Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Statisíce lidí si musí zvýšit nejpozději do pondělí zálohy na pojistné

  14:00aktualizováno  14:00
Kdo platí zdravotní pojišťovně minimální zálohy a pojistné, musí si nejpozději do pondělí 9. února zálohu zvýšit. Nová výše minimální zálohy je od letošního roku 1 797 korun.

Zálohu ve výši 1 797 korun musí platit i podnikatelé, kteří v roce 2015 zahájí samostatnou výdělečnou činnost. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tato povinnost se týká několika set tisíc podnikatelů i všech ostatních plátců, kteří si k 31. prosinci 2014 platili minimální zálohy ve výši 1 752 korun.

„Minimální záloha OSVČ na pojistné na zdravotní pojištění se pro rok 2015 zvýšila v návaznosti na výši průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství,“ upozorňuje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jak vysvětluje, pro rok 2015 je průměrná měsíční mzda 26 611 korun. Minimální měsíční vyměřovací základ pojistného na zdravotní pojištění je počítán jako 50 procent z této částky a pro všechny měsíce roku 2015 je tudíž 13 305,50 koruny. Z toho minimální měsíční záloha OSVČ na pojistné (13,5 procenta z vyměřovacích základu) je po zaokrouhlení rovna částce 1 797 korun.

Zálohu v této výši musí poprvé za leden 2015 uhradit podnikatelé, kteří podle svého Přehledu za rok 2013 platili v roce 2014 zálohy nižší než 1 797 korun. „Výjimkou jsou jen ti, kdo nemají stanoven minimální vyměřovací základ, například OSVČ, která je současně zaměstnancem a jako zaměstnanec odvádí pojistné alespoň v minimální výši, nebo OSVČ, za kterou je plátcem pojistného stát,“ vysvětluje Tichý.

OSVČ platí pojistné do 8. dne následujícího měsíce, ale 8. února je v neděli, což znamená, že zálohu na pojistné za leden je třeba uhradit do 9. února 2015. Za den platby pojistného se přitom považuje den, kdy došlo k připsání částky na účet zdravotní pojišťovny.

Zálohu ve výši 1 797 korun musí (až na výjimky stanovené zákonem) platit i podnikatelé, kteří v roce 2015 zahájí samostatnou výdělečnou činnost (více zde).

Zálohy nemusí platit jen OSVČ, která je současně zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů. Takováto osoba je povinna zaplatit pojistné do osmi dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být, podán přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok, za který se pojistné platí.

Nepřehlédněte

Přehled musí OSVČ předložit své zdravotní pojišťovně nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měly podat daňové přiznání za uplynulý kalendářní rok, takže v roce 2015 to bude nejpozději v pondělí 4. května.

„Připomínáme ještě, že s platbami pojistného souvisí povinnost stanovená všem OSVČ v souvislosti se změnou zdravotní pojišťovny. Pokud osoba samostatně výdělečně činná změní zdravotní pojišťovnu, je povinna předložit nově zvolené zdravotní pojišťovně doklad o výši záloh na pojistné vypočtených z vyměřovacího základu,“ upozorňuje Oldřich Tichý.

Autor:


Hlavní zprávy

Grafton Recruitment Praha
Servisní Technik - elektrotechnika

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.