Dolary, peníze, USA, ekonomika

Dolary, peníze, USA, ekonomika | foto: Profimedia.cz

Pokles úroků z vkladů je citelný

  • 3
Máte peníze a nevíte co s nimi? Termínovaný vklad volte jen v případě, že je potřebujete uložit skutečně jen na pár týdnů. Ze snížení úrokových sazeb na 1,75 procenta, které koncem dubna vyhlásila centrální banka, se radují ti, kdo si chtějí vypůjčit peníze, třeba na pořízení bydlení, střádalové z něho ale nemají radost.

Aby mohly banky levné peníze půjčovat, nemohou na druhé straně vyplácet vysoké úroky. Sazby běžných účtů už nemají kam klesat, a tak klesají sazby termínovaných vkladů.

Nejvyšší úrok získá klient při měsíčním vkladu 70 tisíc korun u eBanky, 0,55 procenta ročně. eBanka je ale světlou výjimkou, ostatní banky nabízejí kolem 0,40 procent, nejnižší výnos nabízí klientům Citibank - 0,15 procenta. Před měsícem bylo možné získat za stejných podmínek u Volksbanky 0,95 procenta za rok.

Delší vklad - vyšší zisk

O něco lépe jsou na tom termínované vklady na delší dobu a s vyšší částkou peněz. Roční vklad 700 tisíc korun zúročí klient nejlépe u České spořitelny a GE Money Bank, získá 1,35 procenta ročně. Ani to však není zhodnocení, které by se vyplatilo.

Existují jiná řešení?

Výběr fondu se konečně zjednoduší. Čtěte ZDE

Oproti termínovanému vkladu stojí nabídka otevřeného podílového fondu peněžního trhu, peníze, které uložil klient například u IKS peněžního trhu, dostane zpět se ziskem 2,84 procenta.

Podílové fondy navíc slibují další výhody: možnost kdykoli peníze vybrat bez penále a po půl roce trvání vkladu neplatit ze získaných úroků daň. Takové výhody nejsou samozřejmě zadarmo, klient musí počítat, že zhodnocení není předem dané a vklad není narozdíl od termínovaného vkladu pojištěný.

Jak se vyrovnáváte s klesajícími úroky z bankovních vkladů? Jakým způsobem rozmnožujete své peníze? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.