Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pokladním za pět let vzrostl plat o 25 procent. Lépe jsou na tom také lékaři

  • 53
I když je ekonomika v potížích, někteří lidé si podle nejnovější statistiky vývoje mezd polepšili. Největší přírůstek platů si za posledních pěti let připsali pokladní v obchodě.

V krizi není jen poražených. Jasně to vyplývá z posledního šetření společnosti Trexima, která mapuje vývoj výdělků napříč podnikatelskou i nepodnikatelskou sférou.

Pokud budeme počítat jen výši platů, vyhráli i v posledním čtvrtletí roku 2009 ředitelé podniků. Jejich platy podle údajů Treximy mírně rostly a vzhledem k poklesu některých cen se jim vede i nadále velmi dobře. Vždyť jen za loňský rok brali v průměru 120 tisíc korun. Pokud ovšem budeme brát statistická čísla za posledních pět let a přihlédneme také k počtu lidí, kteří v jednotlivých profesích pracují, dojdeme k jinému vítězi - k pokladním v obchodě.

"Abychom mohli objektivně posoudit vývoj výdělků v jednotlivých profesích, musíme se dívat na početně dobře zastoupená zaměstnání. Největší nárůst mezd mezi lety 2006 až 2009, a to o 25 procent, byl zjištěn jednoznačně u pokladních v obchodě, kam se počítají i vedoucí směn," vysvětluje ředitel úseku statistiky mezd Treximy Vladimír Smolka.

MŮŽE SE HODIT

Další úspěšná povolání, která si polepšila, jsou zdravotní sestry a lékaři. Těm mzdy vzrostly o 21 a 11 procent. Jistě by se našla i další povolání, kterým krize nahrává. Jsou to například zbožíznalci, manažeři krizového řízení či lidé, kteří i v těžké době dokážou získat pro svou firmu dobré zakázky nebo jí výrazně sníží náklady.

Daří se na druhé straně i vymahačům a exekutorům. Naopak nejhůře jsou na tom podle šetření Treximy zámečníci, montážní dělníci a obsluha obráběcích strojů. Těm se plat v minulém roce snížil o šest až sedm procent.

Průměrné platy rostou, v peněženkách to ale vidět není

Jak je možné, že průměrné platy loni rostly, když většina lidí buď přišla o pár set korun nebo se jim mzda vůbec nezměnila? Růst zajistili zaměstnanci s vysokými výdělky a také propouštění, na jejichž platu se ušetřilo.

"Výši platů ovlivnilo především zavedení stropů pro odvody na zdravotní a sociální pojištění. To znamenalo mezi roky 2007 a 2008 nárůst počtu vysokých platů zvláště u vedoucích pracovníků. Významně s výší výdělků zahýbaly loňské úpravy platových tabulek u nepedagogických pracovníků ve školství, tedy například u školníků či vedoucích jídelen, a také u zdravotnického personálu, a to celkem o šestnáct procent," vysvětluje Vladimír Smolka.

Nárůst nula nula nic

Jak to bude dál? Předpovídat vývoj platů se podobá výhledu přes křišťálovou kouli. "Je velmi těžké odhadnout platové trendy letošního roku, neboť vývoj záleží na mnoha faktorech. V tom optimistickém scénáři se bude světové ekonomice, a tedy i té české, dařit, skončí krize a nastane oživení trhu. Tím by byl prostor i pro zvyšování platů. Ale osobně si myslím, že vývoj bude bohužel méně příjemný," říká Miroslav Dravecký, specialista z personální společnosti Profesia, která provozuje stejně nazvaný pracovní portál a na Merces.cz monitoruje platy.

Pokud mají podniky zvyšovat platy, rozhodují se na základě tří faktorů - podle ekonomické situace firmy, s ohledem na růst spotřebitelských cen a nakonec zvažují také možnosti přeplatit zaměstnance konkurenci.

Jak se změnily platy"Ten poslední faktor dnes téměř neexistuje, zaměstnanci jsou rádi, že mají práci, a úplně se vytratila fluktuace pracovníků za vidinou vyšších výdělků. Před krizí přitom byla zcela běžná. Druhý faktor, ceny v obchodech, rostly pomalu, takže ani vývoj inflace nepodporuje vysoký růst platů. Také ziskovost firem je nízká, tudíž o větším zvyšování platů pochybuji," vypočítává Miroslav Dravecký.

V současné době probíhají platová jednání v automobilkách, optimistický výhled se pohybuje okolo dvou až čtyř procent nárůstu. Ale takové štěstí, že se jim alespoň o málo zvednou platy, má jen minimum profesí. "Například v oblasti obchodu a marketingu se podle naší analýzy projeví významnější snížení mezd až v průběhu tohoto roku," říká ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku Aleš Křížek.

Podle posledního průzkumu Merces.cz se dá lehký růst platů očekávat snad jen v pojišťovnictví, dopravě, právnických činnostech a leasingu. Po těžkém roce lze očekávat zlepšení i ve sklářském průmyslu.