Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - peníze, hodinky, dluh | foto: Profimedia.cz

Pokud nemáte týden po výplatě mzdu na účtě, začněte jednat

  • 5
Nedostali jste výplatu? Zaměstnavatel se do platební neschopnosti může dostat nejen v době krize. Skutečnost, že vám nedorazila na účet mzda v termínu, vás může, ale nemusí znepokojovat.

Když vám nepřijde mzda, problém může být buď na straně banky, nebo jen účtárna nestihla peníze včas odeslat. V první řadě si ověřte datum splatnosti ve smlouvě, pokud není uvedeno nebo jinak stanoveno zaměstnavatelem, považuje se za něj poslední den v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu.

Může se hodit

Velký přehled volných míst s možností vkládat své inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

"Pokud však mzda chodí dlouhou dobu pravidelně ve stejný čas a poprvé dojde ke zpoždění právě v době, kdy firma například informuje o ekonomických problémech či úsporných opatřeních, je to jistě důvod k obavám," říká Klára Valentová, specialistka na pracovní právo z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Právníci se shodují, že v prvním kroku je třeba se zaměstnavatelem komunikovat a písemně informovat, že mzda nebyla vyplacena. Samozřejmě, vše záleží na tom, jaké máte s firmou vztahy a v jaké je finanční situaci. "Pokud se situace vyhrotí, zaměstnanec má právo 15 dní po datu splatnosti okamžitě zrušit pracovní poměr, přičemž má nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Na druhé straně: pokud se firma snaží vzniklou situaci řešit nějakou konstruktivní dohodou, je zřejmě lepší zaměstnavateli vyjít vstříc," říká specialistka z kanceláře Ambruz & Dark.

Pomůže úřad práce

Pokud nedostanete mzdu, můžete se obrátit na úřad práce. "Je důležité, aby v takovém případě zaměstnavatel s úřadem práce spolupracoval a poskytl doklady o dlužné mzdě," říká inženýrka Karin Bayerová z ostravského úřadu práce.

V případě, že předložíte uznání dluhu na vaší mzdě od zaměstnavatele, bude vám dlužná mzda vyplacena celá - nejvýše však 32 538 korun čistého (tato částka se jednou za rok upravuje podle průměrné mzdy, do letošního května platí v uvedené výši). Pokud úřad práce nemá od zaměstnavatele potvrzení, že vám výplatu nedal, dostanete vyplacenu jen minimální mzdu. Podmínkou pro podání žádosti o výplatu mzdy na úřadu práce je to, že byl na zaměstnavatele podán insolvenční návrh nebo už firma v insolvenčním řízení je.

Insolvenční návrh můžete podat sami. Soud se případem bude zabývat, pokud obdrží návrhy alespoň od dvou různých subjektů. Návrh tedy můžete podat spolu s kolegy, anebo předpokládat, že se ozve i jiný poškozený. Karin Bayerová doporučuje čekat na nevyplacenou mzdu nejdéle měsíc po výplatním termínu, pak začít jednat.

Co musíte udělat, když nepřijde mzda:

Mzdové nároky může zaměstnanec uplatnit na úřadě práce nejpozději do 30 dní ode dne, kdy byl podán insolvenční návrh.

Na nevyplacenou mzdu čekejte nejdéle měsíc po výplatním termínu, pak jednejte. 

Chtějte po zaměstnavateli potrzení, že vám dluží. Jen tak dostanete celou výplatu a ne jen minimální mzdu. 

Na stránkách www.justice. podle IČO najdete firmy, na které byl podán insolvenční návrh.

Podejte insolvenční návrh

Možná patříte k těm, kterým zaměstnavatel dává 70 procent mzdy s tím, že příští měsíc vše doplatí. V dalším výplatním termínu se však situace opakuje. Nevěřte slibům příliš dlouho, protože vyplacení pouze části mzdy se podle specialistky Kláry Valentové posuzuje pro účely okamžitého zrušení pracovního poměru stejně, jako kdybyste žádný plat nedostali. Výjimkou může být náhrada mzdy ve výši 60 procent průměrného výdělku v případě omezení výroby, na níž se musí zaměstnavatel dohodnout s úřadem práce nebo odbory.

Velmi rychle jednat musíte v případě, že je na zaměstnavatele insolvenční návrh již podán. Mzdové nároky může totiž zaměstnanec u úřadu práce uplatnit nejpozději do 30 dní ode dne, kdy byl podán insolvenční návrh, pak nárok na úhradu dlužné mzdy nezaniká, ale je třeba ho uplatnit u soudu, což může být velmi zdlouhavá záležitost.

Úřady práce podle Karin Bayerové průběžně monitorují, na koho byl podán insolvenční návrh. Současně doporučuje, aby zaměstnanci dělali totéž, pokud cítí, že ve firmě jsou ekonomické problémy. "Na stránkách www. justice.cz zadáte IČO firmy a hned zjistíte, zda je zaměstnavatel v insolvenčním řízení," radí. To se podle specialistky z Ambruz & Dark vztahuje i na ty, kdo jsou v tzv. ochranné době, tedy například kvůli rodičovské dovolené nebo z důvodu nemoci. Přestože je zákon chrání před propuštěním, pokud se zaměstnavatel nebo jeho část ruší, propouští se i tito pracovníci.

,