Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokračovatelé starých mistrů houslaři a kytaráři

  11:12aktualizováno  11:12
Komu by se nelíbily okouzlující tóny houslí a libozvučná kytara znějící nejen v předvánočních adventních koncertech a koledách, ale třeba i v létě u táboráku? Obdivujete umění houslistů a kytarových mistrů, kteří dokážou rozeznít tyto nádherné nástroje? Napadlo vás někdy, kdo je vyrobil a vdechl jim život?

Tento velmi specializovaný obor nabízí v dnešním přetechnizovaném světě mladým lidem spojení rukodělné činnosti s uměním i vysokou technickou vyspělostí.
Komu by se nelíbily okouzlující tóny houslí a libozvučná kytara znějící nejen v předvánočních adventních koncertech a koledách, ale třeba i v létě u táboráku? Obdivujete umění houslistů a kytarových mistrů, kteří dokážou rozeznít tyto nádherné nástroje? Napadlo vás někdy, kdo je vyrobil a vdechl jim život?

Tento velmi specializovaný obor nabízí v dnešním přetechnizovaném světě mladým lidem spojení rukodělné činnosti s uměním i vysokou technickou vyspělostí. V České republice jej lze studovat na jediném Středním odborném učilišti - Odborné houslařské škole, která sídlí již od roku 1873 v Lubech u Chebu. Je současně jednou ze čtyř škol v Evropě, poskytujících vzdělání v tomto oboru.

Předpoklady k přijetí...

"Samozřejmě slušný prospěch ze základní školy, úspěšný pohovor," vypočítává ředitel školy Pavel Jung. "Uchazeč by měl být také manuálně zručný. Uvítáme, pokud adepti, hoši i dívky, hrají na nějaký hudební nástroj. Výhodou pro tento obor je i prostorové vidění." Škola poskytuje jednak čtyřletý studijní obor s maturitou, zaměřený na výrobu houslí, kytar a smyčců. Vyučují se zde klasické středoškolské předměty a z odborných: technologie, materiály, výrobní zařízení, stavba, akustika, dějiny hudby a restaurátorství. V hodinách praxe se při výuce stavby nástrojů používá řada moderních metod. Studenti skládají státní maturitní zkoušku, zkoušku z anglického jazyka, uměleckořemeslné stavby a odborných předmětů. V případě zájmu mohou pokračovat na vysokých školách - dřevařských či v hudebních oborech. Dalším typem studia je tříletý učební obor zaměřený na výrobu houslí, kytar a smyčců v sériové výrobě. Zde se vyučují shodné předměty jako ve čtyřletém studiu, pouze ne do takové hloubky. Po úspěšném složení závěrečné zkoušky, která se skládá z písemné části, ústní a praktické - pouze z odborných předmětů, absolventi získávají výuční list a mohou pokračovat v dalším studiu, zakončeném maturitou. Uplatní se také v praxi jako mechanici hudebních nástrojů, v opravnách, v dílnách houslařských mistrů. Škola vychází vstříc i zájemcům o studium, kteří jsou již vyučeni, případně absolvovali střední školu. Mohou zde studovat i cizí státní příslušníci. Škola pořádá výstavy výrobků svých žáků, studenti se pravidelně účastní houslařských soutěží. Pedagogický sbor, jehož někteří členové, mistři houslaři, jsou zároveň členy Kruhu umělců hous- lařů Asociace hudebních umělců a vědců, navštěvuje spolu se studenty tematicky zaměřené workshopy. Škola poskytuje možnost internátního ubytování, kulturního i sportovního vyžití. Vzhledem ke svému umístění nepořádá Dny otevřených dveří, ale po předchozím telefonickém ohlášení je možno ji navštívit prakticky kdykoli.

Uplatnění v praxi...

Absolventi houslařské školy se uplatní nejenom při výrobě, opravách a restaurování hudebních nástrojů, ale také mohou pracovat v prodejnách hudebních nástrojů. Po splnění zákonných podmínek mohou tuto profesi provozovat jako vlastní živnost. Pokud jde o platové ohodnocení, i zde platí, že schopnosti a zájem o obor jsou patřičně odměněny. A názor majitele Houslařské dílny Daniela Berdycha: Pokud je absolvent snaživý a dokáže si zajistit přísun zakázek, dokáže se také po finanční stránce slušně zabezpečit. Každá oprava houslí vždy přináší něco nového, takže se vlastně neustále učím a zdokonaluji. Zkušenosti také čerpám od jiných mistrů houslařů a sám je zase předávám dál." Řada absolventů odchází na zkušenou i do zahraničí. Mistr houslař Zdeněk Zadina, zástupce ředitele Odborné houslařské školy k otázce uplatnění dodává: Práce houslaře a kytaráře znamená vedle zájmu o obor i zájem celoživotně se vzdělávat. Vtéto profesi neustále vznikají nové postupy i metody, a pokud chce adept uspět, měl by mít k dispozici aktuální informace."

Bližší informace

Střední odborné učiliště hudebních nástrojů Luby u Chebu Odborná houslařská škola v Lubech
Revoluční 536
351 37 Luby u Chebu Česká republika
tel.sborovna: 0166/560166
tel.ekonom: 0166/560167
tel./fax: 0166/596028
e-mail: souhn@iol.cz
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Václavík
Před pěti lety se pustil do podnikání. Dnes dělá milionový byznys

Martin Václavík vystudoval geoinženýrství, ale podniká ve zcela odlišném oboru. Navrhuje a vyrábí dřevěné hodinky, brýle a další módní doplňky. Vypracoval se z...  celý článek

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v novelizovaném zákoníku práce?

Slovo „práce“ zadávají lidé do vyhledávačů nejčastěji v září. Je to možná proto, že řada těch, kteří uvažují o změně zaměstnání, si nechává léto na rozkoukání...  celý článek

Majitel vinařství v Kutné Hoře Lukáš Rudolfský
Obnovuje staré vinice a vyrábí naturální víno. Učí se od něj i cizinci

Lukáš Rudolfský je původně ajťák. K podnikání se dostal úplně náhodou, ale v zemědělství se našel. Vyrábí zcela přírodní nápoj, obnovuje středověké vinice a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.