Pojistka není od toho, abyste na ní jako poškození vydělali. Na druhou stranu, měla by vám nahradit celou vzniklou škodu. Ilustrační snímek

Pojistka není od toho, abyste na ní jako poškození vydělali. Na druhou stranu, měla by vám nahradit celou vzniklou škodu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co dělat, když se vám nelíbí řešení pojišťovny po autonehodě

  • 10
Řidiče mohou potkat při likvidaci pojistné události dvě situace. Pojišťovna vám může vyplatit méně, než byla skutečná škoda. Nebo za vámi zaviněnou škodu nezaplatí poškozenému všechno a on se brání. V obou případech je dobré obrátit se na právníka.
1.
Když pojišťovna neproplatí vše

V první řadě se snažte problémům předcházet. Už při hlášení škody trvejte na tom, že výši plnění chcete nejprve odsouhlasit. Jinak pojišťovna pošle na váš účet nějakou částku a dál se s vámi nebude chtít bavit.

  • Když ani tak nebudete spokojeni, můžete se soudit. Jenže pouštět se do soudu proti pojišťovně? Pro pár tisíc? Mnohdy stačí zajít za právníkem a spolu s ním poslat návrh na vyrovnání (vyhotovení stojí maximálně tisíc korun). Jestliže takový dokument přijde z advokátní kanceláře, pojišťovna obvykle změní přístup a je mnohem vstřícnější.
  • K soudu nemusíte jít sami. Pokud jste v posledních čtyřech letech dostali od pojišťovny méně peněz kvůli uplatnění amortizace (korekce), můžete vyzkoušet nabídku na stránkách Amortizace.cz. Zadáte podrobné informace o případu, společnost je posoudí a pak se můžete rozhodnout, jestli jí odprodáte pohledávku a dále se nebudete o nic starat, nebo zda se necháte právně zastupovat. Zastoupení je bezplatné, musíte však počítat například se soudními poplatky.
2.
Když vám domů přijde platební příkaz

Zavinili jste nehodu, pojišťovna platila, ale poškozený říká, že málo. Obrátil se na soud a podal platební příkaz. To ve zkráceném řízení znamená, že se dosud nic nezkoumalo: po požadavku poškozeného (či zplnomocněné asistenční služby) vydal soud platební příkaz jen na základě několika dokladů. Neprověřoval oprávněnost nároků.

  • Pokud nebudete nijak reagovat, předpokládá se, že jste se škodou srozuměni a budete muset zaplatit. Když to neuděláte, tak můžete očekávat exekutora.
  • Okamžitě kontaktujte právníka a podejte takzvaný odpor proti platebnímu příkazu. Máte na to 15 dní. K odporu nemusíte nic dokazovat a ani ti nejdražší právníci by si za služby spojené s jeho podáním neměli vzít víc než tisíc korun.
  • Pak teprve začne klasické soudní jednání se zkoumáním podkladů, dokazováním. I když prohrajete, od soudu vyjdete vítězně: škodu bude muset zaplatit pojišťovna. Tu ostatně o situaci informujte také, je možné, že vám poskytne služby svého právníka.