Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pojistěte si složenky. V případě nouze je bude platit pojišťovna

aktualizováno 
Dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání a příjmy se rázem dramaticky sníží. V takové situaci stojí za úvahu, zda se vám nevyplatí pomoc. Iniciativy se chopilo několik pojišťoven a připravilo pojištění zaměřené na úhradu pravidelných výdajů právě pro případy delší ztráty příjmů.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Princip pojištění pravidelných výdajů spočívá v tom, že pojišťovna bude za vás po určitou dobu platit složenky, kterými pravidelně hradíte např. výdaje za bydlení, ale také školné či telefon. Podmínkou je, aby u vás nastala pojistná událost, proti které se pojistíte. Těmi jsou dlouhodobá pracovní neschopnost, invalidita, ztráta zaměstnání, případně úmrtí.

Příklady pravidelných výdajů, které můžete pojistit

• platby nájmu nebo podnájmu
• splácení členského podílu u družstevního bydlení
• příspěvky do fondu oprav
• platba za odběr elektřiny, plynu, externí dodávku tepla a teplé vody, za vodné/stočné
• platba za svoz domovního odpadu
• platba za internet
• platba za telefon
• platba za školné
• + jiné výdaje - liší se podle pojišťovny, u které si produkt sjednáte

Pojištění složenek nabízejí čtyři pojišťovny, Česká pojišťovna Zdraví, Česká podnikatelská pojišťovna, Kooperativa a Cardif Pro Vita. Poslední jmenovaná spolupracuje s dalšími partnery, kteří pojištění nabízejí v rámci svých produktů. Česká spořitelna k Osobnímu účtu a Citibank ke kreditní kartě.

Ovšem, než vám pojišťovna na pravidelné výdaje přispěje, musíte být po určitou dobu nezaměstnaní, v pracovní neschopnosti či invalidní. Minimální doba pracovní neschopnosti je 30 dnů, u České spořitelny dokonce 60 dnů. V případě, že přijdete o práci, musíte být na úřadu práce zaregistrováni alespoň 60 dnů, u České spořitelny je potřeba, aby byla lhůta od začátku pojištění do uplatnění pojistného plnění delší než 90 dnů.

Ještě jednu podmínku musíte splnit, pro uzavření pojištění vám musí být mezi 18 - 60 lety. Česká podnikatelská pojišťovna má maximální věkovou hranici nastavenu na 64 let.

Nejširší pokrytí pojistných událostí od Cardif Pro Vita

Pokud své pravidelné výdaje budete chtít pojistit pro všechny pojistné události, musíte být klientem České spořitelny se sjednaným Osobním účtem nebo klientem Citibank a zároveň vlastníkem její kreditní karty, pojištěni pak budete u Cardif Pro Vita.

Ostatní pojišťovny vaše složenky pojistí pouze pro vybrané pojistné události. Česká pojišťovna Zdraví, dceřiná společnost České pojišťovny, vás pojistí pro případ dlouhodobé pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání. Produkt si můžete sjednat samostatně u ČP Zdraví nebo jako součást Pojištění majetku a odpovědnosti v KOSTCE, které má ve své nabídce Česká pojišťovna.

Větší omezení najdou klienti u Kooperativy, aby v případě nezaměstnanosti za ně pojišťovna po tři měsíce platila složenky, musí spadat do kategorie uživatelů bytů členských družstev Svazu českých a moravských družstev.

Česká podnikatelská pojišťovna vám pravidelné výdaje pojistí pouze v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti z důvodu nemoci, těhotenství nebo úrazu.

na produkty, limity pojistného plnění a pojistné se podívejte v naší infografice

Pojišťovna vám i na rok uleví několika tisíci korunami

Nemyslete si však, že když onemocníte, nebo přijdete o práci, pojišťovna za vás po určité době automaticky převezme placení vašich výdajů v plné výši. Bude je platit pouze do té výše, do jaké si sjednáte limit pojistného plnění.

