Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pojišťovny vědí své: 7% nemusí být 7%

Penzijní fondy připisují účastníkům za rok 2001 v průměru cca 4%, což je zhruba na úrovni loňské inflace. Naproti tomu životní pojišťovny dokázaly zhodnotit vklady klientů v průměru o 7%. Ve skutečnosti však může klient vydělat více u penzijního fondu i přes nižší vykazované zhodnocení. V čem je háček?

Zhodnocení penzijních fondů

Penzijní fondy připsaly za rok 2001 svým klientům výnosy od 3,2 do 4,8 %. Zhodnocení peněz účastníků penzijního připojištění tak zůstalo na úrovni meziroční míry inflace, která činila loni v prosinci 4,1%. To není moc dobrý výsledek, zvláště s ohledem na velmi pozitivní vývoj na trhu dluhopisů v loňském roce (pokles úrokových sazeb). Hospodaření fondů tak bylo pravděpodobně nepříznivě ovlivněno poklesem českého akciového trhu (letos je vývoj naopak velmi pozitivní). Velkou roli samozřejmě stále hrají náklady na rozjezd a provoz fondů. Ty jsou poměrně vysoké v prvních pěti až deseti letech činnosti: vysoké počáteční výdaje do budování infrastruktury a potřebný čas k nashromáždění dostatečného objemu aktiv pro generování slušného zisku (úspory z rozsahu).

 

Penzijní fondy 2001 (v %) 2000 (v %)
ING PF 4,80 4,40
Generali PF 4,60 3,60
Zemský PF 4,60 5,01
PFKB 4,40 4,90
Allianz PF 4,30 3,80
Credit Suisse L&P PF 4,30 4,10
VOPF 4,30 4,10
ABN Amro PF 4,10 3,60
PF České pojišťovny 3,80 4,50
PFČS 3,80 4,20
ČMPF 3,20 4,20
CU PF - 2,90

Zdroj: penzijní fondy

Kouzlo penzijního připojištění tak spočívá především ve státním příspěvku, díky kterému se roční výnos v závislosti na výši příspěvku značně zvyšuje. V dlouhodobém horizontu je však právě zhodnocení prostředků fondem velmi důležité, protože efekt státního příspěvku se s rostoucí délkou spoření významně snižuje. Konečná výše naspořených prostředků při odchodu do penze je tak především závislá na schopnosti penzijního fondu zhodnotit vklady klientů, což znázorňuje následující graf:

I přes důležitost schopnosti penzijního fondu zhodnotit vklady klientů, nelze výnosy za jeden rok v žádném případě přeceňovat. Sledovat je třeba především schopnost dlouhodobého zhodnocení prostředků, včetně nákladovosti fondu. V tomto ohledu jsou nejlepší PF KB a ING PF , které podaly velmi slušné výkony i v loňském roce.  U PF KB činí průměrné zhodnocení za posledních 5 let 6,69% (při průměrných nákladech na aktiva ve výši 1,94%) a u ING PF 6,65% (při průměrných nákladech na aktiva ve výši 3,46%). Ideální je samozřejmě kombinace nízkých nákladů na aktiva a vysoké historické výkonnosti.

Zhodnocení životních pojišťoven

Konkurenty penzijních fondů jsou životní pojišťovny, které průměrně zhodnotily vklady klientů  v roce 2001 cca ve výši 7%. Názornější představu o výši zhodnocení u deseti největších životních pojišťoven (podle výše předepsaného pojistného v roce 2001)  lze získat z následující tabulky:

 

Životní pojišťovny 2001 (v %) 2000 (v %)
Allianz 8,96 12,44
Amcico 8,50 9,20
ING N-N 7,93 8,98
Česká pojišťovna 7,50 8,50
Pojišťovna ČS 7,50 8,61
Credit Suisse L&P 6,50 7,00
IPB Pojišťovna 6,50 6,30
Generali 6,20 7,10
Komerční pojišťovna 6,00 5,90
Kooperativa - 7,40

Zdroj: zelené linky pojišťoven a zákaznická střediska

Pozn.: zhodnocení se liší u různých produktů a pro odlišné způsoby placení pojistného, uvedená zhodnocení jsou tak pouze orientační

Pokud hledáte informace o penzijním připojištění, naleznete je v TÉTO SEKCI.

Dosažená zhodnocení není možné zaměňovat s bankovním úrokem, protože se obvykle připisuje až v průběhu následujícího roku. Rovněž není možné toto zhodnocení srovnávat s výnosy penzijních fondů, neboť v pojišťovnách se zhodnocuje pojistné snížené o náklady pojišťovny (tzn. např. platíme-li 500 Kč do pojišťovny, která si 200 Kč strhává na krytí rizika, zhodnotila nám o 7% jen zbylých 300 Kč. Efektivní zhodnocení našich peněz, vztaženo na 500 Kč, tedy činí jen 4,2%). Dodejme, že toto zhodnocení má dvě složky: technickou úrokovou míru neboli minimální garantovanou výši a podíly na zisku.

Technická úroková míra představuje minimální garantovanou výši zhodnocení (max. 4%), zatímco podíly na zisku jsou připisovány nejčastěji v případě dosažení vyššího výnosu pojišťovnou na kapitálových trzích, než kolik činí technická úroková míra. Tyto podíly však mohou být rovněž vytvořeny například úsporou nákladů pojišťovny na pojistná plnění. S cílem vykazovat vysoké zhodnocení tedy mohou pojišťovny uměle nadhodnotit cenu pojištění, z tohoto pojištění pak dosáhnout úspory a tuto úsporu připsat klientovi jako zhodnocení. Jedná se tedy o zhodnocení, které ve skutečnosti zaplatil klient.

Pokud si tedy pojišťovna z vložené částky 500 Kč vezme místo obvyklých 200 Kč například 240 Kč, může si dovolit připsat vyšší podíly na výnosech (a prezentovat vyšší dosažené zhodnocení) než pojišťovna, která si z 500 Kč vzala na krytí pojistných rizik 200 Kč. Některé pojišťovny navíc vykazují tato zhodnocení ještě před odečtením některých poplatků.

Mnoho zajímavých informací a článků na téma životního pojištění naleznete ZDE.

Česká asociace pojišťoven se rozhodla „sjednotit“ vykazovaná zhodnocení a od letošního května doporučuje členským pojišťovnám vždy uvádět čistý podíl na přebytku a zakazuje pojišťovnám, aby stupeň zhodnocování prostředků dosažený u jednoho pojistného produktu byl zavádějícím způsobem použit pro prezentaci jiných produktů. Asociace rovněž nedoporučuje sestavování žebříčků zhodnocení finančních prostředků občanů na pojistném trhu, neboť poskytované údaje pojišťovnami vycházejí často z nesrovnatelných podkladů a mohou se odlišovat pro jednotlivé produkty, proto i náš žebříček slouží pouze pro představu o zhodnocení, které poskytují životní pojišťovny ve srovnání s penzijními fondy.

Z uvedených důvodů je výše připisovaného zhodnocení pouze doplňkovou informací a prakticky nelze toto zhodnocení srovnávat ani mezi jednotlivými pojišťovnami. Nejdůležitějšími faktory, vedle finanční síly, jsou tak při výběru pojišťovny především kvalita pokrytí sjednaného rizika a náklady tohoto pokrytí.

Jste spokojeni s výnosy připisovanými penzijními fondy a životními pojišťovnami? Co považujete za výhodnější? Penzijní připojištění nebo důchodové pojištění? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...