Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojištění v leasingu: s firmou, nebo bez?

aktualizováno 
Financování pořizovaného předmětu prostřednictvím leasingu se zpravidla neobejde bez pojištění. Princip leasingové smlouvy a s ním spojená existence vlastnického práva pronajímatele (leasingové společnosti) po dobu trvání splátkového kalendáře představuje i nutnost adekvátního pojištění. Měl by pojištění uzavírat nájemce (klient) nebo pronajímatel? Jaký postup lze doporučit v souvislosti s novým zněním zákona o dani z přidané hodnoty?

Pořízení předmětů na leasing ze strany občanů je sice spojováno zpravidla s osobními automobily, avšak ty již dnes nejsou zdaleka jedinou komoditou. Roste objem spotřebního leasingu a na leasing se dnes dá pořídit pestrá škála předmětů. Časy se mění a leasingové společnosti s ohledem na nasycenost trhu sahají i k méně výnosným obchodům s menšími finančními objemy.

Proti riziku se nepojišťují pouze drobnosti

V současné době se proti riziku odcizení, zničení nebo poškození předmětu leasingové smlouvy pojišťuje vše s výjimkou drobných předmětů spotřebního leasingu. Pojistnou smlouvu přitom může uzavírat pronajímatel či nájemce, avšak v obou případech jde finanční zátěž na vrub nájemce. Pouze u spotřebních leasingů (zpravidla u věcí do domácnosti) není pojištění povinnou součástí leasingové smlouvy. Leasingová společnost zde počítá s tím, že relativně nízká cena předmětu leasingu a jeho umístění v domácnosti nájemce (zpravidla pojištěné) je zanedbatelným rizikem a nenutí klienta předmět pojišťovat.

NENECHTE SI UJÍT
Euro, peníze, bankovky
Kdy skončí investorům dovolená?
Prodeje domácích fondů zaznamenaly uplynulý týden další ztrátu a pokračovaly tak v nepříznivém trendu z minulých období. Minimální objem obchodů v tomto roce zveřejnila i Asociace pro kapitálový trh.
důchodce
Brigáda v důchodu? Klidně
O příležitostnou práci mají v Česku zájem především studenti. Na ně se také většina pracovních agentur zaměřuje. Přivydělat si třeba na rodičovské dovolené nebo v důchodu je přitom možné neomezeně. A i když tu taková možnost občas je, málokdo ji využije.
Grilovaná kuřata
Nekupujte místo uhlí popel
Optimální uhlí na grilování nesmí být moc vlhké, jinak by špatně hořelo. Nesmí v něm být moc popela, ten nehoří, a zbytečně bychom tedy platili za něco, co nevyužijeme.

U finančně náročnějších předmětů leasingu (nejčastěji automobily, popřípadě nemovitosti)  je již pojištění povinné. V případě automobilů jde o havarijní pojištění a u nemovitostí potom o pojistnou ochranu vůči živelným pohromám. Vzhledem k malé výhodnosti leasingu nemovitostí (zejména jde o dvojí zatížení předmětu leasingu daní z převodu nemovitosti) a nepatrného rozšíření tohoto produktu mezi občany se zaměřme na možnosti pojištění automobilů, které mezi předměty leasingu jasně dominují.

Pojišťovny rády uzavírají oba druhy pojištění v rámci smlouvy, povinné to však není

Finanční leasing osobních automobilů podléhá pojištění odpovědnosti (je povinné pro jakýkoli automobil na silnici) a  zároveň i havarijnímu pojištění. Leasingová společnost zpravidla nabídne svému klientovi komplexní produktový balík, který bude obě pojištění obsahovat. Pojistné přitom rozpustí do pravidelných leasingových splátek placených ze strany nájemce. Pokud není v leasingové smlouvě obsaženo, že pojištění uzavírá leasingová společnost, musí tak učinit klient. Mezi jeho základní povinnosti patří informovat leasingovou společnost o tom, že pojistné smlouvy uzavřel a zároveň, že platí pojistné. V podstatě musí dbát na to, aby po celou dobu trvání smlouvy byly pojistné smlouvy aktivní.