U každé pojišťovny máte na výběr z několika variant. U nemoci či nezaměstnanosti vám bude každý měsíc přispívat od 2 500 korun (Cardif Pro Vita) až po 15 tisíc korun (ČP Zdraví).

Pokud budete mít sjednán pojistný produkt zahrnující i invaliditu a smrt, pojišťovna vám resp. pozůstalým plnění vyplatí jednorázově. I zde se setkáte s variantami od 25 tisíc až po sto tisíc korun.

Také nepočítejte s tím, že výpomoc pojišťovny bude na věky. Bude probíhat pouze po určitou dobu trvání vaší nemoci nebo nezaměstnanosti (viz boxík). Pouze klienti České spořitelny a majitelé Osobního účtu budou mít složenky hrazeny po celou dobu trvání nemoci i nezaměstnanosti.

max. doba, po kterou bude pojišťovna vyplácet pojistné plnění

Citibank (pojišťovna Cardif Pro Vita)
• pracovní neschopnost - 12 měsíců
• nezaměstnanost - 6 měsíců

Česká spořitelna (pojišťovna Cardif Pro Vita)
• pracovní neschopnost - po celou dobu trvání
• nezaměstnanost - po celou dobu trvání

Česká pojišťovna ZDRAVÍ
• pracovní neschopnost - 12 měsíců
• nezaměstnanost - 6 měsíců

Česká podnikatelská pojišťovna
• pracovní neschopnost - 360 dní (12 po sobě jdoucích plateb)

Kooperativa
• nezaměstnanost - 3 měsíce

Co vás to bude stát

Měsíční pojistné se pochopitelně odvíjí i od výše nastavených pojistných limitů. Platí přímá úměra: čím vyšší částku k úhradě od pojišťovny budete požadovat, tím víc jí za to budete muset zaplatit. Ale i tak se pojistné pohybuje od desítek až po několik stokorun měsíčně. Pouze u Citibank a České spořitelny spolupracující s Cardif Pro Vita mají na výši měsíčního pojistného vliv jen nastavené limity pojistného plnění.

Ostatní pojišťovny již zohledňují mnohem více parametrů, mezi které kromě pojistných limitů patří například věk pojištěného, počátek výplaty plnění apod.

Vyplatí se sjednat si pojištění složenek?

Každý nečekaný výpadek příjmů nemusí nutně pro rodinu znamenat katastrofu. Ovšem trvá-li dlouho a rodina nemá dostatečnou finanční rezervu k pokrytí pravidelných plateb, je pojištění složenek tím pravým produktem, který jí na určitou dobu může pomoci.

Odhadnout dopředu, zda bude v dlouhodobé pracovní neschopnosti, asi dokáže málokdo. Na druhou stranu signály o problémech ve firmě, které mohou vyústit v propouštění nebo dokonce její krach, můžete zaznamenat s dostatečným předstihem. Pokud patříte mezi ty, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost a finanční rezervy nemáte, je pro vás pojištění pravidelných výdajů vhodné.Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Štědré státní benefity nečerpá naplno zatím moc lidí, ztrácejí tisíce

Penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a životní pojištění podporuje stát různými výhodami. Které to jsou a jak vydělat co nejvíce, vysvětluje Lukáš...  celý článek

Ilustrační snímek
Priority v úsporách: do čeho se vyplatí investovat, abyste ušetřili

Ne vždy platí, že čím víc peněz nalijete do úsporných opatření, tím víc klesne hladina plateb za energie. Někdy vyprázdníte účet až na dno a stejně z toho nic...  celý článek

Dluhy na nájemném a službách mohou být důvodem pro výpověď nájemce z nájmu...
Nájemníků, kteří jí dluží už přes sto tisíc, se zbaví po dvou letech

Paní Marie před pěti lety zdědila po rodičích starší rodinný domek v Olomouci. Sama se tam stěhovat nechtěla, ale dům ani nechtěla prodat pro případ, že by o...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.