkohol u sjezdovky

Přehled novinek v cestovním pojištění

Ilustrační snímek

Záplava se definuje jako zatopení pojištěného majetku proudící nebo stojící vodou v důsledku nedostatečného odtoku atmosférických srážek. Typickým příkladem může být právě průtrž mračen, kdy kvůli přeplněné kanalizaci dojde k vytvoření souvislé vodní hladiny, aniž by voda vystoupila z vodních toků. Do záplavy lze počítat i různé nečistoty, které jsou na pojištěný majetek přineseny vlivem deště z polí.

Tip: Pokud přemýšlíte o koupi rodinného domu, tak dříve než smlouvu podepíšete, přesvědčte se o umístění nemovitosti v takzvané záplavové zóně (záplavovém území). Jde o administrativně určená území, která mohou být při výskytu přirozené povodně zaplavena vodou. Jejich vymezení pomáhá předcházet a snižovat škody způsobené povodněmi.

Jestliže se dům nachází v nejvyšší záplavové zóně, je na riziko povodeň a záplava nepojistitelný. To znamená, že pokud budete chtít získat hypotéku a banka bude chtít prokázat, že je stavba pojištěna právě na riziko povodně, tak nejspíš s žádostí o hypotéku neuspějete. Tato situace je pak dost obtížně řešitelná.

Případ 2 Kanalizace vytopila dům kvůli silnému dešti

Při velkých deštích pronikl v přízemí domu obsah kanalizace do obytné části rodinného domu pana Martina. Byla by tato škoda uznatelná z pohledu pojišťovny?

Hodnocení: Jde o běžné pojištění, které řeší vystoupnutí vody z odpadního potrubí. Je ale potřeba dát si pozor na to, zda vámi vybraná pojistka tento typ pojištění obsahuje. Ne vždy je tomu tak automaticky. Při uzavírání pojistné smlouvy se ujistěte, zda toto riziko není obsaženo pouze pro případ povodně a záplavy.

K vystoupnutí vody z kanalizačního řadu může nastat i v jiných případech a nikoliv pouze při povodních. Příčinou mohou být silné deště a naplnění kanalizace dešťovou vodou. Pojištění tohoto rizika lze využít také u bytů, byť z trochu jiných příčin. Může se stát, že se veškerý obsah odpadního potrubí od sousedů nad vámi ocitne, prostřednictvím otvorů vedoucích do odpadního potrubí, ve vašem bytě.

Případ 3 Ne každá škoda způsobená větrem je uznatelná

Během noci poškodil silný vítr střechu domku pana Čestmíra. Ten se domníval, že má toto riziko pojištěné a obrátil na pojišťovnu. Ta ho odmítla s tím, že podle měření nejbližší meteorologické stanice žádná vichřice nebyla. Jak se to mohlo stát?

Nový trend

Ženy si sjednávají stejné pojistky jako muži

Ilustrační snímek

Hodnocení: Poškození domu větrem se u pojištění týká jen rizika vichřice. Za vichřici se zpravidla považuje vítr o rychlosti nejméně 75 km/h (někteří pojistitelé za vichřici považují již vítr o rychlosti 60 km/h). V České republice je omezený počet meteorologických stanic, může se tedy stát, že síla větru v místě pojištění je jiná než na nejbližší stanici.

V případě, že není možné rychlost větru spolehlivě určit, musí pojištěný prokázat, že v okolí došlo k poškození i jiných staveb nebo podobně odolných věcí, popřípadě, že došlo k jiným průvodním znakům vichřice, například k lesním polomům. Pak je možné výsledek rozhodnutí o pojistné události změnit.

Tip: Silný vítr bývá často doprovázen i silnými srážkami, které se mohou dostat do pojištěné nemovitosti i přes uzavřená okna a dveře či jiné uzavřené stavební otvory (např. nedoléhající střešní taškou). Aby bylo možné očekávat od pojišťovny pojistné plnění, je nutné mít sjednáno pojištění atmosférických srážek. To se může týkat i škod způsobených rozpínáním ledu nebo tajícím sněhem na střeše, protože jinak jsou tyto škody neuplatnitelné.

Případ 4 Poškození fasády zvířaty nebo hmyzem

Pan Pavel na svém rodinném domě opravil fasádu a zateplení domu, ale už za rok zjistil, že se v jedné části zateplení uhnízdili ptáci. Dokáže mu pojištění pomoci?

Hodnocení: Jedná se o připojištění, není tedy zahrnuto v základních produktech na pojištění občanského majetku. Ačkoli se může zdát, že se bude jednat spíš o zbytečnost, výsledná oprava se může pohybovat i v řádech tisíců korun. Často totiž nestačí opravit jen vytvořený otvor. Zvíře si ve fasádě může udělat soustavu chodbiček a je tedy nutné odkrýt a opravit mnohem větší prostor, než bylo na první pohled zjevné. Poškozenou fasádou může navíc do nemovitosti vnikat vlhkost a další nečistoty, které dům poškozují. Pojištění proti poškození fasády živočichy situaci značně usnadní.