V praxi leasingové společnosti navrhnou nájemci několik smluvních pojišťoven, se kterými spolupracují. Pokud si mezi nimi nevybere, popřípadě trvá na individuálním uzavření, tak ani to samozřejmě nebrání uzavření smlouvy o finančním leasingu. Za těchto okolností klient uzavírá pojistnou smlouvu přímo s vybraným pojistitelem a jemu také platí pojistné. V případě, kdy pojistnou smlouvu uzavírá leasingová společnost s pojišťovnou, platí pojistné ona a klientovi ho v podstatě přefakturuje v rámci pravidelných leasingových splátek.

U individuálně uzavřeného pojištění musí nájemce navíc ve prospěch leasingové společnosti zajistit takzvanou vinkulaci pojistného plnění. Vinkulace není nic jiného než zajištění výplaty eventuálního plnění z pojistky nikoli ve prospěch sebe samého, nýbrž ve prospěch leasingové společnosti. Leasingová společnost si tak zaručí inkaso pojistného plnění. Zásadní otázkou ovšem zůstává, zda by klienti měli usilovat o individuální uzavírání smluv s pojišťovnou nebo akceptovat kompletní produktový balík nabídnutý leasingovou společností.

Základní sazba DPH zatěžuje i pojistné s výjimkou individuálního uzavření smlouvy

Kdo vám nahradí škodu při dopravní nehodě. Jak získat při náhradě škody co nejvíce? Více ZDE.

Leasingové společnosti mají na rozdíl od občana vůči pojišťovnám mnohem silnější vyjednávací pozici. Vzhledem k vysokému počtu smluv mají sílu získávat hromadné slevy z objemu uzavíraných obchodů. K takovým slevám se žádný občan nemá šanci dostat. Avšak s množstevními slevami jdou ruku v ruce i další výhody. Leasingové společnosti fakticky vystupují jako zprostředkovatelé pojištění a mají šanci se dostat i k leckterým prodejním akcím (například rok pojištění zdarma apod.)

Květnová novela zákona daně z přidané hodnoty leasingu osobních automobilů moc nepomohla. Na jedné straně sice snížila zatížení vstupní ceny vozidla (klesla sazba DPH z 22 na 19 procent), avšak na straně druhé přesunula finanční službu leasingové společnosti ze snížené do základní sazby. Součástí finanční služby až donedávna bylo i pojištění. V případě, že smlouvu uzavře leasingová společnost a zahrne pojistné do splátek jako součást finanční služby, pak i to podléhá dani z přidané hodnoty.

Většina leasingových společností nyní přistoupila k zajímavému kroku, který osvobozuje pojistné ze zatížení daní z přidané hodnoty. Leasingová společnost totiž pouze zprostředkuje uzavření smlouvy mezi nájemcem a pojišťovnou a klient hradí pojistné v oddělených splátkách (nikoli v rámci finanční služby). Pojistné tím pádem není vůbec zatíženo daní z přidané hodnoty, což vede k podstatnému zlevnění nákladů klienta. Na druhé straně pozice smluvního zprostředkovatele leasingové společnosti zajišťuje zachování množstevních slev pojištění. Zcela určitě se jedná z pohledu klienta o racionální krok.

Pro čistě individuální uzavírání pojistek (bez zprostředkování smluvního vztahu s partnerskou pojišťovnou leasingové společnosti) na automobily pod finančním leasingem není v podstatě žádný důvod. Nájemce se u partnerské pojišťovny podobně jako u individuálně uzavřené smlouvy dostane k nulové sazbě DPH a navíc využije podstatně výhodnější ceny pojištění díky již zmíněným hromadným slevám.

 Speciální příloha iDNES Leasing automobilů má za cíl pomoci zájemcům o pořízení automobilu zorientovat se v nabídce dostupných způsobů financování.

Uzavíráte pojistnou smlouvu individuálně, nebo v rámci produktového balíku? Co si myslíte o „kreativitě“ leasingových společností v oblasti pojištění a DPH? Těšíme se na vaše názory.


 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.